ThePrepZone.com state baseball rankings – Poll #5

The Prep ZoneHere are the state baseball rankings along with the All-classification rankings.  Teams in the Prep Zone’s coverage area are in bold.

 

ALL-CLASSIFICATION
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy (6A)
2. Homestead South Dade (9A)
3. Rockledge (6A)
4. Parkland Stoneman Douglas (9A)
5. Winter Garden West Orange (9A)
6. Orange City University (9A)
7. Jacksonville Trinity Christian (4A)
8. Pembroke Pines Flanagan (9A)
9. Fort Myers Canterbury (3A)
10. Venice (7A)

CLASS 9A
1. Homestead South Dade 18-1
2. Parkland Stoneman Douglas 18-2
3. Winter Garden West Orange 18-2
4. Orange City University 17-2-1
5. Pembroke Pines Flanagan 15-3
6. Port Orange Spruce Creek 17-4
7. Apopka 16-4
8. Winter Park 15-4
9. Lake Worth Park Vista 14-4
10. Vero Beach 16-2
Honorable mention: Altamonte Springs Lake Brantley 15-5, Lake Worth 15-5, Tampa Alonso 15-6, Hialeah Gardens 13-3, Coral Park 14-6, Palm Beach Gardens 16-6, Boca Raton 12-6.

CLASS 8A
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 13-3
2. Orange Park Fleming Island 15-3
3. Tarpon Springs East Lake 15-4
4. Tallahassee Lincoln 15-4
5. Sarasota 14-5
6. Oviedo Hagerty 15-4
7. Tampa Plant 15-5
8. Lutz Steinbrenner 14-5
9. West Palm Beach Forest Hill 14-6
10. Davie Nova 13-5
Honorable mention: St. Cloud 13-5, Loxahatchee Seminole Ridge 11-5-1, Sunrise Piper 11-5, Plant City 12-6, Lakeland George Jenkins 13-6, Dover Strawberry Crest 12-6, Fort Lauderdale Flying L’s 10-6.

CLASS 7A
1. Cantonment Tate 18-2
2. Venice 18-4
3. Viera 15-3
4. St. Johns Creekside 16-4
5. Naples 16-4
6. Pace 13-5
7. Ponte Vedra Nease 17-4
8. Brandon 14-4
9. New Port Richey Mitchell 16-4
10. Melbourne 15-5
Honorable mention: St. Petersburg Northeast 14-5, Tampa King 13-5, Seminole Osceola 15-5, Bradenton Braden River 14-5, Palm Beach Gardens Dwyer 13-5, Naples Gulf Coast 14-5, Deltona 17-6.

CLASS 6A
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy 20-0
2. Rockledge 18-1
3. Plantation American Heritage 13-4
4. Merritt Island 18-3
5. Tampa Jesuit 17-4
6. Cape Coral Ida Baker 15-3
7. Land O’Lakes 18-1
8. Miami Goleman 18-2
9. Lynn Haven Mosley 14-6
10T Sebring 16-4
10T Spring Hill Springstead 16-4
Honorable mention: Belleview 18-3, Jacksonville Terry Parker 16-2, Green Cove Springs Clay 13-5, Port St. Lucie 11-6, Panama City Beach Arnold 11-7, Tampa Robinson 12-6.

CLASS 5A
1. Jacksonville Bolles 15-2
2. Miami Gulliver Prep 13-5
3. Miami Monsignor Pace 16-4
4. Melbourne Central Catholic 18-1
5. Pembroke Pines Somerset Academy 18-3
6. Lakeland McKeel Academy 17-2
7. Bushnell South Sumter 16-3
8. Avon Park 16-3
9. Eustis 14-5
10. Panama City Bay 13-7
Honorable mention: Brooksville Nature Coast 15-3, Yulee 15-5, Satellite 14-5, Panama City Rutherford 12-7, Miami LaSalle 13-9, Key West 14-7, Miami Mater Lakes Academy 11-8, Coconut Creek North Broward Prep 11-10, Marianna 14-5.

CLASS 4A
1. Jacksonville Trinity Christian 18-3
2. Miami Westminster Christian 17-4-1
3. Jacksonville Providence 17-2
4. Pensacola Catholic 15-2
5. Miami Florida Christian 15-5
6. Palm Beach Gardens Benjamin 15-4
7. Sarasota Cardinal Mooney 15-5
8. Ocala Trinity Catholic 15-5
9. Orlando The First Academy 13-6
10. Clearwater Calvary Christian 13-6
Honorable mention: Tampa Berkeley Prep 14-5, Fort Lauderdale Calvary Christian Academy 12-5, Davie University School 12-5, Miami SLAM Academy 13-7.

CLASS 3A
1. Fort Myers Canterbury 19-1
2. Sarasota Out-of-Door 17-3
3. Maitland Orangewood Christian 16-4
4. Fort Myers Evangelical Christian 17-4
5. Tallahassee North Florida Christian 14-4
6. Spring Hill Bishop McLaughlin 14-5
7. St. Petersburg Northside Christian 17-5
8. Miami Archbishop Carroll 15-4
9. St. Augustine St. Joseph 14-3
10. Jupiter Christian 11-4
Honorable mention: Tallahassee Maclay 14-5, Lakeland Santa Fe Catholic 13-7, Seffner Christian 11-7, Oviedo Master’s Academy 13-9

CLASS 2A
1. Miami Westwood Christian 11-4
2. Brito Miami Private 11-6
3. Deltona Trinity Christian 15-8
4. St. Petersburg Keswick Christian 13-4
5. Orlando Christian Prep 15-1
6. Jacksonville Christ’s Church 15-3
7. Lake Worth Trinity Christian 13-6
8. Ocala St. John Lutheran 15-6
9. Ocoee Central Florida Christian 11-5-1
10. Lecanto Seven Rivers Christian 11-6
Honorable mention: Lake Worth Christian 11-6, South Daytona Warner Christian 9-5, Naples Seacrest Country Day 11-8-1, Boca Raton Christian 10-7, Tampa Bayshore Christian 8-5, Boca Raton Christian 10-7, Belle Glade Glades Day 9-6, Miami Christian 8-7.

CLASS 1A
1. Chiefland 15-4
2. Wewahitchka 18-2
3. Williston 12-8
4. Chipley 14-3
5. Madison County 13-5
6. Mayo Lafayette 12-4
7. Pierson Taylor 14-4
8. Bonifay Holmes County 13-5
9. Baldwin 14-7
10. Eastpoint Franklin County 12-6
Honorable mention: Milton Central 11-1, Santa Rosa South Walton 15-6, Paxton 8-3, Trenton 10-4, Lake Butler Union County 12-8, Graceville Poplar Springs 11-7, Fort Meade 12-8, Newberry 11-8, Blountstown 11-8, Panama City Bozeman 10-8.