Florida AP All-State Class 1A football team

The Florida AP All-State Class 1A team as chosen by newspaper editors and reporters (area players in bold)

CLASS 1A
FIRST TEAM OFFENSE
QB-Tyrus Cook 6-2 210 Jr. Union County (Lake Butler)
RB-Tyler King 5-10 180 Sr. Fort Meade
RB-McArthur Burnett 6-0 180 Sr. Pahokee
RB-Javontai Hall 5-8 160 Jr. Cottondale
WR-Tyran Arnett 6-0 180 Jr. Pahokee
WR-Austin Garafalo 5-10 170 Jr. Santa Rosa Beach South Walton
OL-Mike Smith 6-3 275 Sr. Frostproof
OL-Marcus Fleming 6-3 250 Sr. Madison County
OL-Christian Dana 6-0 275 Sr. Trenton
OL-Marlon Stephens 5-10 240 Sr. Vernon
OL-(TE) Will Ramsey 6-2 240 Sr. Port St Joe
UT-Hamp Cheevers 5-10 165 Sr. Trenton
K-Derek Eberly 5-11 160 Sr. Blountstown

FIRST TEAM DEFENSE
DL-Steven Matthews 6-2 285 Sr. Blountstown
DL-Kade Rogers 6-0 205 Sr. Trenton
DL-Jon Mattson 6-2 230 Sr. Fort White
DL-Cory Durden 6-4 280 Jr. Newberry
LB-Montae Barto 6-1 219 Sr. Baker
LB-Darrius Peterson 6-2 220 Sr. Vernon
LB-Marcell Johnson 5-11 205 Sr. Port St Joe
DB-Jerrod Beckwith 6-1 180 Sr. Bristol Liberty County
DB-Brooks Martin 5-11 155 Sr. Trenton
DB-Kenny McQuay 5-10175 Sr. Madison County
DB-Tyrone Ivey 5-10 165 Sr. Monticello Jefferson County
UT-Jordan Chaney 5-11 170 Sr. Bristol Liberty County
P-Dillon Bates 6-2 190 Sr. Santa Rosa Beach South Walton

SECOND TEAM OFFENSE
QB-Jon Beck 6-4 185 Sr. Baker
RB-Antwan Durn 5-9 180 Sr. Sneads
RB-Dadrian Ellis 5-10 190 Sr. Crescent City
RB-Armani Scott 6-1 220 Jr. Hilliard
WR-Zak Lee 6-5 185 Sr. Union County (Lake Butler)
WR-Aaron Thomas 6-2 180 Sr. Dixie County (Cross City)
OL-Codie Habarek 6-2 250 Sr. Freeport
OL-Rocky Bray 6-2 260 Sr. Trenton
OL-Jaron Queen 5-11 265 Sr. Fort White
OL-Dakota Blackburn 6-2 265 Sr. Baker
OL-Michael Police 6-3 280 So. Pahokee
UT-Joe Ledo-Massey 6-0 200 Sr. Santa Rosa Beach South Walton
K-Ezekial Hernandez 5-11 170 So. Pahokee

SECOND TEAM DEFENSE
DL-Joseph Merriex 6-2 280 Sr. Union County (Lake Butler)
DL-Josh Smith 6-0 275 Sr. Trenton
DL-Umstead Sanders 6-1 215 Sr. Port St Joe
DL-Tay Williams 5-9 230 Sr. Madison County
LB-A.J. Davis 6-3 230 Sr. Graceville
LB-Da’Michael Paulk 6-1 215 Sr. Cottondale
LB-T.J. Pitts 6-1 240 Jr. Williston
DB-Ladarius Clark 5-11 175 Jr. Fort Meade
DB-T.J. Williams 5-11 170 Sr. Port St Joe
DB-Randy Fuller 6-0 175 So. Trenton
DB-Demetric Jackson Jr. 6-1 185 Jr. Fort White
UT-Aaron Paul 6-1 180 Jr. Port St Joe
P-Peter Setterich 6-1 165 Sr. Wewahitchka

HONORABLE MENTION
QB Preston Nichols 6-0 190 Sr. Graceville; QB Kentwan Daniels 6-2 190 Sr. Madison County; UT Michael Smith 5-11 170 Jr. Trenton; RB Patrick Brown 6-1 188 Sr. Madison County; RB Montrez Jackson 5-10 170 Jr. Trenton; RB Chris Decker 5-11 195 Jr. Freeport; RB Tre Sanders 5-9 170 Fr. Port St Joe; WR Zack McLawhorn 6-3 165 Sr. Southport Bozeman; WR Isaiah Johnson 5-11 185 Sr. Union County (Lake Butler); WR Latravious Mann 5-10 170 Jr. Hawthorne; UT Victor Mishoe 6-0 165 Sr. Jay; OL Orient Livingston 5-11 255 Sr. Madison County; OL Cade Diamond 6-5 320 Jr. Jay; DL Tylan Tolbert 6-2 190 Jr. Vernon; DL Alvin Dempsey 6-1 260 So. Port St Joe; LB Trevon Matthews 6-1 170 Jr. Blountstown; LB Desmond Lawrence 5-9 175 Sr. Hawthorne; LB Malik Neal 6-4 200 Sr. Newberry; DB Dantavious Kelly 6-0 175 Sr. Crescent City; K Marcus Mannerstedt 6-1 170 Sr. Trenton