How the top 20 regional football teams fared in Week #7

ThePrepZone.com

ThePrepZone.com

Here’s a look at how all of the regionally-ranked football teams fared in Week #7. We’ll have a new No. 1 again as previously unbeaten Lee (Jacksonville), which lost in last year’s 7A state semifinals, lost at Ribault (Jacksonville).  The new regional ranking will be released on Tuesday, October 10.

The Prep Zone Power Poll ranks the top 20 high school football, basketball, baseball & softball teams (regardless of FHSAA classification) across 26 counties in North Central Florida (Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties). It is voted on weekly by sportswriters and sportscasters. It is fueled by Divine Power Wear.

The Prep Zone Power Poll fueled by Divine Power Wear – 2017 Football Poll #7 Results
(School, followed by classification, first place votes, overall record, and how they fared last week).
1. Robert E. Lee (Jacksonville) (7A) (7) (5-1) – LOST at Ribault (Jacksonville), 7-6
2. Vanguard (Ocala) (6A) (5-0) – OFF
3. Madison County (1A) (7-0) – won at Pensacola Catholic, 45-6
4. St. Augustine (6A) (5-0) – won at #16 Ponte Vedra, 41-0
5. Raines (Jacksonville) (5A) (5-1) – d. Sandalwood (Jacksonville), 55-20
6. Trinity Christian (Jacksonville) (5A) (4-3)* – won at Lincoln (Tallahassee), 35-21
7. Bartram Trail (St. Johns) (7A) (4-2) – d. Oakleaf (Orange Park), 48-14
8. Fleming Island (Orange Park) (7A) (6-0) – OFF
9. University Christian (Jacksonville) (2A) (6-0) – d. West Park Prep (West Park), 28-0
10. Bolles (Jacksonville) (5A) (5-1)* – LOST at Ridge Community (Davenport), 21-17
11. Dunnellon (4A) (5-1) – d. South Sumter (Bushnell), 40-0
12. Mainland (Daytona Beach) (6A) (2-3) – LOST at 4A #1 Cocoa, 21-7
13. Spruce Creek (Port Orange) (8A) (5-0) – OFF
14. Columbia (Lake City) (7A) (4-2) – OFF
15. Flagler Palm Coast (8A) (6-0) – d. Deltona 19-6 (Fri.); won at Seabreeze (Daytona Beach), 36-0 (Mon.)
16. Ponte Vedra (5A) (4-2) – LOST to #4 St. Augustine, 41-0
17. Dixie County (Cross City) (1A) (7-0) – d. Hamilton County (Jasper), 42-16
18. Lafayette (Mayo) (1A) (6-0) – OFF
T-19, Ridgeview (Orange Park) (5A) (6-1) – d. Middleburg, 52-21
T-19. Union County (Lake Butler) (1A) (6-1) – d. Hawthorne, 31-25 (OT)

*Trinity Christian has forfeited a 40-28 win over Bolles on September 15 due to an ineligible player. However, the Conquerors will hear the appeal before the FHSAA this Tuesday.

Also receiving votes:
Baker County (Glen St. Mary) (5A) (5-1) – d First Coast (Jacksonville), 33-24
Bishop Kenny (Jacksonville) (5A) (5-1) – d. Yulee, 31-7
New Smyrna Beach (6A) (4-2) – LOST at Matanzas (Palm Coast), 21-14
Bradford (Starke) (4A) (5-1) – d. RV West Nassau (Callahan), 48-21
Fletcher (Neptune Beach) (7A) (5-1) – OFF
Gainesville (6A) (4-1) – d. Buchholz (Gainesville), 31-21
West Nassau (Callahan) (4A) (5-1) – LOST at RV Bradford (Gainesville), 48-21
Wildwood (1A) (5-0) – won at Bronson, 53-0
St. Francis Catholic (Gainesville) (2A) (5-0) – OFF
Taylor (Pierson) (1A) (5-1) – d. Interlachen, 41-28

On the bubble:
Belleview (5A) (4-2) – d. Williston, 48-27
Clay (Green Cove Springs) (5A) (4-2) – won at Orange Park, 58-12
Crescent City (1A) (4-1) – d. Keystone Heights, 47-21
Hernando (Brooksville) (5A) (4-0) – OFF
Matanzas (Palm Coast) (6A) (4-1) – d. RV New Smyrna Beach, 21-14
Nature Coast Tech (Brooksville) (5A) (4-1) – d. Weeki Wachee, 48-8 (Fri.); won at Central (Brooksville), 28-26 (Tues.)
Oak Hall (Gainesville) (2A) (4-1) – won at St. John Lutheran (Ocala), 45-8
Ribault (Jacksonville) (5A) (4-2) – d. #1 Robert E. Lee (Jacksonville), 7-6
Taylor County (Perry) (3A) (4-2) – d. Jefferson County (Monticello), 33-6