2017 Miracle Sports state softball rankings – Poll #5

softballThis is the fifth 2017 Miracle Sports High School Softball Poll conducted by Miracle Sports.  The Miracle Sports state softball poll is produced weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state.  Records are for games through Tuesday, March 28. Area teams in bold.

ALL CLASS TOP 10
1. Coral Springs Charter (5A) 15-1
2. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 13-1
3. Orlando Timber Creek (9A) 12-1
4. Winter Garden West Orange (9A) 13-2
5. Miami Palmetto (9A) 18-2
6. Jupiter (9A) 14-1
7. Orange Park Oakleaf (8A) 11-2
8. Fort Myers (7A) 18-1
9. Gainesville (7A) 14-2
10. Land O’Lakes Academy at the Lakes (2A) 11-0

CLASS 9A
1. Orlando Timber Creek 12-1
2. Winter Garden West Orange 13-2
3. Miami Palmetto 18-2
4. Jupiter 14-1
5. Palm Beach Gardens 14-4
6. Palm Harbor University 14-2
7. Parkland Stoneman Douglas 15-3
8. Miami Coral Reef 13-5
9. Port St. Lucie Treasure Coast 10-0
10. Orlando Boone 11-3
Honorable mention: Davie Western 14-4; Hialeah American 11-5; Jacksonville Mandarin 9-4; Tampa Alonso 10-5; Orange City University 12-5; Winter Park Lake Howell 8-5

CLASS 8A
1. Bradenton Lakewood Ranch 13-1
2. Orange Park Oakleaf 11-2
3. Lutz Steinbrenner 14-2
4. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 12-4
5. Plant City 9-1
6. Jacksonville Atlantic Coast 11-3
7. St. Cloud 12-1
8. Wellington 10-3
9. Royal Palm Beach 12-4
10. Winter Springs 11-3
Honorable mention: Lakeland George Jenkins 11-4; Oviedo Hagerty 10-5; Gibsonton East Bay 10-4; Tallahassee Chiles 13-4; Jacksonville First Coast 9-3; Tallahassee Lincoln 11-5

CLASS 7A
1. Fort Myers 18-1
2. Gainesville 14-2
3. Tampa Chamberlain 14-1
4. Niceville 16-2
5. Bradenton Braden River 7-2
6. Viera 15-2
7. Deltona 11-2
8. Lake City Columbia 9-3
9. Eagle Lake Lake Region 10-4
10. Cantonment Tate 12-3
Honorable mention: St. Johns Creekside 8-2; Milton 11-3; Melbourne 13-4; Winter Haven 12-4; Land O’Lakes Sunlake 21-4; Punta Gorda Charlotte 10-4; Pembroke Pines Charter 10-5

CLASS 6A
1. Spring Hill Springstead 15-1
2. Land O’Lakes 16-2
3. Plantation American Heritage 11-2
4. North Fort Myers 18-3
5. Rockledge 14-2
6. Belleview 12-2
7. Melbourne Eau Gallie 12-3
8. Tampa Robinson 12-3
9. Miami Lakes Goleman 14-3
10. Crawfordville Wakulla 11-4
Honorable mention: Ponte Vedra 9-4; Green Cove Springs Clay 8-4; Jacksonville Paxon 11-3; Gulfport Boca Ciega 8-3; Palm Bay Bayside 10-4; Wesley Chapel 9-4

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 15-1
2. Alachua Santa Fe 14-2
3. Eustis 11-1
4. Callahan West Nassau 11-3
5. Bradenton Bayshore 7-1
6. Miami Gulliver Prep 8-4
7. Brooksville Nature Coast 13-2
8. Key West 10-3
9. Pompano Beach 9-3
10. Wauchula Hardee 12-4
Honorable mention: Glen St. Mary Baker County 12-6; Marianna 11-4; Live Oak Suwannee 10-5; Starke Bradford 8-3; Keystone Heights 8-4; Orlando Bishop Moore 7-3

CLASS 4A
1. Miami Westminster Christian 13-3
2. Fort Myers Bishop Verot 10-4
3. Jacksonville Trinity Christian 9-3
4. West Palm Beach Oxbridge Academy 14-2
5. Jacksonville Episcopal 11-1
6. Hollywood Chaminade-Madonna 8-2
7. Montverde Academy 9-4-1
8. Fort Lauderdale University 10-4
9. Tampa Catholic 12-4
10. Clearwater Calvary Christian 7-3
Honorable mention: Tampa Academy of Holy Names 8-6; Tallahassee Florida High 9-7; Delray American Heritage 5-4; Panama City North Bay Haven 8-7

CLASS 3A
1. Belle Isle Cornerstone Charter 11-2
2. Niceville Rocky Bayou Christian 8-2
3. Orange Park St. Johns Country Day 8-3
4. Marathon 11-3
5. Moore Haven 8-4
6. Gainesville Oak Hall 6-3
7. Oviedo Master’s Academy 8-4
8. St. Petersburg Admiral Farragut 8-4
9. Bradenton Christian 8-5
10. Tallahassee North Florida Christian 10-7
Honorable mention: Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 10-5; Lakeland Christian 6-5; Fort Myers Evangelical Christian 9-5; Orlando Faith Christian 9-6; St. Petersburg Northside Christian 6-4

CLASS 2A
1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 11-0
2. Monticello Aucilla Christian 7-5
3. St. Petersburg Canterbury 9-5
4. Lecanto Seven Rivers Christian 12-1
5. Lake Worth Christian 6-0
6. Mount Dora Christian Academy 13-2
7. Sarasota Christian 10-2
8. Homestead Colonial Christian 9-3
9. Jacksonville Eagle’s View 10-4
10. Palatka Peniel Baptist Academy 11-4
Honorable mention: Palm Bay Covenant Christian 6-3; Vero Beach Master’s Academy 8-6; Jacksonville Seacoast Christian 6-5; Vero Beach Master’s Academy 9-8

CLASS 1A
1. Lake Butler Union County 13-1
2. Trenton 12-1
3. Chiefland 8-3
4. Milton Central 14-1
5. Sneads 13-4
6. Pierson Taylor 9-3
7. Eastpoint Franklin County 10-5
8. Wewahitchka 7-6-1
9. Paxton 6-1
10. Chipley 8-4
Honorable mention: Port St. Joe 8-3; Bratt Northview 6-2; Crescent City 8-5; Baldwin 8-6; Bonifay Holmes County 7-6; Santa Rosa Beach South Walton 8-6; Bethlehem 5-1