2018 Miracle Sports state softball rankings – Poll #8

softballThis is the eighth Miracle Sports high school softball state poll conducted by Miracle Sports for the 2018 season. The Miracle Sports state softball poll is produced weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state.  Area teams are in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Pembroke Pines Charter (8A) 16-1
2. Wellington (8A) 16-1
3. Lithia Newsome 7-0 (9A) 14-1
4. Coral Springs Charter (5A) 17-2
5. Apopka (9A) 17-1
6. Orange Park Oakleaf (8A) 13-2
7. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (8A) 8-1
8. Land O’Lakes Sunlake (7A) 15-1
9. Clermont East Ridge (8A) 16-1
10. Land O’Lakes (6A) 15-1

CLASS 9A
1. Lithia Newsome 14-1
2. Apopka 17-1
3. Miami Palmetto 12-2
4. Jupiter 11-2
5. Tampa Alonso 11-3
6. Palm Harbor University 13-4
7. Orange City University 14-3
8. Kissimmee Osceola 11-3
9. Jacksonville Mandarin 15-3
10. Orlando Dr. Phillips 16-2
Honorable mention: Vero Beach 11-1; Orlando Timber Creek 12-2; Davie Western 11-4; Parkland Stoneman Douglas 7-3; Altamonte Springs Lake Brantley 9-3; Davenport Ridge Community 8-4; Coconut Creek Monarch 8-4; West Broward 11-3; Winter Garden West Orange 11-6; Miami Coral Reef 9-5.

CLASS 8A
1. Wellington 16-1
2. Orange Park Oakleaf 13-2
3. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 10-1
4. Clermont East Ridge 16-1
5. Tallahassee Chiles 16-1
6. Bartow 13-2
7. Bradenton Lakewood Ranch 13-3
8. Cooper City 13-2
9. Winter Springs 14-3
10. Lakeland George Jenkins 13-3
Honorable mention: Plant City 13-4; Tarpon Springs East Lake 13-3; Oviedo Hagerty 12-4; Valrico Bloomingdale 15-4; Lutz Steinbrenner 11-4; Tallahassee Lincoln 9-2; Tampa Wharton 10-3; Tampa Freedom 11-4; Boca Raton Spanish River 9-4.

CLASS 7A
1. Pembroke Pines Charter 16-1
2. Land O’Lakes Sunlake 15-1
3. Viera 17-1
4. St. Johns Bartram Trail 12-1
5. Fort Myers 16-2
6. Tampa Chamberlain 15-3
7. Lake City Columbia 14-3
8. Gainesville 13-3
9. Bradenton Braden River 14-3
10. Deltona 13-2
Honorable mention: West Boca Raton 14-3; Eagle Lake Lake Region 12-5; Seminole Osceola 14-4; Estero 13-3; Niceville 10-4; Melbourne 12-5; Navarre 12-4; Miami Terra Environmental 11-3.

CLASS 6A
1. New Port Richey River Ridge 15-1
2. Land O’Lakes 15-1
3. Spring Hill Springstead 15-2
4. Rockledge 15-2
5. Immokalee 13-3
6. North Fort Myers 15-3
7. Dunnellon 13-4
8. Plantation American Heritage 10-6
9. Sebring 13-2
10. Crystal River 7-2
Honorable mention: Orange Park Ridgeview 11-4; Tarpon Springs 11-4; Melbourne Eau Gallie 11-4; Cape Coral Mariner 11-5; Panama City Beach Arnold 12-5; Tampa Robinson 11-4.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 17-2
2. Marianna 16-2
3. Pierson Taylor 11-1
4. Eustis 11-2
5. Miami Gulliver Prep 8-2-1
6. Keystone Heights 12-3
7. Brooksville Hernando 13-2
8. Key West 13-4
9. Callahan West Nassau 12-4
Honorable mention: The Villages 11-2; Port Orange Atlantic 8-3; Glen St. Mary Baker County 11-5; Titusville Astronaut 11-5; Lake Placid 11-5; Wesley Chapel Cypress Creek 10-5.

CLASS 4A
1. Jacksonville Providence 11-1
2. West Palm Beach Oxbridge Academy 13-4
3. Miami Westminster Christian 15-6
4. Tampa Academy of the Holy Names 10-4
5. Jacksonville Trinity Christian 12-6
6. Chaminade Madonna 5-1
7. Tampa Catholic 12-5
8. Jacksonville Episcopal 6-4
9. Panama City North Bay Haven 12-6
10. Clearwater Calvary Christian 6-3
Honorable mention: Delray Beach American Heritage 6-4; West Palm Beach King’s Academy 11-4; Fort Myers Bishop Verot 9-7; Fort Lauderdale Westminster Academy 9-3; Perry Taylor County 8-5.

CLASS 3A
1. Niceville Rocky Bayou Christian 8-1
2. Orange Park St. Johns Country Day 12-1
3. St. Petersburg Admiral Farragut 10-2
4. Jacksonville University Christian 5-1
5. Belle Isle Cornerstone Charter 11-7
6. Lakeland Christian 10-4
7. Oviedo Master’s Academy 8-1
8. Tallahassee North Florida Christian 5-4
9. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 9-3
10. St. Petersburg Northside Christian 11-5
Honorable mention: Orlando Faith Christian 10-4; Tampa Carrollwood Day 10-5; Marathon 11-8; Spring Hill Bishop McLaughlin 8-6; Moore Haven 4-2.

CLASS 2A
1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 15-2
2. Monticello Aucilla Christian 6-2
3. Jacksonville Eagle’s View 11-1
4. Homestead Colonial Christian 10-1
5. Mount Dora Christian 13-3
6. Deltona Trinity Christian Academy 8-1
7. Lecanto Seven Rivers Christian 9-2
8. Palatka Peniel Baptist 14-2
9. Jacksonville Christ’s Church Academy 7-1
10. St. Petersburg Canterbury 6-8
Honorable mention: Sarasota Christian 7-3; Palm Bay Covenant Christian 7-4; Naples Seacrest Country Day 7-5; Belle Glade Glades Day 4-5; Lake Worth Christian 3-2.

CLASS 1A
1. Trenton 15-2
2. Wewahitchka 12-4
3. Lake Butler Union County 11-2
4. Bonifay Holmes County 13-3
5. Panama City Bozeman 13-2
6. Bratt Northview 11-2
7. Chiefland 12-3
8. Sneads 14-3
9. Frostproof 12-2
10. Jay 12-5
Honorable mention: Madison County 12-4; Mayo Lafayette 10-7; Altha 13-2; Franklin County 8-6; Paxton 7-6.