How the top 20 fared in Week #1; four top 10 teams fall

ThePrepZone.com

ThePrepZone.com

Here’s a look at how all of the regionally-ranked football teams fared in Week #1. A total of seven top 20 teams lost in The Prep Zone Power Poll, including four teams in the top 10. However, only one of those could be considered an upset. The next regional ranking will be released on Tuesday, August 29.

The Prep Zone Power Poll ranks the top 20 high school football, basketball, baseball & softball teams (regardless of FHSAA classification) across 26 counties in North Central Florida (Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties). It is voted on weekly by sportswriters and sportscasters. It is fueled by Divine Power Wear.

The Prep Zone Power Poll fueled by Divine Power Wear – 2017 Football Poll #1 Results
(School, followed by classification, first place votes, last year’s record, and how they fared last week)
1. Trinity Christian (Jacksonville) (5A) (8) (0-1) – LOST, 24-21, to defending state champion and 4A #2 Cocoa
2. Mainland (Daytona Beach) (6A) (1-0) – d. DeLand, 24-0
3. Robert E. Lee (Jacksonville) (7A) (1-0) – d. #6 Raines (Jacksonville), 20-16
4. Bartram Trail (St. Johns) (7A) (0-1) – LOST at Georgia AAAA #1 Cartersville, 52-45
5. Vanguard (Ocala) (6A) (1-0) – d. Kathleen (Lakeland), 38-0
6. Raines (Jacksonville) (4A) (0-1) – LOST at #3 Robert E. Lee (Jacksonville), 20-16
7. Clay (Green Cove Springs) (5A) (0-1) – LOST to Fleming Island (Orange Park), 27-6
8T. University Christian (Jacksonville) (2A) (2-0) – d. Providence (Jacksonville), 42-14
8T. Bolles (Jacksonville) (5A) (0-0) – OFF
10. Madison County (1A) (1-0) – won at 5A Wakulla (Crawfordville), 28-27
11. St. Augustine (6A) (1-0) – d. #14 Baker County (Glen St. Mary), 31-14
12. Ponte Vedra (5A) (1-0) – d. Nease (Ponte Vedra), 24-13
13. Columbia (Lake City) (7A) (1-0) – d. RV Gainesville, 52-34
14. Baker County (Glen St. Mary) (5A) (0-1) –LOST at #11 St. Augustine, 31-14
15. South Sumter (Bushnell) (4A) (0-1) – LOST to Leesburg, 35-20
16. Nature Coast (Brooksville) (5A) (0-0) – OFF
17T. Buchholz (Gainesville) (7A) (1-0) – d. Eastside (Gainesville), 44-14
17T. Dunnellon (4A) (1-0) – d. Crystal River, 40-0
19. Sandalwood (Jacksonville) (8A) (0-1) – LOST to RV Ribault (Jacksonville), 14-13
20. Trenton (4A) (1-0) – won at Chiefland, 37-21

Also receiving votes:
University (Orange City) (8A) (0-1) – LOST at 8A #3 Dr. Phillips (Orlando), 24-21
Fort White (1A) (1-0) – d. Suwannee (Live Oak), 13-10
Belleview (5A) (1-0) – d. Trinity Catholic (Ocala), 19-5
Matanzas (Palm Coast) (6A) (0-1) – LOST at Flagler Palm Coast, 35-14
Newberry (3A) (1-0) – d. Santa Fe (Alachua), 45-13
Ribault (Jacksonville) (5A) (1-0) – won at #19 Sandalwood (Jacksonville), 14-13
Gainesville (6A) (0-1) – LOST at #13 Columbia (Lake City), 52-34
Fletcher (Neptune Beach) (7A) (0-1) – LOST at Bishop Kenny (Jacksonville), 23-0
Spruce Creek (Port Orange) (8A) (1-0) – d. Seabreeze (Daytona Beach), 42-0
Oakleaf (Orange Park) (7A) (1-1) – won at Orange Park, 33-13
Episcopal (Jacksonville) (3A) (0-1) – LOST at Christ’s Church (Jacksonville), 13-10

On the bubble:
Baldwin (3A) (1-0) – won at Hamilton County (Jasper), 48-8
Bishop Kenny (Jacksonville) (5A) (1-0) – d. RV Fletcher (Neptune Beach), 23-0
Deltona (6A) (1-0) – d. Mount Dora, 21-14
Dixie County (Cross City) (1A) (1-0) – d. Jefferson County (Monticello), 43-6
Ed White (Jacksonville) (6A) (1-0) – won at Westside (Jacksonville), 31-2
Fleming Island (Orange Park) (7A) (1-0) – won at #7 Clay (Green Cove Springs), 27-6
Forest (Ocala) (6A) (1-0) – d. West Port (Ocala), 24-16
Hernando (Brooksville) (5A) (1-0) – d. Fivay (Hudson), 62-0
Lafayette (Mayo) (1A) (1-0) – won at Brookwood (GA), 33-10
Mandarin (Jacksonville) (8A) (1-0) – d. Atlantic Coast (Jacksonville), 27-24
New Smyrna Beach (6A) (1-0) – d. Astronaut (Titusville), 40-20
Palatka (5A) (1-0) – won at Yulee, 28-7
Springstead (Spring Hill) (6A) (1-0) – d. Central (Brooksville), 21-20
Taylor County (Perry) (3A) (1-0) – won at Bradford (Starke), 24-7
Union County (Lake Butler) (1A) (1-0) – d. Avant Garde Academy (Kissimmee), 57-0