2016 Miracle Sports state softball rankings – FINAL POLL

This is the eighth and final 2016 Miracle Sports High School Softball Poll conducted by Miracle Sports.  The Miracle Sports state softball poll is conducted weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state. Area teams in bold.

http://miraclesports.moonfruit.com/#

All Classification Poll
1. American Heritage (Plantation) 6A
2. West Orange 9A
3. Gainesville 7A
4. Coral Springs Char. 5A
5. Bartow 8A
6. Countryside 8A
7. Braden River 7A
8. Lake Region 7A
9. Alonso (Tampa) 9A
10. Bishop Verot 4A

Class 9A
1. West Orange 30-1
2. Alonso 15-12
3. Western 21-5
4. Palmetto (Miami) 26-2
5. Spruce Creek (Port Orange) 20-6
6. Jupiter 25-4
7. Timber Creek 12-7
8. Newsome 22-3
9. Mandarin (Jacksonville) 19-5
10. American 10-8
ARV- Park Vista 14-5, Monarch 22-3, Lake Brantley 15-13, Coral Gables 9-12, Coral Reef 12-10, Oviedo 6-18, Palm Beach Gardens 23-4, Boone 20-3, Southwest Miami 12-4, Lyman 11-15, Haines City 9-11, Freedom 8-10, Miramar 15-12, Taravella, South Miami, Osceola 16-6,
Dr. Krop, Lourdes, Boca Raton, Vero Beach, Treasure Coast, Palm Coast 15-9, Palm Harbor University 14-10, South Dade 13-5.

Class 8A
1. Bartow 22-5
2. Countryside 25-5
3. Strawberry Crest 19-11
4. St. Thomas Aquinas 21-5
5. Oakleaf (Orange Park) 24-3
6. Lake Howell 17-9
7. Riverview 15-11
8. Cooper City 14-10
9. Plant City 22-3
10. Lakewood Ranch 23-5
ARV – Wellington 18-9, Forest (Ocala) 17-11, St. Cloud 17-9, Atlantic Coast (Jacksonville) 16-9, Spanish River 17-10, McArthur 10-7, Chiles 17-6, Steinbrenner 18-4, Mater Academy 10-0, East Lake 15-7, Plant 15-12, Coral Glades 11-13, South Plantation 14-5, Sarasota 11-12, East Ridge (Clermont) 9-14, Reagan 8-7, Seminole (Seminole) 13-4, Royal Palm Beach 11-7, Wharton 11-9, Hagerty 21-3, Sickles 16-6,
Lake Minneola 13-7, George Jenkins 20-4, Winter Springs 20-5.

Class 7A
1. Gainesville 28-2
2. Braden River 24-4
3. Lake Region 25-3
4. South Fork 24-4
5. Viera 26-2
6. Pembroke Pines Charter 22-5
7. Niceville 20-7
8. Fort Myers 19-6
9. Deltona 21-4
10. Milton 13-5
ARV- Chamberlain 19-7, Osceola (Seminole) 19-8, Doral 17-9, Dwyer 8-14, Columbia (Lake City) 15-11, Charlotte 18-4, Naples 16-6, Escambia 17-6, Mitchell 16-6, Charlotte 17-5, Creekside (St. Johns), New Smyrna Beach 14-6, Terra Institute 10-7, West Boca Raton 11-9, Pace 11-12, Armwood 13-6, Bartram Trail (St. Johns), Harmony, Lake Gibson, Gaither 18-5, Tate 21-5, Gulf Coast 12-7.

Class 6A
1. American Heritage (Plan) 23-2
2. Arnold 22-5
3. Land O’ Lakes 26-2*
4. Auburndale 16-10
5. Rockledge 23-4
6. Ponte Vedra 19-8
7. North Fort Myers 22-3
8. Springstead (Spring Hill) 25-2
9. Clay (Green Cove Springs) 21-5
10. Barron Collier 20-6
ARV- Lake Wales 20-8, Mosley 15-8, Merritt Island 12-15, River Ridge 16-10, Crystal River 11-18, Archbishop McCarthy 9-9, Dunnellon 17-7, Orange Park 10-8, Belleview 19-5, Paxon (Jacksonville), Boca Ciega, Tarpon Springs, Lely, Mariner, West Florida 10-14, South Lake (Groveland), North Marion (Citra), Ed White (Jacksonville), Miami Springs 18-2, Robinson, Port St Lucie, Goleman, Gulf Breeze, Suncoast 18-4, Jefferson.

Class 5A
1. Coral Springs Charter 26-3
2. Bayshore 18-4
3. South Sumter (Bushnell) 23-3
4. Baker County (Glen St. Mary) 22-7
5. Gulliver Prep 14-8
6. Nature Coast Tech (Brooksville) 24-5
7. Walton 20-3
8. Hardee 16-11
9. Bishop Moore 24-3
10. Lincoln Park 20-3
ARV- Eustis 17-5, McKeel 15-12, Godby 19-9, Suwannee (Live Oak) 19-7, Monsignor Pace 18-8, DeSoto County 15-12, West Nassau (Callahan) 18-7, Astronaut 18-6, Gulf 15-7, Space Coast, Clewiston, Mariner 19-6, Marianna 20-7, Lemon Bay, Sante Fe (Alachua) 18-9, Keystone Heights, Pompano Beach, Yulee, Booker, Bishop Kenny (Jacksonville) 12-10, Key West, Mater Lakes, Melbourne Central Catholic 17-5, Keys Gate 7-2, Lake Highland Prep, Rutherford.

Class 4A
1. Bishop Verot 21-9
2. Montverde Academy 20-7
3. Westminster Christian 19-6
4. Trinity Christian (Deltona) 17-7
5. American Heritage (Delray Beach) 18-3
6. Academy of the Holy Names 18-5*
7. Calvary Christian (Ft. Lauderdale) 15-10
8. FSU School 14-12
9. Episcopal (Jacksonville) 10-6
10. Chaminade-Madonna 7-8
ARV- Tampa Catholic 15-8, Florida Christian 3- 11, Gateway Char 4-19, First Academy 12- 13, Taylor County (Perry), Oxbridge Academy, Ransom Everglades 10-7, Interlachen 13-8, Berkeley Prep 12-8, Westminster Academy 14-7.

Class 3A
1. Lakeland Christian 19-7
2. University Christian (Jacksonville) 15-8
3. John Carroll Catholic 25-4
4. Admiral Farragut 18-3
5. Marathon 21-7
6. Cornerstone 17-8
7. Moore Haven 16-8
8. North Florida Christian 13-11
9. Oak Hall (Gainesville) 16-4
10. Rocky Bayou Christian 16-1
ARV- Cambridge 13-4, Evangelical Christian, Indian Rocks 15-6, Foundation Academy, Highlands Christian 5-9, Archbishop Curley 18-4,
Bishop McLaughlin Catholic 13-9, St. Johns County Day (Orange Park) 11-9, Southwest Florida Christian 14-8, Seffner Christian 12-9.

Class 2A
1. Aucilla Christian (Monticello) 21-5
2. Grandview Prep 13-4
3. Canterbury (St Pete) 16-11
4. Mount Dora Christian 19-8
5. Countryside Christian 16-10
6. Lake Worth Christian 9-8
7. Academy at the Lakes 11-6
8. Masters Acad. (Vero Beach) 12-9
9. Sarasota Christian 17-1
10. Eagle’s View (Jacksonville) 8-7
ARV-Colonial Christian 7-3, Covenant Christian 9-5, Peniel Baptist (Palatka) 6-13, Seven Rivers Christian (Lecanto) 15-5, Orlando Christian Prep 7-8, Seacrest Country Day 5-5, Central Florida Christian 17-5, Island Christian 7-1.

Class 1A
1. Chiefland 28-1
2. Wewahitchka 23-3
2. Franklin Co 20-10
4. Union County (Lake Butler) 20-4
5. Holmes Co. 21-6
6. Lafayette (Mayo) 19-9
7. South Walton 14-8
8. Trenton 15-10
9. Taylor (Pierson) 15-5
10. Fort White 16-1
ARV- Paxton 12-3, Jay 16-7, Poplar Springs 11-5, Ft. Meade 15-8, Liberty Co. 12-9, Madison County 9-12, Sneads 15-9, Baldwin 18-5Branford 12-9, Northview 10-11.