2017 Miracle Sports state softball rankings – FINAL POLL

softballThis is the 10th and final 2017 Miracle Sports High School Softball Poll conducted by Miracle Sports. The Miracle Sports state softball poll is produced weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state.  Area teams in bold.

ALL CLASS TOP 10
1. Coral Springs Charter (5A) 30-1
2. Orange Park Oakleaf (8A) 29-2
3. Winter Garden West Orange (9A) 28-3
4. Fort Myers (7A) 31-2
5. Eustis (5A) 26-2
6. Palm Harbor University (9A) 28-3
7. Land O’Lakes (6A) 29-3
8. Jupiter (9A) 26-4
9. Plantation American Heritage (6A) 24-4
10. Miami Palmetto (9A) 28-3

CLASS 9A
1. Winter Garden West Orange 28-3
2. Palm Harbor University 28-3
3. Jupiter 26-4
4. Miami Palmetto 28-3
5. Parkland Stoneman Douglas 23-6
6. Orlando Timber Creek 23-4
7. Port St. Lucie Treasure Coast 16-6
8. Palm Beach Gardens 21-6
9. Port Orange Spruce Creek 19-10
10. Kissimmee Osceola 19-10
Honorable mention: Coral Gables 19-8, Coconut Creek Monarch 18-9, Lake Worth Park Vista 12-7, Apopka 18-11, Jacksonville Mandarin 18-8, Davie Western 19-8, Orlando Boone 21-7, Orange City University 21-7.

CLASS 8A
1. Orange Park Oakleaf 29-2
2. Wellington 22-8
3. Plant City 22-3
4. Bradenton Lakewood Ranch 27-3
5. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 21-8
6. Winter Park Lake Howell 19-10
7. St. Cloud 21-6
8. Tampa Wharton 18-6
9. Lutz George Steinbrenner 17-6
10. Cooper City 20-8
Honorable mention: Oviedo Hagerty 18-8, Jacksonville Atlantic Coast 20-9, Lakeland George Jenkins 19-7, Winter Springs 19-7, Tallahassee Chiles 20-6, Tarpon Springs East Lake 19-5, Royal Palm Beach 18-7, Bartow 19-9, Clearwater Countryside 18-8.

CLASS 7A
1. Fort Myers 31-2
2. Eagle Lake Lake Region 19-10
3. Niceville 27-5
4. Bradenton Braden River 24-6
5. Tampa Chamberlain 23-4
6. Stuart South Fork 19-10
7. Lake City Columbia 18-9
8. Gainesville 23-6
9. Cantonment Tate 20-8
10. Daytona Beach Seabreeze 18-9
Honorable mention: St. Johns Bartram Trail 23-5, Viera 22-7, Milton 20-6, Estero 21-6, Pembroke Pines Charter 17-11, Melbourne 21-7, Land O’Lakes Sunlake 18-7.

CLASS 6A
1. Land O’Lakes 29-3
2. Plantation American Heritage 24-4
3. North Fort Myers 27-4
4. Spring Hill Springstead 25-5
5. Rockledge 25-5
6. Ponte Vedra 21-8
7. Wesley Chapel 19-7
8. Belleview 23-6
9. Crystal River 20-6
10. Pensacola West Florida 23-5
Honorable mention: Tampa Robinson 22-6, Melbourne Eau Gallie 21-8, Tarpon Springs 13-9, Gulf Breeze 15-10, Naples Barron Collier 18-10, Gulfport Boca Ciega 16-5, Dunnellon 21-7.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 30-1
2. Eustis 26-2
3. Defuniak Springs Walton 19-7
4. Miami Gulliver Prep 19-5
5. Wauchula Hardee 24-7
6. Glen St. Mary Baker County 21-8
7. Keystone Heights 19-10
8. Marianna 21-7
9. Alachua Santa Fe 20-7
10. Key West 18-5
Honorable mention: Arcadia DeSoto County 15-12, Brooksville Hernando 21-10, Callahan West Nassau 20-8, Bradenton Bayshore 15-5, Brooksville Nature Coast 20-9, Live Oak Suwannee 14-13, Bushnell South Sumter 17-10.

CLASS 4A
1. Miami Westminster 27-6
2. West Palm Beach Oxbridge Academy 27-3
3. Jacksonville Trinity Christian 18-7
4. Tampa Academy of Holy Names 15-8
5. Fort Myers Bishop Verot 17-9
6. Hollywood Chaminade-Madonna 14-7
7. Tallahassee Florida High 15-14
8. Tampa Catholic 20-9
9. Jacksonville Episcopal 16-5
10. Montverde Academy 15-10-1
Honorable mention: Panama City North Bay Haven 13-12, Clearwater Calvary Christian 12-6.

CLASS 3A
1. Fort Pierce John Carroll 20-9
2. Lakeland Christian 13-12
3. Belle Island Cornerstone Charter 23-5
4. Moore Haven 18-7
5. Tallahassee Maclay 15-11
6. Niceville Rocky Bayou Christian 15-4
7. Marathon 20-5
8. Tallahassee North Florida Christian 16-13
9. Gainesville Oak Hall 17-5
10. Orange Park St. Johns Country Day 15-6
Honorable mention: Tampa Carrollwood Day 11-7, St. Petersburg Admiral Farragut 15-8, St. Petersburg Northside Christian 12-6, Orlando Faith Christian 17-11.

CLASS 2A
1. St. Petersburg Canterbury 24-7
2. Monticello Aucilla Christian 20-9
3. Land O’Lakes Academy at the Lakes 20-3
4. Mount Dora Christian 24-6
5. Belle Glade Glades Day 14-12
6. Lake Worth Christian 10-4
7. Jacksonville Eagle’s View 20-6
8. Lecanto Seven Rivers Christian 18-4
9. Sarasota Christian 15-3
10. Vero Beach Master’s Academy 17-12
Honorable mention: Palatka Peniel Baptist Academy 19-8, Homestead Colonial Christian 14-5.

CLASS 1A
1. Lake Butler Union County 24-2
2. Chiefland 21-7
3. Trenton 22-3
4. Wewhathicka 20-8-1
5. Chipley 19-8
6. Eastpoint Franklin County 22-7
7. Paxton 20-5
8. Milton Central 22-6
9. Pierson Taylor 14-4
10. Sneads 18-10
Honorable mention: Mayo Lafayette 11-18, Fort Meade 16-12, Baldwin 17-10, Frostproof 10-16, Santa Rosa Beach South Walton 16-10, Bonifay Holmes County 16-9, Bratt Northview 12-6.