Joe Pinkos’ Weekly Game Forecast for Week 9

joepinkosgameforecastJoe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games. Teams in The Prep Zone’s coverage area are in bold.

Class 8A
Apopka 46 over Oak Ridge
Atlantic (Delray Beach) 1 over Lake Worth
Belen Jesuit 42 over Braddock
Boca Raton 22 over John I. Leonard
Coral Gables 55 over Miami Beach
Coral Reef 16 over Varela
Deerfield Beach 41 over Monarch
Douglas 35 over Taravella
Dr. Krop 4 over Hialeah
Dr. Phillips 35 over Olympia
Flagler Palm Coast 4 over DeLand
Flanagan 32 over Cypress Bay
Fort Pierce Central 36 over Centennial
Freedom (Orlando) 28 over Cypress Creek
Killian 33 over Homestead
Lake Brantley 18 over Oviedo
Manatee 42 over Riverview
Mandarin (Jacksonville) 19 over Spruce Creek (Port Orange)
Miami High 3 over Coral Park
Miramar 35 over Everglades
North Miami Beach 59 over Hialeah Gardens
Osceola (Kissimmee) 55 over Haines City
Palm Beach Central 28 over Jupiter
Palm Beach Gardens 18 over Wellington
Palm Harbor University 25 over (5A) Tarpon Springs
Piper 24 over Coral Springs
Ridge Community 11 over Gateway
Riverview (Sarasota) 21 over Newsome
Seminole (Sanford) 36 over Winter Springs
Southridge 13 over Miami Palmetto
Southwest Miami 31 over Ferguson
Spanish River 13 over Santaluces
Steinbrenner 20 over Alonso
Timber Creek 37 over Colonial
Treasure Coast 5 over (4A) Monsignor Pace
University (Orange City) 17 over Lake Mary
Wekiva 3 over (7A) Ocoee
Western 17 over South Plantation
Winter Park 3 over Boone

Class 7A
Bloomingdale 8 over Lennard
Braden River 7 over Palmetto
Buchholz (Gainesville) 18 over Fleming Island (Orange Park)
Chiles 29 over (4A) Rutherford
Columbia (Lake City) 6 over Fletcher (Neptune Beach)
Doral Academy 23 over Mourning
East Bay 21 over Strawberry Crest
East Lake 20 over Pinellas Park
East Ridge (Clermont) 43 over Edgewater
East River 46 over Harmony
First Coast (Jacksonville) 10 over Atlantic Coast (Jacksonville)
Goleman 23 over South Miami
Gulf Coast 11 over (6A) Palmetto Ridge
Hagerty 31 over Lake Howell
Kathleen 20 over South Fork
Lake Nona 7 over St. Cloud
Lakeland 51 over (8A) George Jenkins (Monday)
Lakeland 37 over Ely
Leon (Tallahassee) 66 over (Ind.) Duval Charter (Jacksonville)
Liberty 7 over Celebration
Mater Academy 69 over Westland Hialeah
Melbourne 25 over (6A) Bayside
McArthur 7 over Fort Lauderdale
Nova 1 over Hollywood Hills
Oakleaf (Orange Park) 47 over Creekside (St. Johns)
Palm Beach Lakes 27 over Forest Hill
Plant 56 over Freedom (Tampa)
Reagan 24 over Miami Springs
Robert E. Lee (Jacksonville) 61 over (4A) Andrew Jackson (Jacksonville)
Royal Palm Beach 7 over Olympic Heights
Sarasota 17 over North Port
South Broward 21 over Cooper City
St. Petersburg 37 over Countryside
St. Thomas Aquinas 31 over (6A) Boyd Anderson
Tampa Bay Tech 7 over Durant
Venice 45 over Lakewood Ranch
West Broward 13 over (6A) Northeast (Oakland Park)
West Port (Ocala) 7 over Lake Minneola
Wharton 44 over Leto
William T. Dwyer 45 over West Boca Raton
Wiregrass Ranch 10 over Gaither

Class 6A
Armwood 77 over King
Auburndale 50 over Lake Region
Blake 3 over Chamberlain
Boca Ciega 49 over Osceola Fundamental
Boynton Beach 28 over (5A) Suncoast
Charlotte 59 over Cape Coral
Clearwater 21 over Largo
Deltona 42 over Seabreeze (Daytona Beach)
Dillard 20 over (8A) Plantation
East Lee County 7 over (5A) Mariner
Eau Gallie 18 over (3A) Holy Trinity Episcopal (Monday)
Ed White (Jacksonville) 24 over Englewood (Jacksonville)
Fort Myers 10 over (4A) Clewiston
Gainesville 25 over Leesburg
Heritage 1 over Jensen Beach
Hillsborough 35 over Brandon
Lake Gibson 39 over (8A) George Jenkins
Mainland (Daytona Beach) 56 over New Smyrna Beach
Matanzas (Palm Coast) 45 over Pine Ridge (Deltona)
Naples 10 over (7A) South Fort Myers
Navarre 25 over (3A) American Heritage (Delray Beach)
Niceville 39 over Pine Forest
North Fort Myers 29 over Ida Baker
Northeast (St. Petersburg) 14 over Dixie Hollins
Northwestern 14 over Norland
Okeechobee 1 over Eau Gallie
Pasco 11 over Land O’ Lakes
Port Charlotte 16 over Island Coast
Sebastian River 59 over Bayside (Monday)
Sebastian River 51 over (5A) Port St. Lucie
Sebring 31 over Lake Wales
Springstead (Spring Hill) 42 over (5A) Dunedin
St. Augustine 37 over Nease (Ponte Vedra)
Sunlake 16 over Mitchell
Tate 6 over Choctawhatchee
Vanguard (Ocala) 63 over Lake Weir (Ocala)

Class 5A
American Heritage (Plantation) 39 over Miami Jackson
Baker County (Glen St. Mary) 18 over Clay (Green Cove Springs)
Bay 4 over (6A) Fort Walton Beach
Belleview 7 over North Marion (Citra)
Bishop Kenny (Jacksonville) 28 over Terry Parker (Jacksonville)
Bishop Moore 16 over (7A) Bartow
Booker 7 over Lemon Bay
Cardinal Gibbons 15 over Hallandale
Coconut Creek 1 over Stranahan
DeSoto 3 over Bayshore
Eustis 6 over South Lake (Groveland)
Hardee 6 over Southeast
Hernando (Brooksville) 3 over Central (Brooksville)
Hudson 28 over Fivay
Immokalee 1 over Dunbar
Jefferson 31 over Middleton
Lecanto 6 over Weeki Wachee
Lely 41 over Cypress Lake
Menendez (St. Augustine) 7 over Ridgeview (Orange Park)
Mosley 17 over Pensacola
Nature Coast Tech (Brooksville) 32 over Citrus (Inverness)
Palatka 1 over Orange Park
Palm Bay 17 over Merritt Island
Poinciana 16 over Tavares
Ponte Vedra 3 over (7A) Bartram Trail (St. Johns)
Ridgewood 25 over Gulf
River Ridge 17 over Anclote
Robinson 14 over Spoto
Rockledge 7 over Titusville
Space Coast 7 over Satellite
Suwannee (Live Oak) 35 over Stanton College Prep (Jacksonville)
Wakulla 24 over (2A) North Florida Christian
Wesley Chapel 1 over Zephyrhills Zephyrhills
West Florida Tech 27 over Arnold
Westside (Jacksonville) 11 over Wolfson (Jacksonville)
Yulee 34 over Paxon (Jacksonville)

Class 4A
Avon Park 46 over LaBelle
Bishop Verot 32 over Gateway Charter
Bolles (Jacksonville) 52 over Fernandina Beach
Booker T. Washington (Miami) 1 over (8A) Columbus
Cocoa 59 over Astronaut
Dunnellon 10 over South Sumter (Bushnell)
East Gadsden 35 over (1A) Jefferson County
Glades Central 9 over (8A) Seminole Ridge
Interlachen 7 over Keystone Heights
Jones 35 over Atlantic (Port Orange)
Lake Highland Prep 14 over (3A) Berkeley Prep
Mount Dora 39 over Umatilla
Raines (Jacksonville) 41 over West Nassau (Callahan)
Santa Fe (Alachua) 31 over PK Yonge (Gainesville)
Tenoroc 12 over Mulberry
University School 1 over (3A) Westminster Christian
Walton 1 over (1A) Northview

Class 3A
Calvary Christian (Clearwater) 33 over (2A) Carrollwood Day
Cardinal Mooney 7 over (2A) Victory Christian
Cardinal Newman 14 over (2A) Village Academy
Chaminade-Madonna 21 over (4A) Keys Gate Charter
Clearwater Central Catholic 21 over (2A) Admiral Farragut
Episcopal (Jacksonville) 39 over (1A) Hilliard
Florida High 4 over (4A) Marianna
Holy Trinity Episcopal 3 over Memorial Day GA
John Carroll Catholic 22 over St. John Paul II
Oxbridge Academy 38 over (8A) American
Pensacola Catholic 13 over (6A) Booker T. Washington (Pensacola)
Providence (Jacksonville) 31 over (Ind.) Arlington Country Day (Jacksonville)
Somerset Charter 14 over (4A) Somerset Academy
Tampa Catholic 32 over (5A) Gibbs
The First Academy 31 over (Ind.) North Florida Educational Institute (Jacksonville)
Trinity Prep 14 over (SSAC) Orangewood Christian

Class 2A
Cambridge Christian 10 over (Ind.) Clearwater Academy International
Champagnat Catholic 13 over International School of Broward (Monday)
Champagnat Catholic 10 over (Ind.) Gulliver Prep
Community School of Naples 35 over Marco Island Academy
Elder OH 35 over International School of Broward
First Baptist 38 over St. John Neumann
Foundation Academy 28 over Harvest Community
Northside Christian 14 over (Ind.) Jordan Christian Prep
Southwest Florida Christian 13 over Evangelical Christian
Trinity Christian (Deltona) 8 over (SSAC) Central Florida Christian

Class 1A
Baker 70 over (Ind.) Lighthouse Christian
Chiefland 19 over Bronson
Cottondale 3 over Sneads
Crescent City 6 over Frostproof
Fort White 21 over (5A) Eastside (Gainesville)
Freeport 10 over Bozeman
Graceville 35 over Wewahitchka
Holmes County 4 over Vernon
Jay 29 over (NFFC) Rocky Bayou Christian
Lafayette (Mayo) 14 over Bell
Liberty County 14 over (2A) FAMU DRS
Madison County 17 over (3A) Taylor County (Perry)
Newberry 11 over Dixie County (Cross City)
Pahokee 12 over Fort Meade
Port St. Joe 1 over Blountstown
Taylor (Pierson) 18 over (2A) Warner Christian (South Daytona)
Trenton 16 over Williston
Union County (Lake Butler) 32 over (2A) Cedar Creek Christian (Jacksonville)
West Gadsden 14 over Chipley

Independent
Cocoa Beach 6 over (3A) Father Lopez (Daytona Beach)
IMG Academy 28 over (3A) Trinity Christian (Jacksonville)
Maclay (Tallahassee) 13 over (NFFC) St. Francis Catholic (Gainesville)
Triumph Christian 37 over (2A) Cornerstone Charter
Wildwood 13 over (SSAC) The Master’s Academy

Florida Independent Football Conference (FIFC)
Hillel 32 over Pinecrest Prep
Palmer Trinity 7 over Palm Glades Prep

Gold Coast Football Conference (GCFC)
Archbishop McCarthy 32 over Pompano Beach
Coral Springs Charter 50 over Inlet Grove
Key West 1 over Calvary Christian (Fort Lauderdale)
North Broward Prep 33 over Coral Glades
Westminster Academy 35 over Pembroke Pines Chartee

North Florida Football Conference (NFFC)
Aucilla Christian (Monticello) 38 over (Ind.) Landmark Christian
Florida Deaf (St. Augustine) 2 over Alabama Deaf AL
John Paul II Catholic 24 over Munroe Day
Oak Hall (Gainesville) 33 over (1A) Franklin County

Southeastern Football Conference (SFC)
Benjamin 13 over Coral Shores
Glades Day 20 over (Ind.) West Oaks Academy
King’s Academy 25 over Immaculata-LaSalle
Marathon 24 over Miami Country Day
Pine Crest 69 over (Ind.) Avant Garde
St. Andrew’s 7 over Ransom Everglades

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
All Saints Academy 7 over Santa Fe Catholic
Bishop McLaughlin 7 over Mount Dora Christian
Boca Raton Christian 7 over (Ind.) Aukela Christian Military
Bradenton Christian 21 over Canterbury (St. Petersburg)
Canterbury (Fort Myers) 12 over (4A) Lake Placid
Christ’s Church Academy (Jacksonville) 1 over (NFFC) St. Joseph Academy (St. Augutine)
Faith Christian 15 over Ocala Christian
First Academy-Leesburg 1 over Berean Christian
Jupiter Christian 27 over Merritt Island Christian
Legacy 8 over International Community
Orlando Christian Prep 32 over (2A) Eagle’s View Academy (Jacksonville)
Seven Rivers Christian (Lecanto) 13 over (4A) The Villages
Shorecrest Prep 4 over (3A) St. Petersburg Catholic
St. Edward’s 27 over (Ind.) Somerset Canyons
St. John Lutheran (Ocala) 14 over Lake Mary Prep
St. Stephen’s Episcopal 7 over (2A) Seffner Christian
Windermere Prep 28 over Out-of-Door Academy
Zephyrhills Christian 60 over Keswick Christian

Forecast Record
Last Week 217-39, 84.8%
Season 1,364-320, 81.0%