2016 Babe Ruth Softball state tournament

BABE-RUTH-State-Championship-LOGOA select number of games during the 2016 Babe Ruth Softball state tournament in Lake City (June 30 – July 4) will be broadcast online (audio only).

For more information on how you can have your game(s) broadcast during the state championships, please contact Mike Ridaught at mike.ridaught@gmail.com or call 352-258-8450.  Broadcasts are offered on a first-come, first-served basis & are subject to change.

Click on the links below to listen to our broadcasts during the Florida State Championships.  Please note the disclaimer below regarding Chrome Browser.

Monday, July 4 

Oviedo 19, Bradford 2 (10U)

Oviedo 13, Bloomingdale Black 1 (10U) 

CHROME BROWSER NOTE: Recent versions of the Chrome Browser have discontinued support for several plugins including the Silverlight media player used on this site. The best option to access this ‘live’ broadcast is to switch to a different browser, i.e. Internet Explorer or Firefox.

The other option for windows users is to click the “WMP Player” once you access the broadcast on Chrome. This will play the broadcast in your standalone windows media player if that is available on your computer.

We apologize for any inconvenience.  Here’s the game links to our archives:

Sunday, July 3 

Middleburg 11, Southside Jacksonville 4 (12U)

Bradford 5, Middleburg 4 (12U)

Saturday, July 2

Clermont 15, Santa Fe 7 (10U)

Chiefland 15, Umatilla 14 (10U)

Tanglewood 13, Madeira Beach 0 (4) (12U)

Middleburg 8, Mount Dora 4 (12U)

Thursday, June 30

Bloomingdale Black 17, Chiefland 1 (4) (10U)

Brackets for each age group along with the number of teams participating in each age division:

6 and Under (5 teams)
8 and Under (24 teams)
10 and Under (18 teams)
12 and Under (20 teams)
14 and Under (10 teams)
16 and Under (8 teams)

Here are the teams who advanced to the state tournament from District 3 (19 total teams)
(1) placed 1st
(2) placed 2nd
(Inv) Commissioner Invite

6U: Bradford (2) & Santa Fe (1)
8U: Ft White (2), Ocala (Inv), Palatka (Inv), Santa Fe (1), Union (Inv)
10U: Bradford (1), Chiefland (Inv), Ft White (Inv), Santa Fe (Inv)
12U: Bradford (1), Santa Fe (Inv)
14U: Ft White (Inv), Gainesville (2), Gilchrist (Inv), Union (1)
16U: Waldo (1) & West Putnam (2)