2017 Miracle Sports state softball rankings – Poll #7

softballThis is the seventh 2017 Miracle Sports High School Softball Poll conducted by Miracle Sports.  The Miracle Sports state softball poll is produced weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state.  Records are for games through Tuesday, April 11. Area teams in bold.

ALL CLASS TOP 10
1. Coral Springs Charter (5A) 19-1
2. Orange Park Oakleaf (8A) 20-2
3. Winter Garden West Orange (9A) 18-2
4. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 19-2
5. Miami Palmetto (9A) 20-2
6. Fort Myers (7A) 21-2
7. Orlando Timber Creek (9A) 17-2
8. Plantation American Heritage (6A) 17-3
9. Plant City (8A) 14-1
10. Niceville (7A) 19-3

CLASS 9A
1. Winter Garden West Orange 18-2
2. Miami Palmetto 20-2
3. Orlando Timber Creek 17-2
4. Palm Harbor University 20-2
5. Palm Beach Gardens 18-5
6. Jupiter 18-2
7. Parkland Stoneman Douglas 18-4
8. Orlando Boone 16-3
9. Port St. Lucie Treasure Coast 14-3
10. Davie Western 17-5
Honorable mention: Miami Coral Reef 15-6, Hialeah American 14-5, Orange City University 15-6, Coconut Creek Monarch 15-6, Tampa Alonso 12-6, Jacksonville Mandarin 12-6.

CLASS 8A
1. Orange Park Oakleaf 20-2
2. Bradenton Lakewood Ranch 19-2
3. Plant City 14-1
4. Lutz Steinbrenner 16-3
5. Wellington 15-3
6. Tallahassee Chiles 17-4
7. Winter Springs 16-5
8. Tarpon Springs East Lake 15-3
9. St. Cloud 16-5
10. Royal Palm Beach 16-5
Honorable mention: Lakeland George Jenkins 14-5, Oviedo Hagerty 13-6, Clearwater Countryside 16-6, Tallahassee Lincoln 15-6, Jacksonville Atlantic Coast 15-6, Bartow 13-7.

CLASS 7A
1. Fort Myers 21-2
2. Niceville 19-3
3. Tampa Chamberlain 18-3
4. Viera 18-4
5. Gainesville 18-4
6. Bradenton Braden River 11-5
7. Deltona 17-3
8. St. Johns Creekside 10-2
9. Estero 15-5
10. Land O’Lakes Sunlake 15-4
Honorable mention: St. Johns Bartram Trail 14-4, Daytona Beach Seabreeze 10-4, Milton 16-5, Tampa Gaither 13-7, Eagle Lake Lake Region 13-8, Cantonment Tate 15-7.

CLASS 6A
1. Plantation American Heritage 17-3
2. North Fort Myers 20-3
3. Rockledge 17-4
4. Spring Hill Springstead 18-3
5. Land O’Lakes 19-3
6. Belleview 17-3
7. Tampa Robinson 18-3
8. Melbourne Eau Gallie 16-5
9. Crawfordville Wakulla 15-5
10. Ponte Vedra 15-5
Honorable mention: Crystal River 15-4, Wesley Chapel 13-5, Jacksonville Paxon 14-5, Dunnellon 16-6, Gulfport Boca Ciega 12-2.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 19-1
2. Eustis 15-1
3. Callahan West Nassau 15-5
4. Alachua Santa Fe 16-4
5. Miami Gulliver Prep 12-5
6. Bradenton Bayshore 11-2
7. Key West 15-3
8. Glen St. Mary Baker County 17-6
9. Brooksville Nature Coast 16-5
10. Wauchula Hardee 17-5
Honorable mention: Defuniak Springs Walton 12-5, Orlando Bishop Moore 16-7, Keystone Heights 14-7, Marianna 15-6, Pompano Beach 12-6.

CLASS 4A
1. West Palm Beach Oxbridge Academy 20-2
2. Miami Westminster Christian 15-5
3. Jacksonville Trinity Christian 12-5
4. Montverde Academy 13-6-1
5. Fort Myers Bishop Verot 13-8
6. Jacksonville Episcopal 13-2
7. Hollywood Chaminade-Madonna 11-5
8. Tampa Catholic 16-6
9. Tampa Academy of Holy Names 11-7
10. Fort Lauderdale University 10-6
Honorable mention: Clearwater Calvary Christian 10-5, Delray American Heritage 9-7, Interlachen, Panama City North Bay Haven 11-8.

CLASS 3A
1. Belle Isle Cornerstone Charter 16-3
2. Niceville Rocky Bayou Christian 12-2
3. Marathon 14-3
4. Orange Park St. Johns Country Day 12-3
5. Moore Haven 13-4
6. Gainesville Oak Hall 12-4
7. St. Petersburg Northside Christian 11-4
8. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 13-5
9. Tallahassee North Florida Christian 11-10
10. St. Petersburg Admiral Farragut 11-5
Honorable mention: Oviedo Master’s Academy 10-5, Fort Myers Evangelical Christian 11-6, Bradenton Christian 8-6, Seffner Christian 13-7, Fort Pierce John Carroll 13-8.

CLASS 2A
1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 15-1
2. St. Petersburg Canterbury 14-6
3. Monticello Aucilla Christian 10-7
4. Lecanto Seven Rivers Christian 16-1
5. Lake Worth Christian 8-1
6. Sarasota Christian 12-2
7. Homestead Colonial Christian 12-3
8. Jacksonville Eagle’s View 16-5
9. Mount Dora Christian 16-5
10. Palatka Peniel Baptist Academy 14-5
Honorable mention: Vero Beach Master’s Academy 14-9, Orlando Christian Prep 8-3, Palm Bay Covenant Christian 9-4.

CLASS 1A
1. Trenton 17-1
2. Lake Butler Union County 14-2
3. Paxton 14-2
4. Chiefland 13-5
5. Eastpoint Franklin County 16-6
6. Chipley 12-4
7. Sneads 14-6
8. Milton Central 17-3
9. Pierson Taylor 10-3
10. Wewahitchka 9-6
Honorable mention: Baldwin 14-7, Holmes County 13-7, Bratt Northview 9-4, Port St. Joe 11-5, Santa Rosa Beach South Walton 12-8.