ThePrepZone.com state baseball rankings – Poll #7

The Prep ZoneHere are the final regular season state baseball rankings along with the All-classification rankings.  Records are through games played on Monday, April 19. Teams in the Prep Zone’s coverage area are in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy (6A)
2. Rockledge (6A)
3. Winter Garden West Orange (9A)
4. Parkland Stoneman Douglas (9A)
5. Fort Myers Canterbury (3A)
6. Homestead South Dade (9A)
7. Orange City University (9A)
8. Pembroke Pines Flanagan (9A)
9. Jacksonville Bolles (5A)
10. Naples (7A)

CLASS 9A
1. Winter Garden West Orange 22-2
2. Parkland Stoneman Douglas 20-2
3. Homestead South Dade 21-3
4. Orange City University 20-3-1
5. Pembroke Pines Flanagan 19-4-1
6. Port Orange Spruce Creek 21-4
7. Apopka 20-4
8. Altamonte Springs Lake Brantley 19-5
9. Vero Beach 20-2
10. Boca Raton 17-6
Honorable mention: Lake Worth Park Vista 17-5-1, Coral Springs 18-5, Winter Park 19-5, Tampa Alonso 19-6, Lithia Newsome 15-6, Hialeah Gardens 16-6, Lake Worth 18-7.

CLASS 8A
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 17-4
2. Sarasota 18-5
3. Lutz Steinbrenner 19-5
4. Tarpon Springs East Lake 19-5
5. Loxahatchee Seminole Ridge 18-5-1
6. Tallahassee Chiles 18-7
7. Orange Park Fleming Island 17-6
8. West Palm Beach Forest Hill 19-6
9. Davie Nova 16-6
10. Delray Beach Atlantic 14-6
Honorable mention: St. Cloud 16-6, Plant City 15-7, Wellington 17-8, Oviedo Hagerty 17-6, Lakeland George Jenkins 17-7, Sunrise Piper 15-7.

CLASS 7A
1. Naples 22-4
2. Cantonment Tate 20-4
3. Venice 20-5
4. St. Johns Creekside 20-5
5. Viera 20-4
6. New Port Richey Mitchell 20-5
7. Ponte Vedra Nease 21-4
8. Pace 17-6
9. St. Petersburg Northeast 19-6
10. Brandon 17-6
Honorable mention: Hillsborough 16-6, Tampa King 16-6, St. Johns Bartram Trail 18-7, Melbourne 19-8, Deltona 20-8, Seminole Osceola 16-8.

CLASS 6A
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy 23-1
2. Rockledge 24-1
3. Plantation American Heritage 16-4
4. Miami Goleman 24-2
5. Tampa Jesuit 20-5
6. Sebring 20-4
7. Merritt Island 19-6
8. Land O’Lakes 20-3
9. Lynn Haven Mosley 16-8
10. Jacksonville Terry Parker 21-3
Honorable mention: Spring Hill Springstead 18-6, Cape Coral Ida Baker 19-5, Belleview 20-5, Panama City Beach Arnold 16-7, Orange Park Ridgeview 16-6.

CLASS 5A
1. Jacksonville Bolles 22-3
2. Miami Gulliver Prep 18-5
3. Melbourne Central Catholic 24-1
4. Miami Monsignor Pace 21-4
5. Pembroke Pines Somerset Academy 22-3
6. Lakeland McKeel Academy 22-2
7. Bushnell South Sumter 21-4
8. Avon Park 19-4
9. Brooksville Nature Coast 18-4
10. Eustis 17-7
Honorable mention: Panama City Bay 15-9, Marianna 19-6, Yulee 17-6, Panama City Rutherford 16-8, Jacksonville Bishop Kenny 17-8, Orlando Lake Highland Prep 19-5, The Villages 18-8.

CLASS 4A
1. Jacksonville Trinity Christian 20-5
2. Pensacola Catholic 20-2
3. Jacksonville Providence 20-5
4. Miami Westminster Christian 20-6-1
5. Miami Florida Christian 18-7
6. Sarasota Cardinal Mooney 20-5
7. Palm Beach Gardens Benjamin 19-6
8. Clearwater Calvary Christian 18-7
9. Miami SLAM Academy 17-8
10. Tampa Berkeley Prep 17-6
Honorable mention: Ocala Trinity Catholic 18-7, Orlando The First Academy 15-8, Davie University School 19-7, Ft. Lauderdale Calvary Christian Academy 16-8.

CLASS 3A
1. Fort Myers Canterbury 25-1
2. Maitland Orangewood Christian 20-4
3. Spring Hill Bishop McLaughlin 19-6
4. Tallahassee North Florida Christian 16-7
5. St. Petersburg Northside Christian 20-5
6. Sarasota Out-of-Door Academy 19-5
7. Jupiter Christian 16-4
8. Tallahassee Maclay 19-5
9. St. Augustine St. Joseph 16-5
10. Fort Myers Evangelical Christian 20-6
Honorable mention: Miami Archbishop Carroll 17-7, Lakeland Santa Fe Catholic 16-8, Weston Sagemont 12-6, Gainesville Oak Hall 14-9-1, Community School of Naples 14-9, Seffner Christian 13-10, Oviedo Master’s Academy 14-11, Lakeland Christian 11-11.

CLASS 2A
1. St. Petersburg Keswick Christian 18-4
2. Lake Worth Trinity Christian 17-6
3. Brito Miami Private 15-8
4. Jacksonville Christ’s Church 21-3
5. Orlando Christian Prep 20-1
6. Miami Westwood Christian 13-5
7. Ocala St. John Lutheran 16-6
8. Deltona Trinity Christian 16-10
9. Lecanto Seven Rivers Christian 16-6
10. Naples Seacrest Country Day 14-10-1
Honorable mention: Ocoee Central Florida Christian 15-6-1, Belle Glade Glades Day 14-7, Lake Worth Christian 15-9, Boca Raton Christian 14-10, Tampa Bayshore Christian 10-7, Miami Christian 10-9.

CLASS 1A
1. Chiefland 19-4
2. Madison County 18-5
3. Chipley 17-5
4. Wewahitchka 19-4
5. Pierson Taylor 16-7
6. Williston 15-11
7. Baldwin 15-9
8. Santa Rosa South Walton 18-7
9. Blountstown 14-10
10. Bonifay Holmes County 17-8
Honorable mention: Milton Central 14-3, Eastpoint Franklin County 16-7, Lake Butler Union County 17-9, Paxton 13-6, Newberry 14-8, Trenton 11-5, Bristol Liberty County 14-10, Panama City Bozeman 14-10.