2018 Miracle Sports state softball rankings – Poll #4

softballThis is the fourth Miracle Sports high school softball state poll conducted by Miracle Sports for the 2018 season. The Miracle Sports state softball poll is produced weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state.  Area teams are in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Coral Springs Charter (5A) 7-0
2. Orange Park Oakleaf (8A) 7-1
3. Palm Harbor University (9A) 7-1
4. Gainesville (7A) 9-0
5. Eustis (5A) 7-0
6. Land O’Lakes (6A) 7-0
7. Viera (7A) 9-0
8. Pembroke Pines Charter (7A) 7-0
9. Miami Westminster Christian (4A) 4-0
10. Lithia Newsome (9A) 5-0

CLASS 9A
1. Palm Harbor University 7-1
2. Lithia Newsome 5-0
3. Tampa Alonso 8-1
4. Miami Palmetto 8-1
5. Apopka 8-0
6. Kissimmee Osceola 6-1
7. Davenport Ridge Community 8-1
8. Jupiter 6-2
9. Parkland Stoneman Douglas 2-0
10. Palm Beach Gardens 7-2
Honorable mention: DeLand 6-1; Jacksonville Mandarin 6-1; Orange City University 5-1; Orlando Dr. Phillips 7-1; Winter Garden West Orange 4-3; Davie Western 6-1; Orlando University 5-1; Coconut Creek Monarch 5-2.

CLASS 8A
1. Orange Park Oakleaf 7-1
2. Bradenton Lakewood Ranch 3-1
3. Wellington 9-0
4. Bartow 8-0
5. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 3-1
6. Plant City 8-1
7. Tallahassee Chiles 9-0
8. Winter Springs 7-1
9. Oviedo Hagerty 8-3
10. Clermont East Ridge 8-1
Honorable mention: Tallahassee Lincoln 4-1; Jacksonville Atlantic Coast 7-2; Lakeland George Jenkins 6-2; Tampa Freedom 4-2; St. Cloud 5-2; Lutz Steinbrenner 6-1; Tampa Sickles 6-3; Tarpon Springs East Lake 6-2; Tampa Wharton 5-2; Bradenton Manatee 6-1; Tampa Sickles 6-3.

CLASS 7A
1. Gainesville 9-0
2. Viera 9-0
3. Pembroke Pines Charter 7-0
4. Fort Myers 3-1
5. Bradenton Braden River 6-1
6. Detona 7-0
7. Niceville 4-1
8. St. Johns Bartram Trail 4-1
9. Land O’Lakes Sunlake 6-1
10. Seminole Osceola 6-1
Honorable mention: Tampa Chamberlain 6-0; Stuart South Fork 6-0; Lake City Columbia 8-2; Estero 7-1; Doral Academy 3-0; Eagle Lake Lake Region 4-1; Punta Gorda Charlotte 6-1; New Port Richey Mitchell 6-2; West Boca Raton 9-0.

CLASS 6A
1. Land O’Lakes 7-0
2. Spring Hill Springstead 6-0
3. Plantation American Heritage 4-0
4. North Fort Myers 5-1
5. Immokalee 8-0
6. New Port Richey River Ridge 7-1
7. Rockledge 8-1
8. Pensacola West Florida 8-2
9. Sebring 7-1
Honorable mention: Panama City Beach Arnold 8-2; Gulf Breeze 5-1; Orange Park Ridgeview 3-0; Tarpon Springs 5-1; Palm Bay Bayside 7-2-1.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 7-0
2. Eustis 7-0
3. Miami Gulliver Prep 1-0
4. Keystone Heights 8-1
5. Brooksville Hernando 6-0
6. Key West 5-0
7. Pierson Taylor 7-0
8. Marianna 10-1
9. Callahan West Nassau 5-1
10. Alachua Santa Fe 6-2
Honorable mention: The Villages 7-1; Brooksville Nature Coast 5-2; Titusville Astronaut 5-2; Lakeland McKeel 5-1.

CLASS 4A
1. Miami Westminster Christian 4-0
2. West Palm Beach Oxbridge Academy 6-2
3. Tampa Catholic 7-1
4. Jacksonville Trinity Christian 5-1
5. Fort Myers Bishop Verot 5-1
6. Tampa Academy of the Holy Names 6-1
7. Jacksonville Providence 6-1
8. West Palm Beach King’s Academy 7-0
9. Jacksonville Episcopal 3-1
10. Panama City North Bay Haven 8-4
Honorable mention: Delray Beach American Heritage 3-3; Montverde Academy 5-2; Clearwater Calvary Christian 3-2; Tallahassee Florida High 3-4; Fort Lauderdale Westminster Academy 7-1.

CLASS 3A
1. Belle Isle Cornerstone Charter 5-1
2. Lakeland Christian 5-2
3. Niceville Rocky Bayou Christian 5-1
4. Orange Park St. Johns Country Day 4-1
5. Marathon 4-1
6. Bradenton Christian 5-2
7. Moore Haven 2-1
8. St. Petersburg Admiral Farragut 5-2
9. St. Petersburg Northside Christian 6-3
10. Fort Pierce John Carroll 3-4
Honorable mention: Orlando Faith Christian 6-1; Largo Indian Rocks Christian 3-2; Seffner Christian 4-4; Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 4-1; Tampa Carrollwood Day 4-3.

CLASS 2A
1. Monticello Aucilla Christian 2-0
2. Land O’Lakes Academy at the Lakes 6-0
3. Lecanto Seven Rivers Christian 5-0
4. Mount Dora Christian 6-2
5. St. Petersburg Canterbury 3-6
6. Jacksonville Eagle’s View 7-1
7. Palatka Peniel Baptist 6-2
8. Lake Worth Christian 2-0
9. Jacksonville Christ’s Church Academy 5-1
10. Deltona Trinity Christian Academy 5-0
Honorable mention: Homestead Colonial Christian 5-1; Vero Beach Master’s Academy 2-1; Naples Seacrest Country Day 4-1; Winter Park Geneva 3-1; Palm Bay Covenant Christian 3-1.

CLASS 1A
1. Lake Butler Union County 5-1
2. Trenton 6-1
3. Chiefland 8-0
4. Sneads 10-0
5. Madison County 8-1
6. Pierson Taylor 7-0
7. Jay 7-1
8. Holmes County 6-2
9. Port St. Joe 3-0
10. Wewahitchka 5-4
Honorable mention: Bratt Northview 5-2; Frostproof 6-1; Bozeman 5-1; Altha 7-0; Freeport 6-2; Hilliard 3-4.