Joe Pinkos’ 2018 Week 1 Game Forecast

joepinkosgameforecastJOE PINKOS’ POWER RATINGS

Florida High School Football

FORECAST FOR WEEK 1

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification is noted for inter-classification games.

Class 8A
Alonso 1 over (7A) Sickles
Apopka 32 over (7A) Ocoee
Atlantic (Delray Beach) 9 over Palm Beach Central
Boca Raton 1 over (7A) Doral Academy
Boone 27 over Gateway
Braddock 4 over Homestead
Centennial 8 over (5A) Westwood
Columbus 42 over (7A) Mater Academy
Cypress Creek (Orlando) 20 over (7A) Windermere
Dr. Krop 14 over Miami Beach
Evans 9 over Freedom (Orlando)
Ferguson 1 over (7A) Sunset
Flagler Palm Coast 17 over (6A) Matanzas
George Jenkins 28 over (4A) Mulberry
Haines City 16 over (6A) Lake Region
Hialeah 8 over (7A) Miami Springs
Hialeah Gardens 28 over (7A) Westland Hialeah
Jupiter 35 over (Ind.) Tohopekaliga
Lake Brantley 10 over (7A) Hagerty
Lake Mary 8 over (6A) Heritage
Lee County GA 7 over Dr. Phillips
Lyman 20 over Fort Pierce Central
Mandarin 25 over (7A) Atlantic Coast
Miami High 6 over North Miami
Miami Palmetto 35 over (6A) Hialeah-Miami Lakes
Monarch 42 over (Ind.) Pompano Beach
North Miami Beach 11 over Killian
Osceola (Kissimmee) 17 over (6A) Lake Gibson
Oviedo 3 over Timber Creek
Palm Beach Gardens 31 over John I. Leonard
Plantation 8 over (7A) West Broward
Pomona CO 14 over Oak Ridge
Ridge Community 25 over (7A) Bartow
Riverview (Sarasota) 34 over (5A) Booker
Sandalwood 10 over (5A) Ribault
Seminole (Sanford) 34 over (7A) Lake Howell
Seminole Ridge 11 over Santaluces
South Dade 7 over Coral Gables
South Plantation 3 over Taravella
Southridge 21 over American
Southwest Miami 11 over Coral Park
Spruce Creek 35 over (6A) Seabreeze
Steinbrenner 7 over (7A) Freedom (Tampa)
University (Orange City) 1 over (6A) Deltona
Wekiva 10 over (5A) Jones
Wellington 21 over (7A) Royal Palm Beach
West Orange 14 over Olympia
Western 21 over (7A) South Broward
William T. Dwyer 1 over (8A) Park Vista

Class 7A
Bloomingdale 28 over (8A) Newsome
Brunswick GA 3 over Bartram Trail
Buchholz 11 over (5A) Eastside
Celebration 1 over (Ind.) Poinciana
Columbia 27 over (6A) Gainesville
Cooper City 7 over (8A) Cypress Bay
Countryside 30 over (6A) Osceola (Seminole)
Creekside 10 over (8A) Winter Springs
East Bay 12 over (8A) Riverview
East Lake 27 over (8A) Palm Harbor University
East Ridge 14 over (4A) Mount Dora
East River 17 over (8A) University (Orlando)
Edgewater 13 over (5A) Bishop Moore
First Coast 17 over (5A) Terry Parker
Fleming Island 1 over (5A) Clay
Fletcher 9 over (5A) Bishop Kenny
Forest Hill 19 over (5A) Suncoast
Fort Lauderdale 13 over (6A) Archbishop McCarthy
Gulf Coast 3 over (5A) Lely
Harmony 20 over (5A) Space Coast
Lake Minneola 13 over (5A) Eustis
Lake Nona 1 over (8A) Winter Park
Lakeland 22 over (8A) Manatee
Lakewood Ranch 10 over (6A) Ida Baker
Lincoln 10 over (6A) Niceville
Martin County 23 over (6A) Sebastian River
McArthur 11 over (8A) Flanagan
Melbourne 14 over (5A) Titusville
Nova 24 over (Ind.) Coral Glades
Oakleaf 22 over (5A) Orange Park
Olympic Heights 7 over (6A) Boynton Beach
Palmetto 21 over (5A) Southeast
Pinellas Park 7 over (5A) River Ridge
Plant 7 over (6A) Hillsborough
Plant City 1 over (5A) Jefferson
Reagan 21 over (8A) Coral Reef
Sarasota 20 over (5A) Bayshore
South Fort Myers 4 over (6A) Cape Coral
South Miami 14 over (8A) Varela
St. Thomas Aquinas 7 over DeMatha MD
Venice 17 over (8A) Vero Beach
Viera 10 over (5A) Rockledge
West Boca Raton 38 over (6A) Bayside
Winter Haven 14 over (6A) Auburndale
Wiregrass Ranch 3 over (5A) Zephyrhills

Class 6A
Armwood 3 over (7A) Tampa Bay Tech
Blake 14 over (7A) Lennard
Brandon 13 over (7A) Wharton
Carol City 7 over (5A) American Heritage (Plantation)
Chamberlain 10 over (7A) Gaither
Clearwater 56 over (5A) Dunedin
Crestview 42 over (5A) Bay
Eau Gallie 6 over (Ind.) Satellite
Ed White 24 over (5A) Westside
Englewood 3 over (5A) Paxon
Estero 17 over (5A) Mariner
Forest 8 over (7A) West Port
Fort Myers 25 over (5A) Clewiston
Gulf Breeze 31 over Pascagoula MS
Jensen Beach 14 over (7A) South Fork
Lake Wales 6 over (8A) Treasure Coast
Lake Weir 21 over (5A) Weeki Wachee
Land O’ Lakes 6 over (5A) Citrus
Largo 3 over (7A) St. Petersburg
Mainland 24 over (8A) DeLand
Miami Central 3 over (5A) Cardinal Gibbons
Mitchell 20 over (5A) Anclote
Monarch CO 21 over Dixie Hollins
Naples 22 over (4A) Edison
Navarre 31 over (3A) Pensacola Catholic
New Smyrna Beach 8 over (3A) Everglades Prep
Norland 33 over (8A) Piper
North Fort Myers 14 over (7A) Riverdale
Northeast (Oakland Park) 1 over (7A) Hollywood Hills
Northeast (St. Petersburg) 17 over (7A) Seminole
Northwestern 16 over (8A) Miramar
Okeechobee 7 over (Ind.) John Carroll Catholic
Pace 10 over Fort Walton Beach
Pasco 1 over (5A) Hudson
Pine Forest 20 over (5A) Pensacola
Port Charlotte 28 over (7A) North Port
Regis Jesuit CO 10 over Barron Collier
Sebring 10 over Lehigh
South Lake 3 over (7A) Liberty
Springstead 24 over (5A) Central (Brooksville)
Sunlake 17 over (5A) Wesley Chapel
Tate 7 over Choctawhatchee
Vanguard 21 over (7A) Kathleen
Washington (Pensacola) 8 over Milton

Class 5A
Arnold 17 over (4A) South Walton
Baker County 1 over (6A) St. Augustine
Bolles 1 over (2A) University Christian
Coconut Creek 1 over (8A) Coral Springs
Cypress Lake 14 over (6A) Island Coast
Dunbar 1 over (6A) Charlotte
Godby 12 over (7A) Chiles
Gulf 12 over (4A) Cypress Creek (Wesley Chapel)
Hallandale 17 over (8A) Everglades
Hardee 21 over (1A) Fort Meade
Hernando 28 over Fivay
Immokalee 31 over (6A) Golden Gate
Jesuit 9 over (7A) Durant
Lakewood 17 over (6A) Boca Ciega
Menendez 32 over (6A) Middleburg
Merritt Island 24 over (3A) Holy Trinity Episcopal
Miami Jackson 48 over (7A) Mourning
Middleton 30 over (6A) King
Mosley 24 over (4A) Walton
Ponte Vedra 1 over (6A) Nease
Port St. Lucie 23 over (4A) Lake Placid
Rickards 7 over North Marion
Ridgeview 4 over Nature Coast
Robinson 49 over (7A) Leto
Spoto 8 over (7A) Strawberry Crest
Stanton College Prep 17 over (4A) Wolfson
Stranahan 6 over (7A) Ely
Suwannee 1 over (3A) Fort White
Tarpon Springs 56 over (Ind.) Citrus Park Christian
Trinity Christian (Jacksonville) 1 over (7A) Braden River
West Florida Tech 3 over (6A) Escambia
Yulee 6 over Palatka

Class 4A
Avon Park 6 over (1A) Frostproof
Booker T. Washington 12 over (6A) Dillard
Cocoa 20 over (5A) Palm Bay
Dunnellon 22 over (5A) Crystal River
Gadsden County 1 over (7A) Leon
Gateway Charter 11 over Oasis
Gulliver Prep 3 over Key West
Immaculata-LaSalle 12 over (Ind.) Coral Shores
Keystone Heights 13 over Fernandina Beach
LaBelle 3 over (2A) Southwest Florida Christian
Lake Highland Prep 27 over (2A) Kingdom Prep
Marianna 4 over (1A) Chipley
Monsignor Pace 21 over (6A) Boyd Anderson
North Broward Prep 56 over (Ind.) Pembroke Pines Charter
Pine Crest 6 over Coral Springs Charter
PK Yonge 4 over (1A) Wildwood
Raines 7 over (7A) Robert E. Lee
Rutherford 7 over North Bay Haven
Santa Fe 1 over (3A) Newberry
South Sumter 6 over (6A) Leesburg
The Villages 14 over (5A) Tavares
Trenton 3 over (1A) Chiefland
University School 13 over Glades Central
West Nassau 48 over (2A) North Florida Educational Institute

Class 3A
American Heritage (Delray Beach) 1 over (8A) Belen Jesuit
Baldwin 28 over (1A) Hamilton County
Benjamin 24 over (2A) Glades Day
Calvary Christian (Clearwater) 56 over (4A) Umatilla
Cardinal Mooney 27 over (4A) Bishop Verot
Cardinal Newman 1 over (8A) Spanish River
Chaminade-Madonna 3 over (8A) Deerfield Beach
Clearwater Central Catholic 20 over Berkeley Prep
Episcopal 1 over (SSAC) Christ’s Church Academy
Father Lopez 7 over (6A) Pine Ridge
King’s Academy 54 over St. John Paul II Academy
Lakeland Christian 28 over (4A) Tenoroc
Marathon 28 over (2A) Miami Christian
Melbourne Central Catholic 22 over (Ind.) IMG Academy
Providence 35 over (4A) Andrew Jackson
St. Andrew’s 6 over Palmer Trinity
St. Joseph Academy 12 over (SSAC) Cedar Creek Christian
St. Petersburg Catholic 11 over (2A) Carrollwood Day
Tampa Catholic 23 over (5A) Gibbs
Taylor (Pierson) 28 over (2A) Halifax Academy
Taylor County 7 over (4A) Bradford
The First Academy 51 over (Ind.) West Oaks Academy
Trinity Catholic 13 over (5A) Belleview
Trinity Prep 49 over (Ind.) Four Corners Charter
Westminster Academy 1 over (Ind.) Somerset Academy
Westminster Christian 10 over Palm Glades Prep

Class 2A
Admiral Farragut 46 over Village Academy
Aucilla Christian 42 over Pataula Charter GA
Autauga Academy AL 7 over North Florida Christian
Champagnat Catholic 30 over (3A) Somerset Silver Palms
Community School of Naples 17 over Marco Island Academy
Eagle’s View Academy 1 over Warner Christian
FAMU DRS 1 over (1A) Franklin County
First Baptist 16 over Evangelical Christian
Foundation Academy 4 over Cambridge Christian
Maclay 8 over (1A) Bell
Northside Christian 42 over (SSAC) Avant Garde Academy
Oak Hall 34 over (Ind.) Florida Deaf
Rocky Bayou Christian 7 over Sherwood Christian GA
Seffner Christian 7 over (SSAC) Mount Dora Christian
Seven Rivers Christian 35 over (SSAC) Bayshore Christian
St. Francis Catholic 28 over (Ind.) Joshua Christian Academy
St. John Neumann 35 over Keswick Christian
Trinity Christian (Deltona) 1 over (SSAC) Bishop Snyder
Victory Christian 49 over (Ind.) The Nation Christian Academy

Class 1A
Baker 13 over Holmes County
Blountstown 27 over Graceville
Bozeman 21 over Liberty County
Branford 42 over (2A) Munroe Day
Cottondale 14 over Sneads
Crescent City 14 over (5A) Lecanto
Dixie County 12 over Jefferson County
Flomaton AL 7 over Jay
Hawthorne 36 over (4A) Interlachen
Lafayette 14 over Brookwood GA
Madison County 7 over (5A) Wakulla
Northview 8 over (Ind.) Lighthouse Private Christian
Pahokee 1 over (7A) Palm Beach Lakes
Port St. Joe 29 over Wewahitchka
Vernon 21 over Freeport
Williston 8 over Union County

Independent
Boca Raton Christian 4 over (SSAC) Berean Christian
Clearwater Academy International 1 over (2A) Indian Rocks Christian
Discovery 7 over (SSAC) Santa Fe Catholic
IMG Academy (National) 7 over Pine-Richland PA
International School of Broward 35 over (Ind.) Tampa Bay Christian
Jordan Christian Prep 14 over (SSAC) Bradenton Christian
Ransom Everglades 28 over Florida Christian
Somerset Canyons 6 over (SSAC) Inlet Grove
St. Brendan 1 over Pinecrest Prep
St. Johns Country Day 21 over (2A) Merritt Island Christian

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
All Saints Academy 27 over Ocala Christian
Central Florida Christian 19 over (2A) Cornerstone Charter
Orangewood Christian 14 over (Ind.) Cocoa Beach
Orlando Christian Prep 14 over (Ind.) Superior Collegiate
Out-of-Door Academy 14 over Canterbury (Fort Myers)
Shorecrest Prep 17 over Bishop McLaughlin
St. Edward’s 13 over Legacy Charter
The Master’s Academy 25 over Lake Mary Prep
Windermere Prep 7 over Lakewood CA

2017 FORECAST RECORD
State Championship Games 7-1, 87.5%
Pre-playoffs forecast correctly selected 6 of the 8 eventual state champions.
FHSAA State Playoffs 152-32, 82.6%
Entire season 2,216-477, 82.3%