2017 Miracle Sports state softball rankings – Poll #2

softballThis is the second 2017 Miracle Sports High School Softball Poll conducted by Miracle Sports.  The Miracle Sports state softball poll is conducted weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state. Area teams in bold.

ALL CLASS TOP 10
1. Plantation American Heritage (6A) 5-0
2. Coral Springs Charter (5A) 7-0
3. Miami Palmetto (9A) 8-1
4. Orlando Timber Creek (9A) 7-1
5. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (8A) 6-1
6. Winter Garden West Orange (9A) 7-2
7. Miami Coral Reef (9A) 6-2
8. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 6-0
9. Deltona (7A) 7-0
10. Viera (7A) 7-0

CLASS 9A
1. Miami Palmetto 8-1
2. Orlando Timber Creek 7-1
3. Winter Garden West Orange 7-2
4. Miami Coral Reef 6-2
5. Jupiter 8-1
6. Orange City University 8-2
7. Hialeah American 5-1
8. Port St. Lucie Treasure Coast 5-0
9. Palm Beach Gardens 6-1
10. Davie Western 7-1
Honorable mention: Parkland Stoneman Douglas 7-1; Orlando Boone 7-1; Coral Gables 4-1; Flagler Palm Coast 6-1; Port Orange Spruce Creek 4-2; Tampa Alonso 5-2; Apopka 5-2.

CLASS 8A
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 6-1
2. Bradenton Lakewood Ranch 6-0
3. Lutz Steinbrenner 7-0
4. Jacksonville Atlantic Coast 8-1
5. Orange Park Oakleaf 5-2
6. St. Cloud 7-0
7. Tallahassee Chiles 7-1
8. Oviedo Hagerty 6-2
9. Plant City 6-1
10. Gibsonton East Bay 8-1
Honorable mention: Orlando East River 7-0; Clermont East Ridge 6-2; Bartow 5-2; Lakeland George Jenkins 6-3; Royal Palm Beach 5-1.

CLASS 7A
1. Deltona 7-0
2. Viera 7-0
3. Tampa Chamberlain 7-0
4. Niceville 6-1
5. Pembroke Pines Charter 8-1
6. Eagle Lake Lake Region 6-2
7. Milton 11-1
8. Fort Myers 4-1
9. Gainesville 8-2
10. St. Johns Creekside 5-2
Honorable mention: Middleburg 7-2; St. Johns Bartram Trail 4-2; Winter Haven 8-2; Melbourne 7-1; North Port 8-2; New Port Richey Mitchell 8-1; Boca Raton Olympic Heights 6-2.

CLASS 6A
1. Plantation American Heritage 5-0
2. New Port Richey River Ridge 6-0
3. Land O’Lakes 8-1
4. Spring Hill Springstead 6-1
5. Rockledge 6-1
6. North Fort Myers 8-1
7. Melbourne Eau Gallie 7-2
8. Belleview 7-1
9. Miami Lakes Goleman 7-1
10. Sebring 7-1
Honorable mention: Tampa Robinson 6-1; Pensacola West Florida 7-2; Naples Lely 6-1; Clay 5-2; Gulfport Boca Ciega 5-2; Palm Bay Bayside 6-1; Dunedin 8-2; Gulf Breeze 6-2; Crawfordville Wakulla 7-3.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 7-0
2. Miami Gulliver Prep 4-2
3. Brooksville Nature Coast 7-0
4. Alachua Santa Fe 9-1
5. Eustis 7-1
6. Key West 5-1
7. Miami St. Brendan 5-1
8. Live Oak Suwannee 8-3
9. Starke Bradford 5-2
10. Callahan West Nassau 7-3
Honorable mention: Bradenton Bayshore 4-1; Marianna 8-3; Wauchula Hardee 6-2; Keystone Heights 5-2; Miami Mater Lakes Academy 5-3; Yulee 4-3.

CLASS 4A
1. Miami Westminster Christian 5-1
2. Fort Myers Bishop Verot 6-1
3. Jacksonville Trinity Christian 7-1
4. Jacksonville Episcopal 6-1
5. Montverde Academy 5-2
6. West Palm Beach Oxbridge Academy 8-2
7. Fort Lauderdale University 5-0
8. Tampa Catholic 6-1
9. Clearwater Calvary Christian 6-2
10. Chaminade-Madonna 2-0
Honorable mention: Tampa Academy of Holy Names 4-3; Panama City North Bay Haven 6-3; Delray American Heritage 4-3.

CLASS 3A
1. Niceville Rocky Bayou Christian 5-0
2. Orange Park St. Johns Country Day 8-1
3. Winter Haven All Saints Academy 6-1
4. Belle Isle Cornerstone Charter 8-2
5. Spring Hill Bishop McLaughlin 5-2
6. Tallahassee John Paul II 4-2
7. Fort Pierce John Carroll Catholic 5-2
8. St. Petersburg Admiral Farragut 5-2
9. Bradenton Christian 5-2
10. Marathon 4-2
Honorable mention: Gainesville Oak Hall 3-3; St. Petersburg Northside Christian 4-3; Moore Haven 3-2; Bradenton St. Stephen’s Episcopal 5-4; Tampa Carrollwood Day 3-2.

CLASS 2A
1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 8-0
2. St. Petersburg Canterbury 6-4
3. Monticello Aucilla Christian 2-2
4. Lecanto Seven Rivers Christian 6-0
5. Lake Worth Christian 2-0
6. Mount Dora Christian 6-2
7. Homestead Colonial Christian 5-2
8. Sarasota Christian 4-1
9. Jacksonville Seacoast Christian 4-2
10. Vero Beach Master’s Academy 4-2
Honorable mention: Palatka Peniel Baptist Academy 5-3; Jacksonville Harvest Community 4-3; Hernando Christian Academy 3-2.

CLASS 1A
1. Lake Butler Union County 9-0
2. Trenton 7-0
3. Santa Rosa Beach South Walton 7-0
4. Chiefland 6-1
5. Wewahitchka 4-2
6. Milton Central 10-1
7. Franklin County 8-3
8. Liberty County 7-1
9. Poplar Springs 5-0
10. Chipley 5-1
Honorable mention: Port St. Joe 6-1; Madison County 5-2; Sneads 7-3; Williston 6-3; Bonifay Holmes County 5-3; Bratt Northview 4-2.

This state poll can be view online at http://flahssftball.wixsite.com/miraclesports