Joe Pinkos’ Game Forecasts – Week #7

joepinkosgameforecastJoe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games. Teams in The Prep Zone coverage area are in bold.

Class 8A
American 11 over (6A) Hialeah-Miami Lakes
Apopka 38 over Olympia
Atlantic (Delray Beach) 43 over Santaluces
Boca Raton 21 over Park Vista
Boone 13 over (4A) Jones
Braddock 28 over Coral Park
Columbus 38 over North Miami
Coral Gables 40 over Hialeah
Douglas 3 over Piper
Evans 11 over Cypress Creek
Flagler Palm Coast 10 over (5A) Palatka
Flanagan 4 over Plantation
Gateway 9 over Colonial
Lake Mary 7 over Winter Springs
Manatee 13 over Palm Harbor University
Mandarin (Jacksonville) 52 over (5A) Wolfson (Jacksonville)
Miami Beach 10 over North Miami Beach
Miami High 27 over Homestead
Miami Palmetto 1 over (4A) Edison
Miramar 4 over Cypress Bay
Oak Ridge 5 over University (Orlando)
Osceola (Kissimmee) 3 over (7A) St. Cloud
Palm Beach Gardens 8 over (7A) West Boca Raton
Ridge Community 23 over (6A) Lake Region
Riverview (Sarasota) 19 over Riverview
Sandalwood (Jacksonville) 16 over (7A) Robert E. Lee (Jacksonville)
Seminole (Sanford) 27 over Lyman
Seminole Ridge 1 over (6A) Boynton Beach
South Dade 77 over Ferguson
South Plantation 17 over Everglades
Southridge 12 over Killian
Spanish River 3 over John I. Leonard
Steinbrenner 4 over Newsome
Taravella 6 over (7A) Hollywood Hills
Treasure Coast 34 over (2A) Champagnat Catholic
University (Orange City) 6 over Oviedo
Varela 13 over Hialeah Gardens
Vero Beach 38 over (7A) Fort Lauderdale
West Orange 44 over (7A) Lake Nona
Western 4 over (7A) Cooper City

Class 7A
Atlantic Coast (Jacksonville) 1 over (3A) Providence (Jacksonville)
Celebration 55 over (2A) Halifax Academy (Daytona)
Chiles 14 over (5A) Mosley
Durant 28 over Strawberry Crest
East Bay 1 over Lennard
East River 4 over (8A) Freedom (Orlando)
Edgewater 37 over Lake Howell
Fleming Island (Orange Park) 3 over (5A) Westside (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach) 28 over (3A) Duval Charter (Jacksonville)
Forest Hill 20 over (8A) Jupiter
Gaither 1 over Freedom (Tampa)
Gulf Coast 1 over (6A) Barron Collier
Hagerty 13 over East Ridge (Clermont)
Kathleen 18 over Leon
Lake Minneola 7 over (4A) Mount Dora
Lakeland 32 over (8A) George Jenkins
Martin County 18 over (5A) Port St. Lucie
Mater Academy 31 over Goleman
McArthur 18 over West Broward
Miami Springs 13 over Sunset
Mourning 31 over Westland Hialeah
Nova 10 over (6A) Northeast (Oakland Park)
Ocoee 27 over West Port (Ocala)
Plant City 34 over Bloomingdale
Reagan 10 over South Miami
Riverdale 18 over (5A) DeSoto
Seminole 12 over (6A) Dixie Hollins
Sickles 4 over Plant
South Fork 23 over (8A) Centennial
South Fort Myers 4 over (6A) Ida Baker
St. Thomas Aquinas 27 over (8A) Deerfield Beach
Viera 1 over (5A) Palm Bay
Wharton 34 over Wiregrass Ranch
William T. Dwyer 20 over (8A) Wellington
Winter Haven 17 over (6A) Lake Wales

Class 6A
Armwood 23 over (7A) Tampa Bay Tech
Auburndale 28 over (8A) Haines City
Blake 11 over (7A) Leto
Boyd Anderson 54 over (8A) Coral Springs
Brandon 27 over (5A) Spoto
Carol City 28 over (8A) Southwest Miami
Chamberlain 4 over (5A) Middleton
Clearwater 7 over (5A) Gibbs
Crestview 3 over Milton
Dillard 27 over (8A) Monarch
Eau Gallie 36 over (Ind.) Cocoa Beach
Forest (Ocala) 47 over (5A) Hernando (Brooksville)
Gainesville 2 over (7A) Buchholz (Gainesville)
Golden Gate 12 over Estero
Heritage 44 over (7A) Melbourne
Lake Weir (Ocala) 4 over (5A) Eastside (Gainesville)
Largo 7 over (7A) Countryside
Leesburg 1 over Lake Gibson (Lakeland)
Lehigh 7 over Cape Coral
Nease (Ponte Vedra) 1 over (4A) West Nassau (Callahan)
Miami Central 18 over (5A) Miami Jackson
Mitchell 45 over (5A) Dunedin
Naples 43 over (5A) Lely
Navarre 4 over Escambia
Northwestern 7 over (4A) Booker T. Washington (Miami)
Osceola Fundamental 1 over (5A) Tarpon Springs
Palmetto Ridge 14 over (5A) Immokalee
Sebastian River 48 over Bayside
Sebring 16 over Port Charlotte
St. Edward OH 10 over Mainland (Daytona Beach)
Tate 19 over Pace

Class 5A
Anclote 17 over Fivay
Arnold 24 over (4A) Rutherford
Baker County (Glen St. Mary) 24 over (6A) Middleburg
Bay 32 over (4A) East Gadsden
Bayshore 10 over (7A) North Port
Bishop Kenny (Jacksonville) 3 over Yulee
Bishop Moore (Orlando) 4 over (4A) South Sumter (Bushnell)
Cardinal Gibbons 11 over (7A) Ely
Central (Brooksville) 7 over Citrus (Inverness)
Crystal River 10 over Lecanto
Dunbar 15 over (6A) Island Coast
Hallandale 13 over Coconut Creek
Hudson 24 over Wesley Chapel
Jefferson 8 over (6A) Hillsborough
Jesuit 24 over (7A) Sarasota
Lakewood 1 over (7A) Pinellas Park
Lemon Bay 7 over Cypress Lake
Nature Coast Tech (Brooksville) 26 over Weeki Wachee
North Marion (Citra) 34 over (8A) Lake Worth
Ponte Vedra 3 over (7A) Bartram Trail (St. Johns)
Ribault (Jacksonville) 48 over (4A) Andrew Jackson (Jacksonville)
Rickards 69 over (2A) FAMU DRS
River Ridge 46 over Gulf
Robinson 6 over (8A) Alonso
Southeast 8 over (3A) Cardinal Mooney
Stranahan 21 over (7A) South Broward
Suncoast 9 over (3A) Cardinal Newman
Terry Parker (Jacksonville) 9 over Paxon (Jacksonville)
West Florida Tech 11 over (3A) Pensacola Catholic
Westwood 8 over (6A) Okeechobee
Zephyrhills 20 over Ridgewood

Class 4A
Astronaut 13 over (5A) Rockledge
Avon Park 56 over Gateway Charter
Bishop Verot 30 over (6A) East Lee County
Bolles (Jacksonville) 13 over (7A) Columbia
Bradford (Starke) 7 over Fernandina Beach
Clewiston 20 over Monsignor Pace
Keys Gate Charter 21 over (3A) Somerset Charter
Keystone Heights 10 over (5A) Belleview
LaBelle 7 over Tenoroc
Lake Highland Prep 27 over (2A) Cornerstone Charter
Mulberry 7 over Lake Placid
Raines (Jacksonville) 24 over (7A) First Coast (Jacksonville)
Santa Fe (Alachua) 3 over (5A) Suwannee (Live Oak)
The Villages 34 over (5A) Tavares
Umatilla 3 over (5A) Eustis
University School 18 over (2A) Dade Christian
Walton 10 over (6A) Gulf Breeze

Class 3A
American Heritage (Delray Beach) 21 over (8A) Fort Pierce Central
Chaminade-Madonna 6 over Westminster Christian
Clearwater Central Catholic 19 over Trinity Catholic (Ocala)
Everglades Prep 35 over (Ind.) Archbishop Carroll
Father Lopez (Daytona Beach) 17 over (4A) Interlachen
Holy Trinity Episcopal 6 over (2A) Agape Christian
John Carroll Catholic 34 over (GCFC) Coral Glades
Lakeland Christian 17 over Melbourne Central Catholic
Oxbridge Academy 28 over (8A) DeLand
Tampa Catholic 14 over (6A) Land O’ Lakes
Trinity Christian (Jacksonville) 26 over (5A) Godby (Tallahassee)
Trinity Prep 35 over (2A) Warner Christian (South Daytona)

Class 2A
Admiral Farragut 69 over (Ind.) Landmark Christian
Cambridge Christian 35 over (NFFC) John Paul II Catholic
Cedar Creek Christian (Jacksonville) 21 over (Ind.) Bishop Snyder (Jacksonville)
Community School of Naples 6 over First Baptist
Evangelical Christian 14 over St. John Neumann
Foundation Academy 17 over (Ind.) Jordan Christian Prep
Moore Haven 10 over Southwest Florida Christian
North Florida Christian 3 over (3A) Florida High
Northside Christian 1 over Carrollwood Day
Out-of-Door Academy 1 over (3A) St. Petersburg Catholic
Seffner Christian 1 over (Ind.) Shorecrest Prep
Trinity Christian (Deltona) 5 over Bradenton Christian
University Christian (Jacksonville) 68 over Eagle’s View Academy (Jacksonville)

Class 1A
Baldwin 17 over (5A) Stanton College Prep (Jacksonville)
Bell 1 over Taylor (Pierson)
Blountstown 11 over (4A) Marianna
Bozeman 11 over Franklin County
Cottondale 10 over Jay
Dixie County (Cross City) 12 over Chiefland
Fort White 14 over Hilliard
Freeport 17 over Lafayette (Mayo)
Graceville 19 over West Gadsden
Holmes County 3 over Sneads
Liberty County 9 over Northview
Madison County 28 over Hamilton County (Jasper)
Pahokee 31 over (2A) Village Academy
Port St. Joe 15 over (3A) Taylor County (Perry)
South Walton 15 over Baker
Trenton 83 over Bronson
Union County (Lake Butler) 38 over Hawthorne
Vernon 35 over (Ind.) Arlington Country Day (Jacksonville)
Williston 16 over Branford

Independent
IMG Academy 52 over Southern Lab LA
International School of Broward 16 over (SSAC) St. Edward’s
Potter’s House Christian (Jacksonville) 1 over (1A) Jefferson County (Monticello)

Florida Independent Football Conference (FIFC)
Hillel 62 over Pinecrest Prep

Gold Coast Football Conference (GCFC)
Archbishop McCarthy 29 over North Broward Prep
Inlet Grove 8 over Pembroke Pines Charter

North Florida Football Conference (NFFC)
Oak Hall (Gainesville) 47 over Munroe Day (Quincy)
Rocky Bayou Christian (Niceville) 17 over St. Francis Catholic (Gainesville) 
Southwest Georgia Academy GA 39 over Aucilla Christian (Monticello)
St. Joseph Academy (St. Augustine) 32 over St. Johns Country Day (Orange Park)

Southeastern Football Conference (SFC)
Archbishop Curley Notre Dame 1 over Miami Country Day
Calvary Christian (Fort Lauderdale) 24 over Coral Shores
Coral Springs Charter 35 over King’s Academy
Pine Crest 35 over Florida Christian
Pompano Beach 28 over Marathon
St. Andrew’s 13 over Ransom Everglades
St. John Paul II 14 over Immaculata-LaSalle
Westminster Academy 28 over Benjamin

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
Berean Christian 13 over (7A) Olympic Heights
Boca Raton Christian 25 over Jupiter Christian
Canterbury (St. Petersburg) 1 over All Saints Academy
Central Florida Christian 9 over First Academy (Leesburg)
International Community 1 over Merritt Island Christian
Lake Mary Prep 18 over Faith Christian
Orangewood Christian 63 over Mount Dora Bible
Orlando Christian Prep 42 over Christ’s Church Academy (Jacksonville)
Santa Fe Catholic 24 over St. Stephen’s Episcopal
St. John Lutheran (Ocala) 10 over Ocala Christian Academy
Windermere Prep 7 over Bishop McLaughlin
Zephyrhills Christian 8 over Keswick Christian

Forecast Record
Last Week 203-49, 80.6%
Season1,792-439, 80.3%