Class 5A All-State high school football team

AP logoThe Florida All-State Class 5A football team as chosen by newspaper editors and reporters (Area players in bold)

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Nick Tronti 6-2 200 Sr. Ponte Vedra
RB – Malik Davis 5-11 190 Sr. Tampa Jesuit
RB – Jamari Peacock 6-0 230 Sr. Yulee
RB – De’vonta Smith 5-10 185 Sr. Brooksville Central
WR – Damond Johnson 6-1 170 Sr. Pensacola West Florida
WR – Jonathon Mccollister 6-4 245 Sr. Orlando Bishop Moore
OL – Tedarrell Slaton 6-6 340 Sr. Plantation American Heritage
OL – Kai-leon Herbert 6-4 290 Sr. Plantation American Heritage
OL – Eric Seidelman 6-2 270 Jr. Orlando Bishop Moore
OL – Jarrod Leeds 6-4 285 Sr. Green Cove Springs Clay
OL – Michael Cannon 6-5 315 Sr. Sarasota Booker
UT – Javon Wooten 5-11 180 Sr. Tallahassee Rickards
K – Chris Howard 6-2 200 Sr. Ponte Vedra

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Andrew Chatfield 6-1 215 Jr. Plantation American Heritage
DL – Dequan Williams 6-1 210 Sr. Bradenton Southeast
DL – Shaquan Griffin 6-3 265 Sr. Glen St. Mary Baker County
DL – Vidal Scott 6-2 265 Sr. Pensacola West Florida
LB – Kalia Davis 6-2 225 Sr. Pensacola West Florida
LB – Shanon Reid 6-1 220 Sr. Fort Myers Dunbar
LB – Bobby Bruce 6-0 210 Sr. Titusville
DB – Marco Wilson 6-0 185 Sr. Plantation American Heritage
DB – Tavyn Jackson 5-11 170 Sr. Tallahassee Rickards
DB – Patrick Surtain 6-2 170 Jr. Plantation American Heritage
DB – Jalen Patterson 5-11 165 Jr. Citra North Marion
UT – Kenny Benjamin 5-7 170 Sr. Fort Myers Dunbar
P – Mason Denaburg 6-3 180 Jr. Merritt Island

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Cade Weldon 6-3 205 Sr. Tampa Jefferson
RB – B.J. Daniels 6-1 210 Sr. Palm Bay
RB – Destin Coates 5-11 170 Jr. Tallahassee Rickards
RB – Colin Wilson 6-1 210 Sr. Green Cove Springs Clay
WR – Marshall Few 6-0 180 Sr. Ponte Vedra
WR – Jermaine Eskridge 6-2 190 Jr. Tampa Jefferson
OL – Travius Harris 6-3 325 Sr. Tallahassee Rickards
OL – Jean Marcellus 6-4 315 Sr. Tampa Jefferson
OL – Connor Robbins 6-9 335 Sr. St. Augustine Menendez
OL – Travion Clayton 6-3 320 Sr. Glen St. Mary Baker County
OL – Jake Moore 6-2 270 Sr. Tampa Jesuit
UT – Travell Harris 5-8 175 Sr. Tampa Jesuit
K – Camden Bauman 5-10 200 Sr. Tampa Jesuit

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Nesta Silvera 6-2 290 Jr. Plantation American Heritage
DL – Rocky Jacques-Louis 6-3 220 Jr. Fort Myers Dunbar
DL – Kelvin Pinkney 6-3 280 Sr. Sarasota Booker
LB – Braden Gilby 6-2 225 Jr. Tampa Jesuit
LB – Willie Hampton 6-1 230 Sr. Plantation American Heritage
LB – Tyler Pollard 6-1 190 Sr. Crystal River
LB – Matt Robinson 6-1 180 Sr. Brooksville Nature Coast
DB – Chris Beverly 6-1 185 Jr. Crawfordville Wakulla
DB – Trenton Gibbens 5-10 195 Sr. Lynn Haven Mosley
DB – Kean Thomas 6-1 200 Jr. Tallahassee Godby
DB – Kendrick Torain 6-2 180 Jr. Tampa Jesuit
UT – Marcus Riley 6-0 170 Jr. Tallahassee Rickards
P – Aidan Swanson 6-3 175 So. Tampa Jesuit

THIRD TEAM OFFENSE
QB – D.J. Phillips 6-3 190 Sr. Tallahassee Rickards
RB – Trilion Coles 5-9 165 Jr. Orlando Bishop Moore
RB – T.J. Owens 5-9 175 Sr. Brooksville Nature Coast
RB – Brandon Berry 6-0 225 Sr. Crawfordville Wakulla
WR – Carlos Sandy 5-9 170 Jr. Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
WR – Barre Jenkins 5-10 175 Jr. Belleview
OL – Jeremiah Stafford 6-4 305 Sr. Citra North Marion
OL – Bradley Alexander 6-3 280 Sr. Orlando Bishop Moore
OL – Darrien Grant 6-4 255 Sr. Bradenton Southeast
OL – George Davis 6-2 330 So. Palm Bay
OL – Lyndell Hudson 6-7 345 Jr. Brooksville Central
UT- Desmond Arthur 5-9 170 Sr. Palm Bay
K – Matt Brust 6-0 180 Jr. Jacksonville Bishop Kenny

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Martavious Hardrick 6-4 245 Sr. Lynn Haven Mosley
DL – Jaalen Ford 6-4 215 Sr. Jacksonville Ribault
DL – Adarius McWilliams 6-2 260 Jr. Pensacola West Florida
DL – Ashton Wilson 6-3 225 Sr. Merritt Island
LB – Demond Ross 6-2 215 Sr. Panama City Bay
LB – Robert Reeves 6-2 210 Sr. Pensacola High
LB – Seth Bradshaw 6-1 195 Sr. St. Augustine Menendez
DB – Mikey Roussos 6-1 185 Jr. New Port Richey River Ridge
LB – Sean Diggs 6-1 180 Sr. Merritt Island
LB – Randall Haynie 6-0 175 Sr. Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
LB – Bobby Spitulski 6-2 185 Sr. Orlando Bishop Moore
UT – Tyrek Scriven 6-1 170 Jr. Crystal River
K – Griffin Cerra 6-0 165 Jr. Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

HONORABLE MENTION
QB Nik Scalzo 5-11 175 So. Fort Lauderdale Cardinal Gibbons; QB Jacquez Carter 6-1 160 Jr. Naples Lely; QB Danny Boon 6-0 180 Sr. Tampa Jesuit; QB Steven Anderson 6-3 235 Sr. Live Oak Suwannee; QB Alex Taylor 6-5 190 Jr. Bradenton Southeast; RB Lajuan Preston 5-9 175 Sr. Fort Myers Dunbar; RB Jalen Mitchell 5-10 192 So. Rockledge; RB Seth Paige 5-10 190 Jr. Glen St. Mary Baker County; RB Hal Swan 5-9 185 Sr. Ponte Vedra; WR Jason Browning 6-4 210 Sr. Port St John Space Coast; WR Tyrese Spain 5-10 170 Jr. Tampa Jefferson; UT Shemar Thornton 5-11 180 Sr. Hallandale; OL Stephon Lamb 6-2 270 Sr. Tallahassee Rickards; OL Brice Aubley 6-3 270 Sr. Jacksonville Bishop Kenny; OL Anton Rauls 6-5 250 Jr. Yulee; OL Bradley Wetherington 6-3 290 Jr. Belleview; DL Donovan Winter 6-3 250 Sr. Orlando Bishop Moore; DL Anthony Nelson 6-2 220 Jr. Tampa Jesuit; DL Dalton Thomas 6-3 260 Sr. Glen St. Mary Baker County; LB Chandler Marshall 6-1 232 Sr. Panama City Arnold; LB Nick Terrana 6-3 205 Jr. Tampa Jesuit; LB Rico Schnitzler 5-10 225 Sr. Green Cove Springs Clay; DB Javonn Roberson 6-1 170 Jr. Palm Bay; UT Brian Haygood 6-1 185 Sr. Brooksville Nature Coast; K Michael Webster 5-10 190 Jr. New Port Richey River Ridge