ThePrepZone.com state baseball rankings – Poll #9 (FINAL RANKINGS)

The Prep ZoneHere are the final state baseball rankings for all nine FHSAA classifications along with the All-classification rankings. Teams in the Prep Zone’s coverage area are in bold.

This year a total of seven schools won their first state baseball title in school history.  That’s seven of nine, and only one repeat champion.

But of the seven, at least two were favored to bring home a championship, including nationally-ranked teams Parkland Stoneman Douglas in 9A and Fort Myers Canterbury in 4A.  Both teams are ranked top five in the country by MaxPreps.  They are also No. 1 in the state in their respective classes in ThePrepZone.com state baseball final rankings of 2016.

Canterbury (31-1) won the 3A title with a 6-0 win against Lakeland Santa Fe Catholic.  However, it took a 2-1 win in 11 innings against Tallahassee Maclay to advance.  They also defeated #4 St. Petersburg Northside Christian and #7 Sarasota Out of Door in regional play.

Douglas (27-2) defeated defending state champion Miami Columbus, 3-0, to win its first title in their 23-year history.  The Eagles had to defeat 9A #1 Winter Garden West Orange, 3-2, in the state semifinals to advance.Stoneman Douglas

Douglas and Canterbury are ranked first and third, respectively, in the Florida all-classification rankings, but powerhouse Southwest Ranches Archbishop McCarthy is second.

The Mavericks (29-2) defeated first-time state semifinalist Citra North Marion, 14-2 (5 innings), in the state semifinals.  They faced Lynn Haven Mosley (20-10) in the title game for the third time in the past four years and defeated the Dolphins, 10-4, to win back-to-back state titles, including their sixth in the past seven years.

West Orange (27-3), ranked 2nd in the state poll, finished fourth in the all-classification rankings, while Jacksonville Bolles rounds out the top five.

The Bulldogs (28-3) won their seventh state title with a 1-0 win against Miami Monsignor Pace in the 5A state title game.  They also defeated Melbourne Central Catholic, 5-0, handing the Hustlers their first loss to a Florida team this season.  Of the three losses by Bolles, none were to teams from the Sunshine State.

The other first-time state champions who finished No. 1 in the state include:  8A Lutz Steinbrenner (27-5), 7A Tampa Gaither (20-9), 4A Ft. Lauderdale Calvary Christian (21-9), 2A Lake Worth Trinity Christian (23-6) and 1A Mayo Lafayette (21-6).

ALL-CLASSIFICATION
1. Parkland Stoneman Douglas (9A)
2. Southwest Ranches Archbishop McCarthy (6A)
3. Fort Myers Canterbury (3A)
4. Winter Garden West Orange (9A)
5. Jacksonville Bolles (5A)
6. Lutz Steinbrenner (8A)
7. Tampa Gaither (7A)
8. Rockledge (6A)
9. Miami Columbus (9A)
10. Fort Lauderdale Calvary Christian (4A)

CLASS 9A
1. Parkland Stoneman Douglas 27-2
2. Winter Garden West Orange 27-3
3. Miami Columbus 21-10
4. Tampa Alonso 24-7
5. Orange City University 24-4-1
6. South Dade 22-4
7. Jupiter 20-10
8. Miami Coral Park 20-9
9. Lake Worth Park Vista 20-6-1
10. Kissimmee Gateway 15-11-1
Honorable mention: Port Orange Spruce Creek 24-8, Apopka 25-6, West Broward 14-8, Hialeah Gardens 18-7, Haines City 17-10, Palm Harbor University 18-12, Vero Beach 22-3.

CLASS 8A
1. Lutz Steinbrenner 27-5
2. Westland Hialeah 21-10
3. Oviedo Hagerty 24-7
4. Delray Beach Atlantic 20-9
5. Ocala Forest 22-9
6. Loxahatchee Seminole Ridge 21-6-1
7. Tarpon Springs East Lake 22-8
8. Jacksonville Atlantic Coast 22-8
9. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 19-5
10. Plant City Durant 18-8
Honorable mention: Sarasota 20-7, Davie Nova 18-7, Plant City 16-9, Lakeland George Jenkins 20-8, Tallahassee Lincoln 17-8, Tallahassee Chiles 19-9, Coral Springs Coral Glades 16-14.

CLASS 7A
1. Tampa Gaither 20-9
2. Venice 26-6
3. St. Johns Creekside 25-6
4. Cantonment Tate 25-5
5. Melbourne 22-10
6. Miami Belen Jesuit 19-12
7. Naples 25-5
8. Brandon 21-7
9. St. Petersburg Northeast 23-7
10. Palm Beach Gardens Dwyer 20-10
Honorable mention: Viera 23-5, New Port Richey Mitchell 22-7, Milton 19-9, Lake City Columbia 18-12, Tampa Hillsborough 18-8, Stuart Martin County 18-10, Pembroke Pines Charter 15-11, Pace 18-8.

CLASS 6A
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy 29-2
2. Lynn Haven Mosley 20-10
3. Rockledge 28-2
4. Plantation American Heritage 19-5
5. Citra North Marion 22-9
6. Miami Goleman 25-3
7. Naples Barron Collier 20-10
8. Tampa Jesuit 24-6
9. Jacksonville Terry Parker 25-4
10. Merritt Island 20-8
Honorable mention: Cape Coral Ida Baker 22-6, Spring Hill Springstead 20-7, Orange Park Ridgeview 20-8, Sebring 20-5, Land O’Lakes 20-4, Belleview 22-7, Panama City Beach Arnold 17-8, Fort Walton Beach Choctawhatchee 17-10, Lake Wales 17-8, Tampa Robinson 16-10, Port St. Lucie 15-10, Pensacola West Florida 17-12.

CLASS 5A
1. Jacksonville Bolles 28-3
2. Miami Monsignor Pace 27-5
3. Melbourne Central Catholic 30-2
4. Miami Gulliver Prep 20-6
5. Orlando Bishop Moore 20-11
6. Panama City Rutherford 20-9
7. Pompano Beach 20-9
8. The Villages 22-9
9. Pembroke Pines Somerset Academy 24-5
10. Avon Park 21-5
Honorable mention: Lakeland McKeel Academy 23-4, Eustis 18-9, Yulee 18-8, Jacksonville Bishop Kenny 20-9, Orlando Lake Highland Prep 21-7, Bushnell South Sumter 21-5, Sarasota Booker 21-9, Satellite 18-11, Brooksville Nature Coast 20-5, Marianna 22-7, Englewood Lemon Bay 15-10, Palatka 17-11.

CLASS 4A
1. Fort Lauderdale Calvary Christian 21-9
2. Jacksonville Providence 23-7
3. Jacksonville Trinity Christian 23-6
4. Pensacola Catholic 22-3
5. Fort Myers Bishop Verot 15-15
6. Tampa Berkeley Prep 20-9
7. Miami Florida Christian 20-8
8. Miami SLAM Academy 20-9
9. Miami Westminster Christian 21-8-1
10. Sarasota Cardinal Mooney 22-7
Honorable mention: Palm Beach Gardens Benjamin 20-7, Ocala Trinity Catholic 20-8, Orlando The First Academy 16-9, Davie University School 20-8, Clearwater Calvary Christian 18-8, Tampa Catholic 15-14.

CLASS 3A
1. Fort Myers Canterbury 31-1
2. Tallahassee Maclay 22-7
3. Lakeland Santa Fe Catholic 21-10
4. St. Petersburg Northside Christian 24-6
5. Tallahassee North Florida Christian 19-8
6. Maitland Orangewood Christian 22-6
7. Fort Pierce John Carroll 16-13
8. Spring Hill Bishop McLaughlin 21-7
9. Weston Sagemont 15-8
10. Sarasota Out-of-Door 21-7
Honorable mention: Fort Myers Evangelical Christian 21-8, Jupiter Christian 17-6, St. Augustine St. Joseph 17-7, Miami Archbishop Carroll 18-9, Community School of Naples 14-10, Seffner Christian 14-11, Oviedo The Master’s Academy 15-12, Jacksonville University Christian 14-14, Lake Mary Prep 14-14.

CLASS 2A
1. Lake Worth Trinity Christian 23-6
2. Jacksonville Christ’s Church 26-4
3. Deltona Trinity Christian 17-12
4. Ocala St. John Lutheran 21-7
5. Naples Seacrest Country Day 17-12-1
6. Lecanto Seven Rivers Christian 18-7
7. Miami Christian 13-10
8. Orlando Central Florida Christian 17-7-1
9. St. Petersburg Keswick Christian 19-6
10. Brito Miami Private 15-9
Honorable mention: Orlando Christian Prep 20-2, Miami Westwood Christian 13-6, Belle Glade Glades Day 14-8, Lake Worth Christian 16-11, Vero Beach Master’s Academy 14-10, Monticello Aucilla Christian 13-13-2.

CLASS 1A
1. Mayo Lafayette 21-6
2. Chiefland 24-5
3. Panama City Bozeman 18-11
4. Milton Central 17-5
5. Chipley 18-7
6. Newberry 17-9
7. Santa Rosa South Walton 20-8
8. Bonifay Holmes County 20-9
9. Madison County 19-7
10. Lake Butler Union County 18-11
Honorable mention: Wewahitchka 20-5, Eastpoint Franklin County 17-8, Pierson Taylor 17-9, Paxton 15-7, Trenton 14-7, Port St. Joe 16-10, Baldwin 15-10, Bristol Liberty County 16-12, Williston 15-12, Fort Meade 14-14.