Joe Pinkos’ 2017 Weekly Game Forecast: Playoffs – First Round

joepinkosgameforecastJoe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification is noted for inter-classification games. Teams in The Prep Zone’s coverage area are in bold.

The following match-ups and results are forecast for the 2017 Florida Football Finals:

Class 1A – Madison County over Baker
Class 2A – Champagnat Catholic (Hialeah) over University Christian (Jacksonville)
Class 3A – Chaminade-Madonna (Hollywood) over Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Class 4A – Cocoa over Raines (Jacksonville)
Class 5A – American Heritage (Plantation) over West Florida Tech (Pensacola)
Class 6A – Northwestern (Miami) over Armwood (Seffner)
Class 7A – Venice over Viera
Class 8A – Vero Beach over Deerfield Beach

2017 PLAYOFF FORECAST-Week 1

CLASS 8A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Winter Park 11 over Spruce Creek (Port Orange)
Apopka 7 over Seminole (Sanford)
Flagler Palm Coast 1 over Boone (Orlando)
Wekiva 14 over Lake Mary

Region 2
Osceola (Kissimmee) 21 over Manatee
Dr. Phillips 13 over Ridge Community
Riverview (Sarasota) 27 over Gateway
Vero Beach 28 over Olympia

Region 3
Miramar 10 over Park Vista
Plantation 17 over Atlantic (Delray Beach)
Deerfield Beach 13 over Western
Palm Beach Central 7 over Seminole Ridge

Region 4
Columbus 32 over Homestead
South Dade 17 over North Miami
Southridge 14 over Belen Jesuit
Miami High 6 over Miami Palmetto

CLASS 7A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Bartram Trail (St. Johns) 31 over East Ridge (Clermont)
Columbia (Lake City) 6 over Lincoln (Tallahassee)
Robert E. Lee (Jacksonville) 17 over Fleming Island (Orange Park)
Buchholz (Gainesville) 3 over Edgewater (Orlando)

Region 2
Lakeland 14 over Winter Haven
Lake Nona 3 over Wiregrass Ranch
Plant 27 over East River
Viera 34 over Gaither

Region 3
Venice 42 over St. Petersburg
Braden River 28 over South Fort Myers
Palmetto 27 over Pinellas Park
Tampa Bay Tech 24 over Bloomingdale

Region 4
St. Thomas Aquinas 38 over South Miami
West Broward 14 over Forest Hill
Doral Academy 4 over Nova
William T. Dwyer 26 over Mater Academy

CLASS 6A (Regional Quarterfinals)

Region 1
St. Augustine 31 over Tate (Cantonment)
Navarre 13 over Niceville
Escambia 15 over Pine Forest
Crestview 17 over Gulf Breeze

Region 2
Armwood 24 over Sebring
Hillsborough 1 over Lake Gibson
Vanguard (Ocala) 7 over Gainesville
Mitchell 1 over Chamberlain

Region 3
North Fort Myers 25 over Clearwater
Fort Myers 7 over Palmetto Ridge
Largo 3 over Barron Collier
Naples 10 over Port Charlotte

Region 4
Northwestern (Miami) 35 over Matanzas (Palm Coast)
Miami Central 28 over Heritage
Carol City 28 over Dillard
Mainland (Daytona Beach) 3 over Norland

CLASS 5A (Regional Quarterfinals)

Region 1
West Florida Tech 17 over Rickards
Wakulla (Crawfordville) 14 over Ribault (Jacksonville)
Trinity Christian (Jacksonville) 10 over Bolles (Jacksonville)
Godby (Tallahassee) 7 over Ponte Vedra

Region 2
Baker County (Glen St. Mary) 28 over Nature Coast Tech (Brooksville)
Menendez (St. Augustine) 24 over Belleview
Clay (Green Cove Springs) 28 over Hernando (Brooksville)
River Ridge 3 over Zephyrhills

Region 3
Immokalee 37 over Booker
Dunbar 10 over Hardee
Jesuit 9 over Jefferson
Lakewood 24 over Tarpon Springs

Region 4
American Heritage (Plantation) 28 over Merritt Island
Bishop Moore 14 over Westwood
Cardinal Gibbons 11 over Jones
Rockledge 17 over Palm Bay

CLASS 4A (Regional Semifinals)

Region 1
Raines (Jacksonville) 76 over North Bay Haven (Panama City)
West Nassau (Callahan) 3 over Marianna

Region 2
Bradford (Starke) 42 over Keystone Heights
Dunnellon 21 over Trenton

Region 3
Cocoa 62 over Lake Placid
Avon Park 1 over Lake Highland Park

Region 4
University School 13 over Glades Central
Monsignor Pace 7 over Key West

CLASS 3A (Regional Semifinals)

Region 1
Taylor County (Perry) 26 over Newberry
Fort White 16 over Florida High (Tallahassee)

Region 2
Melbourne Central Catholic 6 over The First Academy
Oxbridge Academy 24 over King’s Academy

Region 3
Clearwater Central Catholic 21 over Tampa Catholic
Calvary Christian (Clearwater) 3 over Lakeland Christian

Region 4
Chaminade-Madonna 35 over American Heritage (Delray Beach)
Benjamin 14 over Everglades Prep

CLASS 2A (Regional Semifinals)

Region 1
University Christian (Jacksonville) 35 over FAMU DRS (Tallahassee)
North Florida Christian 18 over St. John Paul II Catholic

Region 2
Victory Christian 1 over Zephyrhills Christian
Seven Rivers Christian (Lecanto) 24 over St. Francis Catholic Academy (Gainesville)

Region 3
Cambridge Christian 27 over Southwest Florida Christian
Indian Rocks Christian 7 over Admiral Farragut

Region 4
Moore Haven 7 over Glades Day
Champagnat Catholic 28 over St. John Neumann

CLASS 1A (Regional Semifinals)

Region 1
Baker 10 over Jay
Holmes County 26 over Chipley

Region 2
Blountstown 29 over Jefferson County (Monticello)
Port St. Joe 27 over Cottondale

Region 3
Madison County 52 over Union County (Lake Butler)
Dixie County (Cross City) 42 over Lafayette (Mayo) 

Region 4
Pahokee 13 over Williston
Frostproof 8 over Wildwood

Independent
IMG Academy 27 over Bishop Sullivan Catholic VA

Sunshine State Athletic Conference (SSAC) Playoffs
Coastal League Championship Game
Windermere Prep 10 over Orangewood Christian
Coral League Championship Game
St. Stephen’s Episcopal 21 over Jupiter Christian

Forecast Record
Last Week 205-39, 84.0%
Season 2,060-445, 82.2%