2017 Miracle Sports state softball rankings – Poll #9

softballThis is the ninth 2017 Miracle Sports High School Softball Poll conducted by Miracle Sports. The Miracle Sports state softball poll is produced weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state.

This is the last state poll for regular season.  There will be a final poll after the state softball tournament, with that coming out May 24.  Records are for games through Tuesday, April 25. Area teams in bold.

ALL CLASS TOP 10
1. Coral Springs Charter (5A) 24-1
2. Orange Park Oakleaf (8A) 24-2
3. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 24-2
4. Miami Palmetto (9A) 24-2
5. Fort Myers (7A) 24-2
6. Plantation American Heritage (6A) 20-3
7. Palm Harbor University (9A) 24-2
8. Orlando Timber Creek (9A) 21-3
9. Winter Garden West Orange (9A) 22-3
10. Eustis (5A) 20-1

CLASS 9A
1. Miami Palmetto 24-2
2. Palm Harbor University 24-2
3. Orlando Timber Creek 21-3
4. Winter Garden West Orange 22-3
5. Palm Beach Gardens 21-5
6. Jupiter 22-3
7. Parkland Stoneman Douglas 20-5
8. Port St. Lucie Treasure Coast 16-5
9. Orlando Boone 20-5
10. Davie Western 18-6
Honorable mention: Port Orange Spruce Creek 17-9, Apopka 17-9, Lithia Newsome 15-9, Coral Gables 14-7, Orange City University 20-7, Orlando Dr. Phillips 19-8, Jacksonville Mandarin 14-7.

CLASS 8A
1. Orange Park Oakleaf 24-2
2. Bradenton Lakewood Ranch 24-2
3. Plant City 17-2
4. Lutz Steinbrenner 17-4
5. St. Cloud 20-5
6. Tallahassee Chiles 20-5
7. Winter Springs 19-7
8. Tarpon Springs East Lake 16-4
9. Tampa Wharton 15-5
10. Wellington 18-6
Honorable mention: Royal Palm Beach 18-6; Lakeland George Jenkins 18-6, Cooper City 17-7, Bartow 19-8, Jacksonville Atlantic Coast 19-7, Oviedo Hagerty 16-7, Winter Park Lake Howell 17-8, Clearwater Countryside 17-6, Tallahassee Lincoln 17-8.

CLASS 7A
1. Fort Myers 24-2
2. Tampa Chamberlain 22-3
3. Niceville 22-4
4. Gainesville 22-4
5. Viera 21-5
6. Bradenton Braden River 21-5
7. Milton 20-5
8. St. Johns Bartram Trail 21-4
9. Estero 18-5
10. Land O’Lakes Sunlake 18-5
Honorable mention: Melbourne 20-6, Daytona Beach Seabreeze 14-6, St. Johns Creekside 12-6, Cantonment Tate 18-7, Lake City Columbia 16-8, Eagle Lake Lake Region 16-9, Pembroke Pines Charter 15-10.

CLASS 6A
1. Plantation American Heritage 20-3
2. North Fort Myers 22-3
3. Land O’Lakes 23-3
4. Rockledge 22-4
5. Spring Hill Springstead 22-4
6. Crystal River 20-4
7. Belleview 21-5
8. Tampa Robinson 20-5
9. Wesley Chapel 18-5
10. Pensacola West Florida 20-4
Honorable mention: Melbourne Eau Gallie 17-6, Ponte Vedra 17-7, Crawfordville Wakulla 18-6, Gulfport Boca Ciega 14-3, Jacksonville Paxon 17-7, Dunnellon 21-7.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 24-1
2. Eustis 20-1
3. Miami Gulliver Prep 16-4
4. Alachua Santa Fe 21-5
5. Key West 17-3
6. Callahan West Nassau 19-7
7. Glen St. Mary Baker County 18-7
8. Wauchula Hardee 20-6
9. Marianna 19-6
10. Defuniak Springs Walton 15-6
Honorable mention: Bradenton Bayshore 13-4, Bushnell South Sumter 17-8, Keystone Heights 17-9, Pompano Beach 13-7, Orlando Bishop Moore 18-9.

CLASS 4A
1. West Palm Beach Oxbridge Academy 23-2
2. Miami Westminster Christian 18-5
3. Jacksonville Trinity Christian 15-6
4. Fort Myers Bishop Verot 16-8
5. Jacksonville Episcopal 16-3
6. Montverde Academy 14-9-1
7. Hollywood Chaminade-Madonna 13-6
8. Tampa Academy of Holy Names 13-6
9. Tampa Catholic 18-8
10. Fort Lauderdale University 13-6
Honorable mention: Tallahassee Florida High 14-13, Clearwater Calvary Christian 12-6, Delray American Heritage 11-9, Interlachen 13-10, Orlando The First Academy 13-13, Panama City North Bay Haven 13-11.

CLASS 3A
1. Belle Isle Cornerstone Charter 22-4
2. Marathon 18-4
3. Orange Park St. Johns Country Day 15-4
4. Gainesville Oak Hall 15-4
5. Niceville Rocky Bayou Christian 15-3
6. Tallahassee North Florida Christian 15-11
7. St. Petersburg Admiral Farragut 12-6
8. Orlando Faith Christian 17-9
9. Fort Pierce John Carroll 15-9
10. Tallahassee Maclay 12-10
Honorable mention: Bradenton Christian 10-6, Fort Myers Southwest Florida Christian 12-9, St. Petersburg Northside Christian 12-5, Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 15-7, Fort Myers Evangelical Christian 13-7, Seffner Christian 15-10.

CLASS 2A
1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 18-2
2. St. Petersburg Canterbury 20-6
3. Monticello Aucilla Christian 14-8
4. Sarasota Christian 14-2
5. Lake Worth Christian 9-3
6. Mount Dora Christian 21-5
7. Jacksonville Eagle’s View 19-5
8. Homestead Colonial Christian 13-4
9. Lecanto Seven Rivers Christian 18-4
10. Palatka Peniel Baptist Academy 19-6
Honorable mention: Vero Beach Master’s Academy 15-11, Orlando Christian Prep 10-5, Kissimmee City of Life Christian 12-9.

CLASS 1A
1. Lake Butler Union County 19-2
1. Trenton 20-2
3. Chiefland 20-5
4. Wewahitchka 17-7-1
5. Pierson Taylor 14-3
6. Eastpoint Franklin County 20-6
7. Baldwin 17-8
8. Paxton 17-4
9. Milton Central 21-4
10. Sneads 18-8
Honorable mention: Chipley 16-7, Santa Rosa South Walton 16-8, Bonifay Holmes County 16-9, Bratt Northview 12-6.