ThePrepZone.com state baseball rankings – Poll #1

PZ-widenoneA total of six nationally-ranked Florida teams highlight the ThePrepZone.com state baseball rankings.  Plus, for the first time ever, there are now nine classes in baseball.

Traditional Sunshine State powers Southwest Ranches Archbishop McCarthy (five state titles in six years) and Miami Westminster Academy (11 state titles) are the top two teams overall in the all-classification rankings.  They join Parkland Stoneman Douglas, Rockledge, Lake Worth Park Vista and Tampa Jesuit in the MaxPreps Xcellent 25 National Baseball rankings.

The poll will be distributed weekly during the season.  These are the first rankings of 2016.

ALL-CLASSIFICATION
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy (6A)
2. Miami Westminster Christian (4A)
3. Parkland Stoneman Douglas (9A)
4. Rockledge (6A)
5. Lake Worth Park Vista (9A)
6. Tampa Jesuit (6A)
7. Cantonment Tate (7A)
8. Viera (7A)
9. Winter Garden West Orange (9A)
10. (tie) Jacksonville Trinity Christian (4A)
Plantation American Heritage (6A)

CLASS 9A
1. Parkland Stoneman Douglas 9-1
2. Lake Worth Park Vista 10-0
3. Pembroke Pines Flanagan 7-1
4. Winter Garden West Orange 9-1
5. Vero Beach 9-0
6. Orange City University 8-0-1
7. Altamonte Springs Lake Brantley 10-1
8. Homestead South Dade 8-1
9. Miami Columbus 7-3
10. Orlando Timber Creek 7-2
Honorable mention: Tampa Alonso 8-3, Orlando Olympia 8-3, Apopka 7-3; Oviedo 7-3, Boca Raton 7-3, Port Orange Spruce Creek 8-2, Hialeah Gardens 8-2, Kissimmee Osceola 6-3, Miami Coral Park 6-3.

CLASS 8A
1. Loxahatchee Seminole Ridge 7-1-1
2. Davie Nova 8-1
3. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 7-2
4. Westland Hialeah 7-2
5. Ocala Forest 7-2
6. Clearwater Countryside 8-2
7. Sarasota 8-2
8. Gainesville Buchholz 8-3
9. Plant City Durant 8-2
10. Seminole Osceola 8-2
Honorable mention: Sunrise Piper 8-2, Valrico Bloomingdale 7-3, Lakewood Ranch 8-3, Tampa Plant 7-3, St. Cloud 8-3, Orlando Lake Nona 9-3, Delray Beach Atlantic 7-3.

CLASS 7A
1. Cantonment Tate 8-1
2. Viera 11-0
3. Venice 8-2
4. Tampa King 9-2
5. Pace 9-2
6. Brandon 9-2
7. St. Johns Bartram Trail 8-2
8. St. Petersburg Northeast 7-2
9. Ponte Vedra Nease 9-2
10. New Port Richey Mitchell 7-2
Honorable mention: Naples 8-2, Deltona 8-2, Crestview 7-3, St. Johns Creekside 8-3, Bradenton Braden River 7-2, Gainesville 10-3, Tampa Gaither 6-3.

CLASS 6A
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy 9-0
2. Rockledge 9-0
3. Tampa Jesuit 11-0
4. Plantation American Heritage 8-1
5. Lynn Haven Mosley 8-1
6. Cape Coral Ida Baker 10-0
7. Tampa Robinson 8-2
8. Merritt Island 8-0
9. Miami Goleman 10-1
10. Pensacola West Florida 7-2
Honorable mention: Land O’Lakes 9-0, Belleview 12-1, Jacksonville Terry Parker 10-1, Sebring 9-1, Citra North Marion 9-2, Spring Hill Springstead 9-3, Pensacola 9-3, Port St. Lucie 6-1.

CLASS 5A
1. Jacksonville Bolles 9-1
2. Panama City Bay 9-1
3. Bushnell South Sumter 9-1
4. Miami Gulliver Prep 7-3
5. Orlando Bishop Moore 7-3
6. Pembroke Pines Somerset Academy 9-2
7. Yulee 10-1
8. Avon Park 10-1
9. Miami Monsignor Pace 6-4
10. Melbourne Central Catholic 10-0
Honorable mention: Brooksville Nature Coast 10-1, Eustis 8-2, LaBelle 10-3, Lakeland McKeel Academy 8-2, Orlando Lake Highland Prep 7-3, Coconut Creek North Broward Prep 5-3.

CLASS 4A
1. Miami Westminster Christian 10-1
2. Jacksonville Trinity Christian 9-0
3. Pensacola Catholic 7-0
4. Jacksonville Providence 9-0
5. Palm Beach Gardens Benjamin 9-1
6. Tampa Berkeley Prep 10-0
7. Miami Florida Christian 7-2
8. Miami SLAM Academy 9-2
9. Sarasota Cardinal Mooney 9-1
10. Davie University School 9-2
Honorable mention: Orlando The First Academy 9-1, Delray Beach American Heritage 8-4.

CLASS 3A
1. Maitland Orangewood Christian 10-0
2. Tallahassee North Florida Christian 8-1
3. Spring Hill Bishop McLaughlin 7-1
4. Fort Myers Canterbury 10-0
5. Jupiter Christian 8-2
6. Miami Archbishop Carroll 8-2
7. Sarasota Out-of-Door 11-1
8. St. Augustine St. Joseph 4-1
9. Fort Myers Evangelical Christian 9-3
10. St. Petersburg Northside Christian 10-2
Honorable mention: Tampa Carrollwood Day 7-4, Lakeland Santa Fe Catholic 7-4, Pompano Beach Highlands Christian 4-3, Lakeland Christian 7-4, Tallahassee Maclay 7-4, Largo Indian Rocks Christian 7-6

CLASS 2A
1. St. Petersburg Keswick Christian 10-0
2. Miami Westwood Christian 7-2
3. Brito Miami Private 6-3
4. Orlando Christian Prep 11-0
5. Ocala St. John Lutheran 11-1
6. Deltona Trinity Christian 8-6
7. Lake Worth Trinity Christian 7-4
8. Jacksonville Christ’s Church 7-2
9. Tampa Bayshore Christian 3-2
10. Lecanto Seven Rivers Christian 6-3
Honorable mention: Ocoee Central Florida Christian 9-2.

CLASS 1A
1. Wewahitchka 10-1
2. Chiefland 9-3
3. Bonifay Holmes County 10-2
4. Williston 5-4
5. Chipley 6-2
6. Lake Butler Union County 9-4
7. Eastpoint Franklin County 8-3
8. Madison County 9-2
9. Bratt Northview 4-2
10. Mayo Lafayette 8-2
Honorable mention: Paxton 4-1, Baldwin 6-4, Blountstown 6-4, Bristol Liberty County 6-4, Jay 4-3, Bell 7-5, Newberry 6-6.