Joe Pinkos’ 2017 Weekly Game Forecast for Week 10

joepinkosgameforecastJoe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification is noted for inter-classification games. Teams in The Prep Zone’s coverage area are in bold.

Class 8A
Apopka 1 over Wekiva
Atlantic (Delray Beach) 15 over Boca Raton
Belen Jesuit 47 over Southwest Miami
Boone 7 over Lake Nona (Tuesday)
Boone 40 over Colonial
Braddock 21 over Coral Reef
Columbus 14 over Coral Gables
Coral Springs 11 over Taravella
Cypress Bay 3 over Everglades
Deerfield Beach 52 over Piper
Douglas 6 over Piper (Monday)
Dr. Krop 2 over American
Dr. Phillips 56 over Cypress Creek (Orlando)
Ferguson 21 over Varela
Flagler Palm Coast 24 over Mandarin (Jacksonville)
Gateway 2 over (4A) Astronaut
Homestead 13 over (4A) Edison
Lake Brantley 34 over Winter Springs
Lake Mary 4 over Seminole (Sanford)
Lake Worth 1 over John I. Leonard
Lyman 8 over Oviedo
Miami Beach 4 over (6A) Hialeah-Miami Lakes
Miami High 55 over Coral Park
Miami Palmetto 35 over Killian
Miramar 10 over Western
Monarch 9 over Douglas
Newsome 6 over Alonso
North Miami 27 over Hialeah
North Miami Beach 32 over Hialeah Gardens
Olympia 10 over Oak Ridge
Osceola (Kissimmee) 43 over George Jenkins
Palm Beach Central 10 over Palm Beach Gardens
Palm Harbor University 8 over Steinbrenner
Park Vista 44 over Santaluces
Plantation 24 over South Plantation
Ridge Community 43 over Haines City
Riverview (Sarasota) 45 over Riverview
Sandalwood (Jacksonville) 14 over DeLand
Seminole Ridge 23 over Jupiter
Southridge 1 over South Dade
Spruce Creek (Port Orange) 13 over University (Orange City)
Timber Creek 27 over University (Orlando)
Treasure Coast 1 over Centennial
Vero Beach 45 over Fort Pierce Central

Class 7A
Atlantic Coast (Jacksonville) 1 over (3A) Providence (Jacksonville)
Bartram Trail (St. Johns) 21 over Buchholz (Gainesville)
Braden River 49 over North Port
Celebration 3 over Windermere
Chiles 34 over Leon
Columbia (Lake City) 28 over First Coast (Jacksonville)
Cooper City 17 over Fort Lauderdale (Tuesday)
Doral Academy 77 over Westland Hialeah (Monday)
Doral Academy 59 over Mourning
Durant 1 over Bloomingdale
East Lake 47 over Seminole
East Ridge (Clermont) 10 over Lake Howell (Winter Park)
East River 6 over St. Cloud
Edgewater 18 over Hagerty
Fleming Island (Orange Park) 13 over (6A) Ed White (Jacksonville)
Fort Lauderdale 8 over (Ind.) Coral Glades
Freedom (Tampa) 25 over Leto
Gaither 20 over Wharton
Goleman 13 over (Ind.) International School of Broward
Lake Minneola 8 over Ocoee
Lake Nona 22 over Liberty
Lakeland 17 over Kathleen
Lennard 21 over Strawberry Crest
Mater Academy 49 over Westland Hialeah
Melbourne 14 over Martin County
Miami Springs 1 over South Miami
Nova 8 over West Broward (Tuesday)
Oakleaf (Orange Park) 6 over Creekside (St. Johns)
Olympic Heights 24 over Royal Palm Beach
Palm Beach Lakes 6 over Forest Hill
Pinellas Park 24 over Countryside
Plant 14 over Wiregrass Ranch
Reagan 9 over Sunset
Robert E. Lee (Jacksonville) 14 over Fletcher (Neptune Beach)
Sarasota 11 over Lakewood Ranch
South Broward 11 over Hollywood Hills
South Fort Myers 1 over Gulf Coast
St. Petersburg 22 over (4A) South Sumter (Bushnell)
St. Thomas Aquinas 43 over Ely
Tampa Bay Tech 41 over Sickles (Monday)
Tampa Bay Tech 35 over Plant City
Venice 13 over Palmetto
Viera 63 over South Fork
West Broward 1 over Cooper City
William T. Dwyer 24 over West Boca Raton
Winter Haven 21 over Bartow

Class 6A
Archbishop McCarthy 12 over Northeast (Oakland Park)
Armwood 14 over Hillsborough
Barron Collier 1 over Naples
Blake 37 over King
Boca Ciega 14 over Dixie Hollins
Boyd Anderson 9 over (7A) McArthur
Carol City 1 over Miami Central
Chamberlain 16 over Brandon
Choctawhatchee 17 over Fort Walton Beach
Clearwater 3 over Largo
Crestview 7 over Niceville
Dillard 11 over Boynton Beach
Escambia 21 over Washington (Pensacola)
Estero 1 over Lehigh
Fort Myers 31 over East Lee County
Gainesville 24 over South Lake (Groveland)
Heritage 62 over Bayside
Ida Baker 12 over Island Coast
Jensen Beach 4 over Okeechobee
Lake Wales 21 over Auburndale
Leesburg 7 over Lake Weir (Ocala)
Mainland (Daytona Beach) 46 over Pine Ridge (Deltona) (Monday)
Mainland (Daytona Beach) 38 over Seabreeze (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast) 9 over Deltona
Mitchell 29 over Land O’ Lakes
Navarre 4 over Gulf Breeze
Nease (Ponte Vedra) 54 over Englewood (Jacksonville)
New Smyrna Beach 11 over Pine Ridge (Deltona)
North Fort Myers 35 over Cape Coral
Northeast (St. Petersburg) 16 over Osceola Fundamental
Northwestern 22 over Norland
Pace 10 over Milton
Palmetto Ridge 13 over Golden Gate
Pine Forest 11 over Tate
Port Charlotte 14 over Charlotte
Sebastian River 3 over Eau Gallie
Sebring 10 over Lake Gibson
Springstead (Spring Hill) 16 over Pasco (Dade City)
St. Augustine 56 over Middleburg
Sunlake 17 over (5A) Central (Brooksville)
Vanguard (Ocala) 32 over Forest (Ocala)

Class 5A
American Heritage (Plantation) 44 over Hallandale
Anclote 41 over Fivay
Baker County (Glen St. Mary) 24 over Ridgeview (Orange Park)
Bayshore 3 over Lemon Bay
Bishop Moore (Orlando) 34 over Eustis
Bolles (Jacksonville) 8 over Ponte Vedra
Cardinal Gibbons 22 over Stranahan
Citrus (Inverness) 56 over Lecanto
Clay (Green Cove Springs) 29 over Palatka
Crystal River 24 over Weeki Wachee
Cypress Lake 18 over Lely
Dunbar 24 over Clewiston
Eastside (Gainesville) 42 over (4A) Santa Fe (Alachua)
Gibbs 49 over Dunedin
Godby 32 over (3A) Florida High
Hardee 37 over DeSoto
Hernando (Brooksville) 16 over Nature Coast (Brooksville)
Immokalee 56 over Mariner
Jefferson 3 over Robinson
Jesuit 17 over Middleton
Jones (Orlando) 56 over Tavares
Lakewood 17 over Tarpon Springs
Menendez (St. Augustine) 39 over Orange Park
Merritt Island 31 over Space Coast
Miami Jackson 10 over Coconut Creek
Mosley 1 over Bay
North Marion (Citra) 14 over (3A) Trinity Catholic (Ocala)
Palm Bay 14 over (7A) Martin County (Monday)
Ribault (Jacksonville) 22 over Yulee
Ridgewood 4 over Gulf
River Ridge 23 over Wesley Chapel
Rockledge 49 over Titusville
Southeast 18 over Booker
Stanton College Prep (Jacksonville) 13 over Paxon (Jacksonville)
Suncoast 8 over John Carroll
Trinity Christian (Jacksonville) 19 over Bishop Kenny (Jacksonville)
Wakulla 6 over Rickards
West Florida Tech 26 over Pensacola
Westside (Jacksonville) 7 over Terry Parker (Jacksonville)
Westwood 46 over Pompano Beach
Zephyrhills 30 over Hudson

Class 4A
Avon Park 6 over (3A) Lakeland Christian
Bishop Verot 23 over (3A) St. John Paul II Academy
Booker T. Washington 35 over (8A) Evans
Bradford (Starke) 37 over (1A) Hamilton County (Jasper)
Cocoa 28 over (1A) Pahokee
Cocoa Beach 1 over Lake Placid
Dunnellon 27 over (7A) West Port (Ocala)
Fernandina Beach 27 over (2A) North Florida Educational Institute (Jacksonville)
Glades Central 26 over (3A) Cardinal Newman
Gulliver Prep 28 over Immaculata-LaSalle
Interlachen 12 over Keystone Heights
Key West 1 over (3A) Benjamin
LaBelle 25 over Oasis (Tuesday)
Lake Highland Prep 11 over (3A) The First Academy
Marianna 7 over (1A) Holmes County
Monsignor Pace 59 over Keys Gate Charter
Mount Dora 31 over Tenoroc
Mulberry 35 over Cypress Creek (Wesley Chapel)
North Bay Haven 3 over (1A) Sneads
North Broward Prep 12 over Pine Crest
PK Yonge (Gainesville) 5 over (1A) Branford
Raines (Jacksonville) 13 over (7A) Lincoln (Tallahassee)
The Villages 6 over (1A) Wildwood
University School 77 over (2A) Village Academy
West Nassau (Callahan) 29 over Andrew Jackson (Jacksonville)

Class 3A
Berkeley Prep 10 over (7A) Sickles
Calvary Christian (Clearwater) 36 over St. Petersburg Catholic
Calvary Christian (Fort Lauderdale) 26 over Westminster Academy
Chaminade-Madonna 46 over (8A) Flanagan
Clearwater Central Catholic 24 over Cardinal Mooney
Episcopal (Jacksonville) 19 over (4A) Wolfson (Jacksonville)
Everglades Prep 22 over Westminster Christian
Father Lopez (Daytona Beach) 56 over (2A) St. John Lutheran (Ocala)
Fort White 10 over Newberry
Marathon 10 over (Ind.) Ransom Everglades
Melbourne Central Catholic 56 over (4A) Atlantic (Port Orange)
Oxbridge Academy 38 over Everglades Prep
St. Andrew’s 6 over (4A) Coral Springs Charter
Tampa Catholic 16 over (5A) Gibbs (Monday)
Tampa Catholic 8 over (5A) Belleview
Taylor County (Perry) 18 over (1A) Union County (Lake Butler)
Trinity Prep 20 over (2A) Keswick Christian (Tuesday)
Trinity Prep 34 over (2A) Halifax Academy (Daytona Beach)

Class 2A
Admiral Farragut 19 over Northside Christian
Cambridge Christian 26 over Carrollwood Day
Cedar Creek Christian (Jacksonville) 4 over Eagle’s View Academy (Jacksonville)
Community School of Naples 21 over (4A) LaBelle
Evangelical Christian 10 over Marco Island Academy
Foundation Academy 9 over (5A) Poinciana
Glades Day 46 over Village Academy (Monday)
Glades Day 12 over Southwest Florida Christian
Indian Rocks Christian 16 over Seffner Christian
Merritt Island Christian 12 over (Ind.) Avant Garde Academy
Moore Haven 11 over First Baptist
Seven Rivers Christian (Lecanto) 25 over (3A) Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Snook Christian AL 1 over Aucilla Christian (Monticello)
St. Francis Catholic (Gainesville) 62 over Munroe Day (Quincy)
St. John Neumann 49 over (SSAC) Gateway Charter (Tuesday)
St. John Neumann 56 over (4A) Oasis
St. John Paul II Catholic 14 over Oak Hall (Gainesville)
St. Joseph Academy (St. Augustine) 33 over (Ind.) Florida Deaf (St. Augustine)
Victory Christian 18 over (1A) Fort Meade
Warner Christian (South Daytona) 6 over Trinity Christian (Deltona)

Class 1A
Baker 43 over Northview
Bell 26 over Bronson
Blountstown 30 over (4A) Walton
Bozeman 4 over (4A) South Walton
Chiefland 20 over (2A) Agape Christian (Orlando)
Chipley 38 over Liberty County
Cottondale 10 over Graceville
Crescent City 2 over (3A) Taylor (Pierson)
Dixie County (Cross City) 12 over Williston
Franklin County 28 over Wewahitchka
Frostproof 24 over (4A) Lake Placid (Tuesday)
Hawthorne 49 over Hilliard
Jay 9 over Freeport
Jefferson County (Monticello) 17 over (3A) Somerset Silver Palms
Lafayette (Mayo) 1 over (4A) Trenton
Madison County 24 over (5A) Suwannee (Live Oak)
Port St. Joe 19 over (5A) Arnold
Vernon 21 over (2A) FAMU DRS

Independent
Coral Shores 41 over Florida Christian
Four Corners Charter 30 over (2A) Cornerstone Charter
IMG Academy White 17 over West Park Prep
Lighthouse Private Christian 7 over (2A) Maclay
Satellite 13 over (7A) Harmony
Superior Collegiate 13 over Jordan Christian Prep
West Oaks Academy 16 over Bayshore Christian

Sunshine State Athletic Conference (SSAC) Playoffs

Coastal League Quarterfinals
Orangewood Christian 11 over Harvest Community
Faith Christian 20 over The Master’s Academy
Orlando Christian Prep 17 over Christ’s Church Academy (Jacksonville)
Windermere Prep 43 over Bishop Snyder (Jacksonville)

Coral League Quarterfinals
Jupiter Christian 45 over Berean Christian
Mount Dora Christian 4 over Bradenton Christian
Out-of-Door Academy 10 over Santa Fe Catholic
St. Stephen’s Episcopal 51 over Bishop McLaughlin

More SSAC Football…
All Saints Academy 1 over St. Edward’s
Duval Charter (Jacksonville) 10 over Ocala Christian
First Academy-Leesburg 25 over Central Florida Christian
Lake Mary Prep 3 over Gateway Charter
Legacy Charter 7 over Shorecrest Prep

Forecast Record
Last Week 220-47, 82.4%
Season 1,642-353, 82.3%