2016 AP High School Football State Rankings – Week #3

AP logoThe Associated Press Top 10 Florida high school football poll, with first-place votes in parentheses, records, rating points, and previous ranking. Area teams in bold.

CLASS 8A
1. Apopka (13) (2-0) 130, 1
2. Osceola (Kissimmee) (2-0) 112, 3
3. Miami Southridge (1-0) 106, 4
4. Atlantic (Delray Beach) (2-0) 88, 5
5. Flanagan (Pembroke Pines) (1-1) 58, 6
6. University (Orange City) (2-0) 56, 7
7. Dr. Phillips (Orlando) (2-0) 45, 9
8. Columbus (Miami) (1-1) 44, 2
9. Vero Beach (2-0) 30, 10
10. Deerfield Beach (0-1) 24, 8
Others receiving votes: Sandalwood (Jacksonville) 6, Mandarin (Jacksonville) 4, Coral Gables 4, Lake Brantley (Altamonte Springs) 3, Manatee (Bradenton) 3, Seminole (Sanford) 1, Boca Raton 1.

CLASS 7A
1. Lakeland (7) (2-0) 118, 1
2. St. Thomas Aquinas (Ft. Lauderdale) (6) (1-1) 117, 2
3. Braden River (Bradenton) (1-0) 98, 3
4. Dwyer (Palm Beach Gardens) (1-0) 91, 4
5. Plant (Tampa) (1-0) 86, 5
6. Venice (1-0) 62, 7
7t. Bartram Trail (St. Johns) (1-1) 32, 8
7t. Buchholz (Gainesville) (1-0) 32, 10
9. Columbia (Lake City) (1-1) 27, 6
10. Viera (Melbourne) (1-1) 16, 9
Others receiving votes: Tampa Bay Tech 13, Winter Haven 11, McArthur (Hollywood) 7, Palm Beach Lakes 5.

CLASS 6A
1. Miami Central (13) (2-0) 130, 1
2. Armwood (Seffner) (1-0) 112, 2
3. Mainland (Daytona Beach) (2-0) 104, 3
4. Vanguard (Ocala) (1-0) 84, 4
5. Naples (2-0) 68, 6
6. Miami Northwestern (2-0) 66, 10
7. Pine Forest (Pensacola) (2-0) 63, 5
8. Navarre (2-0) 36, T7
9. Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) (1-0) 30, 9
10. Niceville (2-0) 9, NR
Others receiving votes: Lake Gibson (Lakeland) 5, Miami Carol City 3, Heritage (Palm Bay) 2, Matanzas (Palm Coast) 1, Port Charlotte 1, Tate (Cantonment) 1.

CLASS 5A
1. American Heritage (Plantation) (2-0) 128, 1
2. Jesuit (Tampa) (1-0) 112, 2
3. Bishop Moore (Orlando) (2-0) 110, 3
4. Wakulla (Crawfordville) (1-0) 86, 4
5. North Marion (Citra) (1-0) 80, 5
6. Ponte Vedra (1-0) 66, 6
7. Palm Bay (2-0) 44, 10
8. Clay (Green Cove Springs) (1-1) 34, 8
9. Dunbar (Fort Myers) (2-0) 19, NR
10. Hallandale (1-1) 16, 7
Others receiving votes: West Florida (Pensacola) 7, Rickards (Tallahassee) 5, Cardinal Gibbons (Ft. Lauderdale) 4, Merritt Island 2, Baker County (Glen St. Mary) 1, Ribault (Jacksonville) 1.

CLASS 4A
1. Booker T. Washington (Miami) (13) (2-0) 130, 1
2. Cocoa (1-1) 113, 2
3. Bolles (Jacksonville) (1-0) 106, 3
4. Dunnellon (1-0) 83, 4
5. Raines (Jacksonville) (1-0) 63, 5
Others receiving votes: Glades Central (Belle Glade) 13, Jones (Orlando) 6, Clewiston 6.

CLASS 3A
1. Jacksonville Trinity Christian (Jacksonville) (11) (1-1) 118, 1
2. Clearwater Central Catholic (1) (2-0) 107, 2
3. Oxbridge Academy (West Palm Beach) (2-0) 87, 4
4. Tampa Catholic (0-0) 75, 3
5. Chaminade-Madonna (Hollywood) (1-0) 70, 5
Others receiving votes: Lakeland Christian 23.

CLASS 2A
1. University Christian (Jacksonville) (12) (1-0) 120, 1
2. Cambridge Christian (Tampa) (2-0) 108, 2
3. North Florida Christian (Tallahassee) (1-0) 94 3
4. Victory Christian (Lakeland) (1-0) 68, 4
5. Northside Christian (St. Petersburg) (2-0) 45, NR
Others receiving votes: Champagnat Catholic (Hialeah) 32, Admiral Farragut (St. Petersburg) 7, Community School of Naples 6.

CLASS 1A
1. Madison County (12) (1-0) 128, 1
2. Port St. Joe (1) (1-0) 112, 2
3. Pahokee (2-0) 107, 3
4. Trenton (1-1) 79, 4
5. Union County (Lake Butler) (1-0) 57, 5
Others receiving votes: South Walton (Santa Rosa Beach) 25, Fort Meade 6, Fort White 6.