2017 FHSAA Softball Regional Semifinals (5A-9A) & Regional Finals (1A-4A) – Tuesday, May 9

fhsaa shieldThePrepZone’s coverage area includes 26 counties in North Florida (Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties).

Regional Semifinals (5A-9A)

Class 9A
Spruce Creek (Port Orange) 2, Mandarin (Jacksonville) 0

Regional Finals – Friday, May 12
Spruce Creek (Port Orange) at West Orange (Winter Garden)

Class 8A
Oakleaf (Orange Park) 10, Atlantic Coast (Jacksonville) 0

Regional Finals – Friday, May 12
Oakleaf (Orange Park) at Wharton (Tampa) – Friday, May 12

Class 7A
Columbia (Lake City) 8, Gainesville 7
Seabreeze (Daytona Beach) 3, Viera 0

Regional Finals – Friday, May 12
Niceville at Columbia (Lake City)
Seabreeze (Daytona Beach) at Lake Region (Eagle Lake)

Class 6A
Ponte Vedra 15, Ridgeview (Orange Park) 0
Springstead (Spring Hill) 9, Belleview 0

Regional Finals – Friday, May 12
West Florida (Pensacola) at Ponte Vedra
Springstead (Spring Hill) at Land O’Lakes

Class 5A
Baker County (Glen St. Mary) 12, Suwannee (Live Oak) 3
Eustis 5, Keystone Heights 1
Hernando (Brooksville) 8, Nature Coast Tech (Brooksville) 4

Regional Finals – Friday, May 12
Walton (DeFuniak Springs) at Baker County (Glen St. Mary)
Eustis at Hernando (Brooksville)

FHSAA Regional Quarterfinals (5A-9A), May 3

Regional Finals (1A-4A)

Class 4A
Trinity Christian (Jacksonville) 7, Florida High (Tallahassee) 6

Class 2A
Aucilla Christian (Monticello) 16, Eagle’s View (Jacksonville) 2 (5 innings)
Mount Dora Christian Academy 10, Master’s Academy (Oviedo) 0

Class 1A
Chiefland 3, Trenton 0
Union County (Lake Butler) 7, Lafayette (Mayo) 1

FHSAA Regional Semifinals (1A-4A), May 4

State Semifinals (at Dodgertown, Vero Beach) – Wednesday, May 17

Class 4A
Trinity Christian (Jacksonville) vs. Westminster Christian (Miami), 6:05 p.m.

Class 2A
Aucilla Christian (Monticello) vs. Glades Day (Belle Glade), 10:35 a.m.
Mount Dora Christian Academy vs. Canterbury (St. Petersburg), 11:50 a.m.

Class 1A
Chiefland vs. Wewahitchka, 1:05 p.m.
Union County (Lake Butler) vs. Chipley, 2:20 p.m.