ThePrepZone.com state baseball poll – Poll #6

ThePrepZone.com

ThePrepZone.com

Gainesville – Here is ThePrepZone.com state baseball poll for Week #6 of the rankings. Records are through April 19. Teams in The Prep Zone’s coverage area in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy (6A) 20-2
2. Lynn Haven Mosley (6A) 19-1
3. Cantonment Tate (7A) 18-2
4. Miami Columbus (9A) 20-1
5. Fort Myers Canterbury (3A) 18-4
6. Winter Garden West Orange (9A) 21-3
7. Jacksonville Sandalwood (9A) 19-2
8. Jacksonville Bishop Kenny (5A) 20-2
9. Miami Westminster (4A) 18-5
10. Jacksonville Providence (4A) 17-5

CLASS 9A
1. Miami Columbus 20-1
2. Winter Garden West Orange 21-3
3. Jacksonville Sandalwood 19-2
4. Lake Worth Park Vista 15-4
5. Parkland Stoneman Douglas 15-4
6. Miami Palmetto 17-4
7. Jupiter 17-4-2
8. Vero Beach 16-3
9. Orange City University 17-5
10. Altamonte Springs Lake Brantley 16-5
Honorable mention: Tampa Alonso 15-6, Miami Killian 16-5-1, Pembroke Pines Flanagan 14-5, Orlando Timber Creek 15-6, Miami Coral Park 14-5, Coral Springs Taravella 14-6, Winter Park 13-7.

CLASS 8A
1. Tampa Plant 16-4
2. Orange Park Oakleaf 16-4
3. Tarpon Springs East Lake 15-5
4. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 15-5
5. Tampa Steinbrenner 14-5
6. Oviedo Hagerty 17-6
7. Davie Nova 18-2
8. Wellington 17-5
9. Neptune Beach Fletcher 16-5
10. Tallahassee Lincoln 15-6
Honorable mention: Coral Springs Coral Glades 14-3, Lakeland George Jenkins 15-6, Royal Palm Beach 15-8, Clearwater Countryside 16-6, West Palm Beach Forest Hill 14-8, Riverview 16-6, Sarasota 15-7.

CLASS 7A
1. Cantonment Tate 18-2
2. Naples Gulf Coast 17-5
3. Palm Beach Gardens Dwyer 18-5
4. Venice 17-6
5. Viera 15-4
6. St. Johns Creekside 15-5
7. Winter Haven 16-4
8. Brandon 15-4
9. Miami Belen Jesuit 15-5-1
10. Punta Gorda Charlotte 13-5
Honorable mention: Gainesville 16-5, Doral Academy 13-7-2, Estero 15-5, Pace 15-6, Fort Myers Riverdale 12-5, Tampa Hillsborough 14-4, New Port Richey Mitchell 17-3, St. Petersburg Northeast 15-6.

CLASS 6A
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy 20-2
2. Lynn Haven Mosley 19-1
3. Plantation American Heritage 16-6
4. Tampa Jesuit 19-4
5. Melbourne Eau Gallie 17-3
6. Rockledge 14-5
7. Cape Coral Ida Baker 17-5
8. Miami Springs 16-3
9. Merritt Island 15-5
10. Gulf Breeze 17-6
Honorable mention: Spring Hill Springstead 19-3, Belleview 18-4, Jacksonville Stanton 18-5, Sebring 15-6, Jacksonville Terry Parker 15-7, Orange Park Ridgeview 16-5, Tampa Jefferson 13-6, Lake Wales 13-7.

CLASS 5A
1. Jacksonville Bishop Kenny 20-2
2. Miami Monsignor Pace 19-4
3. Live Oak Suwannee 18-4
4. Pompano Beach 16-3
5. Melbourne Central Catholic 17-3-1
6. Jacksonville Bolles 14-8
7. Fort Lauderdale Pine Crest 14-7
8. Pembroke Pines Somerset Academy 17-5
9. Bushnell South Sumter 16-2
10. Miami Gulliver Prep 13-9
Honorable mention: Keystone Heights 17-5, Fernandina Beach 14-6, Marianna 15-7, Satellite Beach Satellite 14-7, Lakeland McKeel Academy 15-6, Wauchula Hardee 15-6, Homestead Keys Gate 16-5, Orlando Bishop Moore 15-9.

CLASS 4A
1. Miami Westminster Christian 18-5
2. Jacksonville Providence 17-5
3. Pensacola Catholic 17-5
4. Clearwater Calvary Christian 20-0
5. Fort Lauderdale University 21-1
6. Fort Lauderdale Calvary Christian 14-7
7. Jacksonville Trinity Christian 14-7
8. Delray Beach American Heritage 17-5
9. Orlando The First Academy 17-3
10. Fort Myers Bishop Verot 15-7
Honorable mention: Fort Lauderdale Westminster Academy 15-6, Ocala Trinity Catholic 15-5, Miami Florida Christian 12-8, North Palm Beach Benjamin 13-8, Boca Raton St. John Paul II Academy 16-6, Miami Palmer Trinity 14-5, Winter Park Trinity Prep 11-7, Sarasota Cardinal Mooney 13-8-1, Clearwater Central Catholic 12-7.

CLASS 3A
1. Fort Myers Canterbury 18-4
2. St. Petersburg Northside Christian 18-4
3. Sarasota Out-of-Door Academy 17-3-2
4. Tallahassee North Florida Christian 16-5
5. Miami Archbishop Carroll 18-2
6. Tampa Cambridge Christian 17-4
7. Jacksonville University Christian 15-7
8. Spring Hill Bishop McLaughlin 15-8
9. Largo Indian Rocks Christian 15-6-1
10. Fort Myers Evangelical Christian 15-7
Honorable Mention: Seffner Christian 13-4, Tampa Carrollwood Day 15-7, Oviedo Masters Academy 14-7, Melbourne Florida Prep 13-6, Lake Mary Prep 15-8, Lakeland Santa Fe Catholic 13-8, Tallahassee Maclay 12-7, Orange Park St. Johns Country Day 13-8.

CLASS 2A
1. Lake Worth Trinity Christian 15-7
2. Jacksonville Christ’s Church 13-5
3. Deltona Trinity Christian 15-5
4. Miami Christian 18-6
5. Lecanto Seven Rivers Christian 15-3
6. Naples Seacrest Country Day 14-8
7. Fort Pierce St. Andrew’s Episcopal 17-2
8. Mount Dora Christian Academy 17-5
9. St. Petersburg Keswick Christian 14-6-1
10. Lake Worth Christian 15-4
Honorable mention: St. Petersburg Canterbury 15-6, Jacksonville First Coast Christian 11-4-1, Miami Westwood Christian 13-7, Merritt Island Christian 10-5, Tampa Bayshore Christian 9-6, Brito Miami Private 10-8, Kissimmee City of Life 11-9.

CLASS 1A
1. Trenton 18-1
2. Santa Rosa South Walton 15-4
3. Pierson Taylor 16-4
4. Blountstown 17-4
5. Lake Butler Union County 16-6
6. Milton Central 13-4
7. Bell 14-6
8. Malone 13-4
9. Panama City Bozeman 12-9
10. Chipley 13-6
Honorable mention: Paxton 12-5, Vernon 13-6, Bonifay Holmes County 13-9, Williston 12-8, Bratt Northview 11-8, Bristol Liberty County 10-7, Sneads 11-9.