2018 Miracle Sports state softball rankings – PRESEASON POLL

softballThis is the first Miracle Sports High School Softball Poll conducted by Miracle Sports for the 2018 season. The Miracle Sports state softball poll is produced weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state.  Area teams in bold.

CLASS 9A
1. Winter Garden West Orange
2. Palm Harbor University
3. Jupiter
4. Port Orange Spruce Creek
5. Parkland Stoneman Douglas
6. Vero Beach
7. Miami Palmetto
8. Palm Beach Gardens
9. Kissimmee Osceola
10. Apopka
Honorable mention: Jacksonville Mandarin, Orlando Timber Creek, Port St. Lucie Treasure Coast, Coral Gables, Orange City University.

CLASS 8A
1. Orange Park Oakleaf
2. Bradenton Lakewood Ranch
3. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
4. Winter Park Lake Howell
5. Wellington
6. Cooper City
7. Plant City
8. Jacksonville Atlantic Coast
9. Oviedo Hagerty
10. Bartow
Honorable mention: Royal Palm Beach, St. Cloud, Lutz Steinbrenner, Tarpon Springs East Lake, Tampa Wharton.

CLASS 7A
1. Fort Myers
2. Bradenton Braden River
3. Niceville
4. Eagle Lake Lake Region
5. Viera
6. Lake City Columbia
7. Daytona Beach Seabreeze
8. Estero
9. St. Johns Bartram Trail
10. Tate
Honorable mention: Gainesville, Sunlake, St. Johns Creekside, Tampa Chamberlain, Stuart South Fork.

CLASS 6A
1. Plantation American Heritage
2. Spring Hill Springstead
3. Land O’Lakes
4. North Fort Myers
5. Rockledge
6. Green Cove Springs Clay
7. Ponte Vedra
8. Pensacola West Florida
9. Jacksonville Paxon
10. Gulf Breeze
Honorable mention: Belleview, Orange Park Ridgeview, Wesley Chapel, Tampa Robinson, Crystal River.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter
2. Eustis
3. Miami Gulliver Prep
4. Keystone Heights
5. Callahan West Nassau
6. Wauchula Hardee
7. Defuniak Springs Walton
8. Glen St. Mary Baker County
9. Brooksville Hernando
10. Key West
Honorable mention: Alachua Santa Fe, Yulee, Marianna, Bradenton Bayshore, Brooksville Nature Coast.

CLASS 4A
1. West Palm Beach Oxbridge Academy
2. Tampa Academy of the Holy Names
3. Westminster Christian
4. Jacksonville Trinity Christian
5. Bishop Verot
6. Chaminade-Madonna
7. Tampa Catholic
8. Tallahassee Florida High
9. Jacksonville Providence
10. Montverde Academy
Honorable mention: Jacksonville Episcopal, Panama City North Bay Haven, Clearwater Calvary Christian.

CLASS 3A
1. Fort Pierce John Carroll
2. Lakeland Christian
3. Moore Haven
4. Tallahassee Maclay
5. St. Petersburg Admiral Farragut
6. Tallahassee North Florida Christian
7. Orange Park St. Johns Country Day
8. Marathon
9. Tampa Carrollwood Day
10. Belle Island Cornerstone Charter
Honorable mention: Niceville Rocky Bayou Christian, St. Petersburg Northside Christian, Orlando Faith Christian.

CLASS 2A
1. Monticello Aucilla Christian
2. St. Petersburg Canterbury
3. Land O’Lakes Academy of the Lakes
4. Mount Dora Christian
5. Belle Glade Glades Day
6. Lake Worth Christian
7. Jacksonville Eagle’s View
8. Lecanto Seven Rivers Christian
9. Sarasota Christian
10. Vero Beach Master’s Academy
Honorable mention: Palatka Peniel Baptist Academy, Homestead Colonial Christian.

CLASS 1A
1. Lake Butler Union County
2. Trenton
3. Wewahitchka
4. Chipley
5. Chiefland
6. Eastpoint Franklin County
7. Mayo Lafayette
8. Williston
9. Sneads
10. Pierson Taylor
Honorable mention: Milton Central, Fort Meade, Baldwin, Frostproof, Santa Rosa South Walton.