ThePrepZone.com state baseball poll – Poll #3

ThePrepZone.com

ThePrepZone.com

Gainesville – Nationally-ranked Southwest Ranches Archbishop McCarthy continues to lead the way in ThePrepZone.com state baseball poll.

The Mavericks (12-0) are poised to make another run at a seventh state title in the last eight years.

Archbishop McCarthy, the top-ranked team in Class 6A, is the No. 1 overall team in the all-classification rankings.  They defending the nation’s No. 1 ranking at the National High School Invitational in Cary, N.C., with a 3-0 win against Arlington (TN), the top-ranked team in Tennessee.

The Sunshine State is rich in talent and well-represented in the national rankings as Class 9A Nos. 1 & 2, Miami Palmetto & Miami Columbus, who are ranked second and third, respectively, in the all-classification rankings, are in the MaxPreps Top 25 National High School Baseball Rankings.

In fact, every team in the all-classification rankings, except No. 9 Tampa Plant, have been ranked among the top 40 in the country this season.

Teams in The Prep Zone’s coverage area in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy (6A) 12-0
2. Miami Palmetto (9A) 12-0
3. Miami Columbus (9A) 13-1
4. Fort Myers Canterbury (3A) 13-1
5. Jacksonville Providence (4A) 14-2
6. Lynn Haven Mosley (6A) 14-1
7. Miami Monsignor Pace (5A) 13-1
8. Cantonment Tate (7A) 13-1
9. Tampa Plant (8A) 12-2
10. Tampa Jesuit (6A) 15-1

CLASS 9A
1. Miami Palmetto 12-0
2. Miami Columbus 13-1
3. Altamonte Springs Lake Brantley 11-2
4. Jupiter 12-2
5. Winter Garden West Orange 12-3
6. Orlando Olympia 12-3
7. Jacksonville Sandalwood 12-1
8. Miami Braddock 13-3
9. Parkland Stoneman Douglas 8-3
10. Pembroke Pines Flanagan 8-3
Honorable mention: Miami Killian 9-3, Coral Springs Taravella 9-3, Tampa Alonso 11-4, Palm Beach Central 10-4, Pembroke Pines West Broward 8-2, Orange City University 9-4, Orlando Timber Creek 10-5, Orlando Boone 10-5, Weston Cypress Bay 8-4, Vero Beach 9-3.

CLASS 8A
1. Tampa Plant 12-2
2. Orange Park Oakleaf 12-2
3. Neptune Beach Fletcher 12-3
4. Tampa Steinbrenner 11-3
5. Oviedo Hagerty 9-5
6. Ocoee 8-2
7. Tallahassee Leon 11-3
8. Davie Nova 12-2
9. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 10-3
10. Gainesville Buchholz 9-4
Honorable mention: Jacksonville Atlantic Coast 9-4, Tarpon Springs East Lake 9-3, Wellington 9-4, Coral Springs Coral Glades 8-1, Clearwater Countryside 11-3, Royal Palm Beach 11-5, West Palm Beach Forest Hill 10-5, St. Petersburg 10-3.

CLASS 7A
1. Cantonment Tate 13-1
2. Venice 12-3
3. Palm Beach Gardens Dwyer 11-4
4. St. Johns Creekside 11-3
5. Naples Gulf Coast 13-3
6. Doral Academy 11-3
7. Viera 12-3
8. Fort Myers Riverdale 9-2
9. Winter Haven 8-3
10. Brandon 9-2
Honorable mention: Punta Gorda Charlotte 8-4, New Port Richey Mitchell 13-1, Estero 12-2, Gainesville 12-4, Pensacola Escambia 10-4, Sebastian River 7-4.

CLASS 6A
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy 12-0
2. Lynn Haven Mosley 14-1
3. Tampa Jesuit 15-1
4. Plantation American Heritage 10-3
5. Melbourne Eau Gallie 11-2
6. Rockledge 9-3
7. Belleview 12-1
8. Spring Hill Springstead 13-2
9. Miami Springs 11-1
10. Miami Goleman 11-3
Honorable mention: Merritt Island 7-4, Sebring 12-3, Jacksonville Terry Parker 10-4, Gulf Breeze 7-6, Orange Park Ridgeview 10-2, Jacksonville Stanton 10-3.

CLASS 5A
1. Miami Monsignor Pace 13-1
2. Jacksonville Bishop Kenny 13-0
3. Jacksonville Bolles 10-3
4. Melbourne Central Catholic 10-2
5. Pompano Beach 10-2
6. Miami Gulliver Prep 8-4
7. Live Oak Suwannee 12-2
8. Melbourne Holy Trinity Episcopal 9-3
9. Fort Lauderdale Pine Crest 8-4
10. Bushnell South Sumter 10-0
Honorable mention: Keystone Heights 11-2, Pembroke Pines Somerset Academy 9-4, The Villages 9-3, Satellite Beach Satellite 9-4, Fernandina Beach 9-3, Lakeland McKeel Academy 10-4, Panama City Bay 11-4, Wauchula Hardee 10-2.

CLASS 4A
1. Jacksonville Providence 14-2
2. Miami Westminster Christian 10-4
3. Pensacola Catholic 12-2
4. Fort Lauderdale Calvary Christian Academy 10-5
5. Jacksonville Trinity Christian 9-4
6. Clearwater Calvary Christian 12-0
7. Fort Lauderdale University 12-0
8. Orlando The First Academy 10-2
9. Delray Beach American Heritage 12-4
10. Miami Florida Christian 8-2
Honorable mention: Fort Lauderdale Westminster Academy 9-4, Ocala Trinity Catholic 8-3, Fort Myers Bishop Verot 10-5, Sarasota Cardinal Mooney 10-4-1, Clearwater Central Catholic 9-3, Tampa Berkeley Prep 8-7.

CLASS 3A
1. Fort Myers Canterbury 13-1
2. Sarasota Out-of-Door 12-2-1
3. St. Petersburg Northside Christian 13-2
4. Tallahassee North Florida Christian 9-4
5. Tampa Cambridge Christian 10-3
6. Naples St. John Neumann 12-3
7. Jacksonville University Christian 9-5
8. Miami Archbishop Carroll 9-3
9. Tampa Carrollwood Day 11-5
10. Tallahassee Maclay 9-5
Honorable Mention: Largo Indian Rocks Christian 9-4, Fort Myers Evangelical Christian 10-6, Seffner Christian 7-3, Oviedo Master’s Academy 8-4, Lake Mary Prep 7-3, Lakeland Christian 8-4, Lakeland Santa Fe Catholic 8-5, Spring Hill Bishop McLaughlin 9-7.

CLASS 2A
1. Lecanto Seven Rivers Christian 10-0-1
2. Miami Christian 10-3
3. Lake Worth Trinity Christian 10-5
4. Deltona Trinity Christian 11-4
5. Mount Dora Christian Academy 10-2
6. Brito Miami Private 8-2
7. Jacksonville First Coast Christian 7-2-1
8. Jacksonville Christ’s Church 7-5
9. Miami Westwood Christian 7-5
10. Naples Seacrest Country Day 8-5
Honorable Mention: Lake Worth Christian 10-3, St. Petersburg Canterbury 9-4, Land O’Lakes Academy at the Lakes 6-3, Tampa Bayshore Christian 5-2, St. Petersburg Keswick Christian 6-4-2.

CLASS 1A
1. Trenton 11-1
2. Blountstown 13-1
3. Pierson Taylor 12-1
4. Santa Rosa South Walton 9-3
5. Lake Butler Union County 11-3
6. Milton Central 10-2
7. Bell 9-3
8. Cross City Dixie County 9-4
9. Chiefland 5-3
10. Chipley 7-4
Honorable mention: Malone 7-2, Vernon 7-3, Bratt Northview 8-6, Madison County 8-6, Fort White 6-5, Port St. Joe 6-5, Jay 5-4.