Joe Pinkos’ Weekly Game Forecast for Week 13 (FHSAA Playoffs – Round #2)

joepinkosgameforecastJoe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games. Teams in The Prep Zone’s coverage area are in bold.

The following match-ups and results are forecast for the 2016 Florida Football Finals:
Class 1A- Madison County over Baker
Class 2A- University Christian (Jacksonville) over Cambridge Christian (Tampa)
Class 3A- Oxbridge Academy over Trinity Christian (Jacksonville)
Class 4A- Cocoa over Bolles (Jacksonville)
Class 5A- American Heritage (Plantation) over West Florida Tech
Class 6A- Mainland (Daytona Beach) over Lake Gibson (Lakeland)
Class 7A- St. Thomas Aquinas (Ft. Lauderdale) over Plant (Tampa)
Class 8A- Vero Beach over Deerfield Beach

2016 PLAYOFF FORECAST-Week 2 (includes AP state rankings)

CLASS 8A (Regional Semifinals)

Region 1
#4 Seminole (Sanford) 3 over Lake Brantley (Altamonte Springs)
Winter Park 7 over Timber Creek (Orlando)

Region 2
Dr. Phillips (Orlando) 4 over Riverview (Sarasota)
#3 Vero Beach 21 over Treasure Coast (Port St. Lucie)

Region 3
Palm Beach Gardens 1 over Atlantic (Delray Beach)
#8 Deerfield Beach 8 over #5 Flanagan (Pembroke Pines)

Region 4
#10 Coral Gables 3 over #9 Columbus (Miami)
#7 Southridge (Miami) 24 over Miami Palmetto

CLASS 7A (Regional Semifinals)

Region 1
#10 Robert E. Lee (Jacksonville) 7 over Columbia (Lake City) 
Buchholz (Gainesville) 6 over Bartram Trail (St. Johns)

Region 2
#8 Viera 20 over Martin County (Stuart)
#2 Plant (Tampa) 21 over Lakeland

Region 3
#9 Tampa Bay Tech 11 over East Lake (Tarpon Springs)
#3 Venice 17 over #5 Braden River (Bradenton)

Region 4
#1 St. Thomas Aquinas (Ft. Lauderdale) 15 over #4 Dwyer (Palm Beach Gardens)
#6 McArthur (Hollywood) 14 over Mater Academy (Hialeah Gardens)

CLASS 6A (Regional Semifinals)

Region 1
Navarre 7 over Tate
St. Augustine 1 over Crestview

Region 2
#8 Vanguard (Ocala) 34 over Mitchell (New Port Richey)
#5 Lake Gibson (Lakeland) 4 over #3 Armwood (Seffner)

Region 3
#7 Charlotte (Punta Gorda) 3 over Clearwater
Fort Myers 3 over #4 Naples

Region 4
#1 Mainland (Daytona Beach) 28 over #10 Sebastian River
#6 Miami Carol City 2 over #2 Miami Northwestern

CLASS 5A (Regional Semifinals)

Region 1
West Florida Tech (Pensacola) 5 over #7 Rickards (Tallahassee)
#3 Ponte Vedra 7 over Ribault (Jacksonville)

Region 2
#9 Baker County (Glen St. Mary) 10 over Clay (Green Cove Springs)
#8 Nature Coast Tech (Brooksville) 7 over River Ridge (New Port Richey)

Region 3
#2 Jesuit (Tampa) 13 over Jefferson (Tampa)
Dunbar (Ft. Myers) 12 over Immokalee

Region 4
#4 Palm Bay (Melbourne) 1 over #5 Bishop Moore (Orlando)
#1 American Heritage (Plantation) 10 over #6 Cardinal Gibbons (Ft. Lauderdale)

CLASS 4A (Regional Finals)

Region 1
#2 Bolles (Jacksonville) 14 over Raines (Jacksonville)

Region 2
#5 South Sumter (Bushnell) 7 over #4 Dunnellon

Region 3
#1 Cocoa 17 over Jones (Orlando)

Region 4
#3 Booker T. Washington (Miami) 14 over Miami Edison

CLASS 3A (Regional Finals)

Region 1
#2 Trinity Christian (Jacksonville) 27 over Florida High (Tallahassee)

Region 2
Tampa Catholic 1 over Berkeley Prep (Tampa)

Region 3
#4 Melbourne Central Catholic 14 over #3 Clearwater Central Catholic

Region 4
#1 Oxbridge Academy (West Palm Beach) 13 over Chaminade-Madonna (Hollywood)

CLASS 2A (Regional Finals)

Region 1
#4 University Christian (Jacksonville) 14 over North Florida Christian (Tallahassee)

Region 2
#2 Victory Christian (Lakeland) 3 over Foundation Academy (Winter Garden)

Region 3
#1 Cambridge Christian (Tampa) 3 over #5 Northside Christian (St. Petersburg)

Region 4
First Baptist (Naples) 7 over #3 Champagnat Catholic (Hialeah)

CLASS 1A (Regional Finals)

Region 1
Baker 34 over Graceville

Region 2
Blountstown 25 over #5 West Gadsden (Quincy)

Region 3
#1 Madison County 21 over Fort White

Region 4
#3 Trenton 3 over #2 Pahokee

Gold Coast Football Conference (GCFC) Championship Game
Archbishop McCarthy 17 over North Broward Prep

Sunshine State Athletic Conference (SSAC) Championship Game
Florida Bowl
St. Stephen’s Episcopal 6 over St. Edward’s

Independent
IMG Academy 45 over Bishop Sullivan Catholic VA

Forecast Record
Last Week 92-11, 89.3%
Season 2,092-442, 82.6%