2018 Miracle Sports state softball rankings – Poll #10

softballThis is the 10th Miracle Sports high school softball state poll conducted by Miracle Sports for the 2018 season. The Miracle Sports state softball poll is produced weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state.  Area teams are in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Orange Park Oakleaf (8A) 22-2
2. Coral Springs Charter (5A) 21-2
3. Wellington (8A) 21-2
4. Bartow (8A) 22-2
5. Lithia Newsome (9A) 18-2
6. Jupiter (9A) 20-3
7. Pembroke Pines Charter (7A) 19-4
8. Land O’Lakes Sunlake (7A) 19-1
9. Clermont East Ridge (8A) 19-1
10. Fort Myers (7A) 21-2

CLASS 9A
1. Lithia Newsome 18-2
2. Jupiter 20-3
3. Miami Palmetto 18-3
4. Apopka 18-4
5. Orange City University 17-4
6. Kissimmee Osceola 17-5
7. Tampa Alonso 18-5
8. Palm Harbor University 16-6
9. Altamonte Springs Lake Brantley 15-3
10. Orlando Dr. Phillips 20-2
Honorable mention: Jacksonville Mandarin 18-5; Orlando Timber Creek 17-3; Vero Beach 13-3; Davie Western 14-6 Parkland Stoneman Douglas 13-5; Winter Garden West Orange 15-7; Davenport Ridge Community 10-4; Coconut Creek Monarch 10-4; West Broward 12-4; Palm Beach Gardens 15-9.

CLASS 8A
1. Orange Park Oakleaf 22-2
2. Wellington 21-2
3. Bartow 22-2
4. Clermont East Ridge 19-1
5. Oviedo Hagerty 19-4
6. Tallahassee Chiles 18-2
7. Bradenton Lakewood Ranch 18-4
8. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 18-4
9. Cooper City 18-4
10. Tarpon Springs East Lake 18-3
Honorable mention: Winter Springs 18-5; Lakeland George Jenkins 17-5; Plant City 16-5; Valrico Bloomingdale 17-6; Lutz Steinbrenner 13-6; Tallahassee Lincoln 14-5; Tampa Wharton 13-4; Tampa Freedom 14-5; Boca Raton Spanish River 12-4.

CLASS 7A
1. Pembroke Pines Charter 19-4
2. Land O’Lakes Sunlake 19-1
3. Fort Myers 21-2
4. Viera 19-1
5. St. Johns Bartram Trail 20-2
6. Lake City Columbia 18-3
7. Gainesville 18-4
8. Deltona 19-2
9. Tampa Chamberlain 18-4
10. Bradenton Braden River 17-4
Honorable mention: Estero 19-4; West Boca Raton 16-3; Doral Academy 16-6; Eagle Lake Lake Region 17-6; Seminole Osceola 16-6; Niceville 16-5; Melbourne 15-6; Navarre 16-4; Miami Terra Environmental 14-4; Tampa Gaither 12-5; Cantonment Tate 15-8.

CLASS 6A
1. Land O’Lakes 18-4
2. Spring Hill Springstead 19-3
3. New Port Richey River Ridge 18-4
4. Rockledge 17-3
5. Crystal River 16-2
6. Immokalee 19-3
7. North Fort Myers 17-5
8. Tarpon Springs 15-4
9. Plantation American Heritage 12-7
10. Tampa Robinson 18-5
Honorable mention: Sebring 15-5; Dunnellon 14-7; Orange Park Ridgeview 11-6; Melbourne Eau Gallie 11-5; Boca Ciega 16-5; Cape Coral Mariner 16-6; Panama City Beach Arnold 15-7.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 21-2
2. Marianna 21-2
3. Eustis 18-3
4. Pierson Taylor 15-2
5. Brooksville Hernando 18-3
6. Key West 14-4
7. Titusville Astronaut 14-5
8. Port Orange Atlantic 11-4
9. Callahan West Nassau 16-6
10. Keystone Heights 15-8
Honorable mention: Miami Gulliver Prep 12-8-1; Lakeland McKeel Academy 16-7; The Villages 16-6; Lake Placid 16-6; Glen St. Mary Baker County 14-7; Alachua Santa Fe 15-8; Cocoa Space Coast 15-6-1; Englewood Lemon Bay 13-6; Brooksville Nature Coast 15-8; Wesley Chapel Cypress Creek 13-8.

CLASS 4A
1. Jacksonville Providence 15-2
2. West Palm Beach Oxbridge Academy 17-4
3. Miami Westminster Christian 17-6
4. Chaminade Madonna 5-1
5. Tampa Catholic 12-5
6. Tampa Academy of the Holy Names 12-6
7. Panama City North Bay Haven 14-6
8. Jacksonville Trinity Christian 14-8
9. West Palm Beach King’s Academy 16-6
10. Delray Beach American Heritage 10-6
Honorable mention: Winter Park Trinity Prep 10-6; Jacksonville Episcopal 8-6; Clearwater Calvary Christian 10-6; Fort Myers Bishop Verot 12-9; Interlachen 12-7; Fort Lauderdale Westminster Academy 13-4.

CLASS 3A
1. Niceville Rocky Bayou Christian 12-1
2. Orange Park St. Johns Country Day 13-1
3. Jacksonville University Christian 7-3
4. Oviedo Master’s Academy 12-3
5. St. Petersburg Admiral Farragut 12-5
6. Lakeland Christian 13-6
7. Belle Isle Cornerstone Charter 14-9
8. St. Petersburg Northside Christian 15-8
9. Orlando Faith Christian 13-6
10. Tampa Carrollwood Day 12-7
Honorable mention: Marathon 14-9; Tallahassee North Florida Christian 9-6; Spring Hill Bishop McLaughlin 10-6; Tampa Cambridge Christian 10-7; Seffner Christian 10-7; Bradenton Christian 11-8, Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 9-7.

CLASS 2A
1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 18-4
2. Monticello Aucilla Christian 10-5
3. Homestead Colonial Christian 14-2
4. Jacksonville Christ’s Church Academy 12-1
5. Jacksonville Eagle’s View 14-4
6. Mount Dora Christian 15-5
7. Deltona Trinity Christian Academy 11-2
8. Lecanto Seven Rivers Christian 13-5
9. Palatka Peniel Baptist 16-3
10. St. Petersburg Canterbury 11-10
Honorable mention: Sarasota Christian 9-5; Belle Glade Glades Day 10-6; Naples Seacrest Country Day 8-6; Palm Bay Covenant Christian 7-6; Lake Worth Christian 5-3.

CLASS 1A
1. Trenton 19-3
2. Wewahitchka 19-4
3. Bonifay Holmes County 18-4
4. Lake Butler Union County 13-4
5. Jay 17-5
6. Panama City Bozeman 15-4
7. Bratt Northview 14-3
8. Sneads 17-5
9. Chiefland 15-5
10. Frostproof 13-4
Honorable mention: Mayo Lafayette 13-9; Madison County 13-6; Franklin County 12-9; Paxton 13-7; Altha 13-5.