2018 Miracle Sports state softball rankings – Poll #5

softballThis is the fifth Miracle Sports high school softball state poll conducted by Miracle Sports for the 2018 season. The Miracle Sports state softball poll is produced weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state.  Area teams are in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Coral Springs Charter (5A) 8-0
2. Orange Park Oakleaf (8A) 8-1
3. Palm Harbor University (9A) 9-1
4. Gainesville (7A) 12-0
5. Land O’Lakes (6A) 10-0
6. Viera (7A) 11-0
7. Pembroke Pines Charter (7A) 10-0
8. Miami Westminster Christian (4A) 6-0
9. Lithia Newsome (9A) 7-0
10. Land O’Lakes Academy at the Lakes (2A) 8-0

CLASS 9A
1. Palm Harbor University 9-1
2. Lithia Newsome 7-0
3. Miami Palmetto 9-1
4. Apopka 11-0
5. Kissimmee Osceola 8-1
6. Davenport Ridge Community 9-1
7. Tampa Alonso 8-2
8. Jupiter 8-2
9. Parkland Stoneman Douglas 3-0
10. Jacksonville Mandarin 9-1
Honorable mention: Orlando Dr. Phillips 12-1; DeLand 7-1; Palm Beach Gardens 7-3; Winter Garden West Orange 7-3; Orange City University 6-2; Orlando Timber Creek 7-2; Vero Beach 6-1; Davie Western 7-2; Coral Gables 5-0.

CLASS 8A
1. Orange Park Oakleaf 8-1
2. Bradenton Lakewood Ranch 5-1
3. Wellington 11-0
4. Bartow 9-1
5. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 4-1
6. Plant City 11-1
7. Tallahassee Chiles 10-0
8. Winter Springs 9-1
9. Clermont East Ridge 10-1
10. Lutz Steinbrenner 7-1
Honorable mention: Oviedo Hagerty 10-4; Lakeland George Jenkins 9-3; St. Cloud 7-3; Bradenton Manatee 7-1; Tallahassee Lincoln 5-2; Tarpon Springs East Lake 8-2; Tampa Sickles 8-3; Boca Raton Spanish River 7-2.

CLASS 7A
1. Gainesville 12-0
2. Viera 11-0
3. Pembroke Pines Charter 10-0
4. Fort Myers 5-1
5. Niceville 7-1
6. Deltona 8-1
7. Land O’Lakes Sunlake 8-1
8. Seminole Osceola 8-1
9. St. Johns Bartram Trail 6-1
10. Tampa Chamberlain 7-0
Honorable mention: Estero 10-1; Doral Academy 3-0; Bradenton Braden River 9-3; Stuart South Fork 8-2; Lake City Columbia 10-3; Navarre 9-2; West Boca Raton 9-0.

CLASS 6A
1. Land O’Lakes 10-0
2. Spring Hill Springstead 8-0
3. Plantation American Heritage 5-1
4. North Fort Myers 8-1
5. Immokalee 8-0
6. New Port Richey River Ridge 10-1
7. Dunnellon 8-2
8. Rockledge 10-2
9. Pensacola West Florida 9-2
10. Sebring 9-1
Honorable mention: Crystal River 6-1; Panama City Beach Arnold 9-2; Belleview 7-3Orange Park Ridgeview 4-0; Tarpon Springs 6-2; Gulf Breeze 6-3.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 8-0
2. Keystone Heights 11-2
3. Eustis 8-2
4. Key West 7-0
5. Miami Gulliver Prep 2-1
6. Pierson Taylor 8-0
7. Brooksville Hernando 8-0
8. Marianna 10-1
9. Callahan West Nassau 7-1
10. Lakeland McKeel 10-3
Honorable mention: The Villages 8-1; Brooksville Nature Coast 7-2; Titusville Astronaut 7-3; Alachua Santa Fe 6-4; Lake Placid 9-3; Cocoa Space Coast 9-4.

CLASS 4A
1. Miami Westminster Christian 6-0
2. Tampa Academy of the Holy Names 8-1
3. Jacksonville Providence 9-1
4. Jacksonville Trinity Christian 8-2
5. Fort Myers Bishop Verot 7-2
6. West Palm Beach Oxbridge Academy 8-3
7. Tampa Catholic 8-2
8. Jacksonville Episcopal 4-2
9. Panama City North Bay Haven 10-4
10. Delray Beach American Heritage 4-3
Honorable mention: West Palm Beach King’s Academy 8-1; Perry Taylor County 6-3Montverde Academy 7-4; Clearwater Calvary Christian 4-3; Fort Lauderdale Westminster Academy 8-2.

CLASS 3A
1. Niceville Rocky Bayou Christian 5-1
2. Orange Park St. Johns Country Day 5-1
3. Belle Isle Cornerstone Charter 8-3
5. St. Petersburg Admiral Farragut 5-2
6. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 6-2
7. Jacksonville University Christian 3-1
8. Marathon 4-2
9. Tampa Carrollwood Day 6-3
10. Fort Pierce John Carroll 4-6
Honorable mention: Bradenton Christian 6-3; St. Petersburg Northside Christian 8-4; Largo Indian Rocks Christian 6-4; Moore Haven 3-2; Orlando Faith Christian 6-1.

CLASS 2A
1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 8-0
2. Monticello Aucilla Christian 2-0
3. Lecanto Seven Rivers Christian 7-1
4. Jacksonville Eagle’s View 10-1
5. Palatka Peniel Baptist 11-1
6. Jacksonville Christ’s Church Academy 7-1
7. Deltona Trinity Christian Academy 6-0
8. Mount Dora Christian 9-2
9. Homestead Colonial Christian 7-1
10. St. Petersburg Canterbury 3-6
Honorable mention: Palm Bay Covenant Christian 5-1; Sarasota Christian 5-2; Lake Worth Christian 3-2; Vero Beach Master’s Academy 3-1; Naples Seacrest Country Day 4-2; Belle Glade Glades Day 3-4.

CLASS 1A
1. Lake Butler Union County 6-1
2. Trenton 8-1
3. Sneads 12-0
4. Chiefland 10-1
5. Jay 9-1
6. Madison County 9-2
7. Wewahitchka 8-4
8. Bonifay Holmes County 7-3
9. Bratt Northview 7-2
10. Panama City Bozeman 7-2
Honorable mention: Altha 10-1; Frostproof 7-2; Freeport 7-4; Paxon 5-4; Mayo Lafayette 6-6; Santa Rosa Beach South Walton 6-4.