2016 football weekly Media picks – Week #14

pigskin-picks-900x500Each week, members of the media will go head-to-head picking winners of high school football games in The Prep Zone’s coverage area.

Here are the results from the previous week along with overall standings (there were no picks during Week #2 & Week #7 due to Hurricane Hermine and Hurricane Matthew).

The Prep Zone covers 26 counties in North Florida (Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties).

Overall standings and media outlet
1. John Patton, Ocala Star-Banner (104-40) (.722)
2. Mike Ridaught, ThePrepZone.com (103-41) (.715)
3. Joshua Wilson, FloridaHSFootball.com (100-44) (.694)
4. Marty Pallman, ThePrepZone.com (99-45) (.688)
T-5. Chuck Dowling, Florida Times-Union (95-49) (.660)
T-5. David Miller, Ocala Star-Banner (95-49) (.660)
7. Corey Davis, DuvalSports.com (91-53) (.632)
8. Donald Taylor, ThePrepZone.com (81-63) (.563)
9. Tyler TenBieg, ThePrepZone.com (74-70) (.514)

Week #14 Games & Results

FHSAA Regional Finals
8A – Coral Gables (11-1) at Southridge (Miami) (9-2)
7A – Bartram Trail (St. Johns) (8-4) at Lee (Jacksonville) (9-1)
6A – Navarre (11-1) at St. Augustine (11-1)
6A – Lake Gibson (Lakeland) (11-0) at Vanguard (Ocala) (10-1)
6A – Carol City (Miami) (8-3) at Mainland (Daytona Beach) (11-0)
5A – Rickards (Tallahassee) (10-1) at Ponte Vedra (11-0)
5A – Clay (Green Cove Springs) (9-3) at River Ridge (New Port Richey) (9-2)

FHSAA State Semifinals
4A – South Sumter (Bushnell) (10-1) at Bolles (Jacksonville) (11-0)
4A – Booker T. Washington (Miami) (9-3) at Cocoa (10-1)
3A – Berkeley Prep (Tampa) (9-2) at Trinity Christian (Jacksonville) (9-3)
2A – University Christian (Jacksonville) (9-2) at Victory Christian (Lakeland) (10-1)
1A – Madison County (11-0) at Pahokee (12-0)

John Patton (11-1)
Southridge
Lee
Navarre
Lake Gibson
Carol City
Ponte Vedra
Clay
Bolles
Cocoa
Trinity Christian
University Christian
Madison County

David Miller (9-3)
Southridge
Lee
St. Augustine
Vanguard
Mainland
Ponte Vedra
Clay
Bolles
Cocoa
Trinity Christian
University Christian
Pahokee

Marty Pallman (7-5)
Southridge
Lee
St. Augustine
Vanguard
Mainland
Rickards
Clay
Bolles
Cocoa
Trinity Christian
University Christian
Madison County

Corey Davis (6-6)
Southridge
Lee
St Augustine
Vanguard
Mainland
Rickards
Clay
Booker T. Washington
Bolles
Trinity Christian
University Christian
Madison County

Mike Ridaught (9-3)
Southridge
Lee
Navarre
Vanguard
Mainland
Ponte Vedra
Clay
Bolles
Cocoa
Trinity Christian
University Christian
Madison County

Joshua Wilson (7-5)
Southridge
Lee
St. Augustine
Lake Gibson
Mainland
Rickards
Clay
Bolles
Booker T. Washington
Trinity Christian
University Christian
Madison County

Donald Taylor (5-7)
Coral Gables
Bartram Trail
Navarre
Lake Gibson
Carol City
Rickards
Clay
South Sumter
Booker T. Washington
Berkeley Prep
University Christian
Madison County

Chuck Dowling (9-3)
Southridge
Lee
Navarre
Lake Gibson
Mainland
Rickards
Clay
Bolles
Cocoa
Trinity Christian
University Christian
Madison County

Tyler TenBieg (5-7)
Coral Gables
Bartram Trail
Navarre
Lake Gibson
Carol City
Rickards
Clay
South Sumter
Booker T. Washington
Berkeley Prep
University Christian
Madison County