2016-17 FABC-Source Hoops Boys State Basketball Poll

Source-HoopsThis poll is produced by the Florida Association of Basketball Coaches (FABC) and the writers of Source Hoops. All schools considered are members of the Florida High School Athletic Association. Area teams in bold.

2016-17 FABC-Source Hoops Boys Poll 2/7/17

CLASS 9A
RANK TEAM RECORD
1. South Miami 21-3
2. Osceola (Kissimmee) 23-2
3. Oak Ridge (Orlando) 19-4
4. Wellington 22-3
5. Riverview (Sarasota) 15-4
6. Wekiva (Apopka) 20-5
7. Evans (Orlando) 17-6
8. Lake Worth 20-5
9. Treasure Coast 19-3
10T. Boone (Orlando) 18-7
10T. Southridge (Miami) 16-3

CLASS 8A
RANK TEAM RECORD
1. Blanche Ely (Pompano Beach) 20-6
2. Palm Beach Lakes 20-3
3. Mater Academy (Hialeah Gardens) 21-4
4. Lincoln (Tallahassee) 19-3
5. Sickles (Tampa) 21-4
6. Dwyer (Palm Beach Gardens) 19-5
7. Lakewood Ranch (Bradenton) 22-2
8. Creekside (St. Johns) 22-3
9. Tampa Bay Tech 20-0
10. Wharton (Tampa) 18-4

CLASS 7A
RANK TEAM RECORD
1. Dillard (Ft. Lauderdale) 22-4
2. Gainesville 23-2
3. Hillsborough (Tampa) 22-3
4. Norland (Miami) 18-6
5. Edgewater (Orlando) 17-8
6. Atlantic (Port Orange) 23-3
7. Choctawhatchee (Ft. Walton Beach) 24-1
8. Doral Academy 23-4
9. Pensacola 22-3
10. Vanguard (Ocala) 19-6

CLASS 6A
1. Godby (Tallahassee) 20-1
2. Terry Parker (Jacksonville) 20-2
3. Rickards (Tallahassee) 18-6
4. Ribault (Jacksonville) 20-6
5. Bishop Kenny (Jacksonville) 20-5
6. Nature Coast Tech (Brooksville) 24-0
7. Jesuit (Tampa) 20-4
8. Rutherford (Panama City) 20-4
9. Suncoast (Riviera Beach) 19-5
10T. Lakewood (St. Petersburg) 15-5
10T. Titusville 23-2

CLASS 5A
1. St. Andrew’s (Boca Raton) 23-2
2. Calvary Christian (Ft. Lauderdale) 17-5
3. Tampa Catholic 19-5
4. University School (Davie) 17-6
5. Windermere Prep 16-9
6. Marianna 22-3
7. The Villages Charter School 23-2
8. Cardinal Newman (West Palm Beach) 18-6
9 Holy Trinity (Melbourne) 21-5
10T. Cardinal Gibbons (Ft. Lauderdale) 18-7
10T. Masters Academy (Oviedo) 18-7

CLASS 4A
1. The First Academy (Orlando) 23-1
2. Westminster Academy (Ft. Lauderdale) 23-4
3. Providence (Jacksonville) 20-5
4. Archbishop Carroll (Miami) 23-2
5. Sagemont (Weston) 19-6
6. Seffner Christian 19-6
7. Admiral Farragut (St. Petersburg) 15-2
8. Tampa Prep 17-7
9. P.K. Yonge (Gainesville) 17-7
10. Marathon 18-4

CLASS 3A
1. Orlando Christian Prep 18-4
2. Southwest Florida Christian (Ft. Myers) 23-2
3. Champagnat Catholic (Hialeah) 18-6
4. Canterbury Christian (Ft. Myers) 20-5
5. Out of Door Academy (Sarasota) 18-3
6. Mount Dora Christian Academy 18-7
7. Faith Christian (Orlando) 18-7
8. Trinity Christian (Deltona) 17-8
9. All Saints Academy (Winter Haven) 21-3
10. Village Academy (Delray Beach) 18-6

CLASS 2A
1. Miami Christian 24-2
2. Grandview Prep (Boca Raton) 21-3
3. Florida Prep (Melbourne) 19-5
4. Central Florida Christian (Ocoee) 20-5
5. Westwood Christian (Miami) 16-7

CLASS 1A
1. Wildwood 20-3
2. Hawthorne 20-5
3. Madison County 19-3
4. West Gadsden (Greensboro) 16-7
5T. Bell 21-4
5T. Paxton 21-4