AP state football rankings – Week #7

AP logoThe Associated Press Top 10 Florida high school football poll, with first-place votes in parentheses, records, rating points and previous rankings.  Area teams in bold.

 

Class 8A
Record Pts Prv
1. Christopher Columbus Catholic (Miami) (14) 6-0 146 2
2. Vero Beach 5-0 120 3
3. Atlantic Community (Delray Beach) 5-0 116 4
4. Charles Flanagan (Pembroke Pines) 4-1 78 6
5. West Orange (Winter Garden) 5-1 73 10
6. South Dade (Homestead) (1) 5-0 65 9
7. Mandarin (Jacksonville) 5-0 62 7
8. Apopka 5-1 58 1
9. Osceola (Kissimmee) 5-1 44 8
10. Lake Brantley (Altamonte Springs) 6-0 16 NR
Others receiving votes: Fort Pierce Central 14, Plantation 10, Sandalwood (Jacksonville) 10, Coral Gables 7, Boca Raton Community 4, Manatee (Bradenton) 1, Treasure Coast (Port St. Lucie) 1.

Class 7A
Record Pts Prv
1. St. Thomas Aquinas (Ft. Lauderdale) (15) 5-0 150 1
2. Dwyer (Palm Beach Gardens) 5-0 132 2
3. Venice 6-0 121 3
4. Braden River (Bradenton) 6-0 107 4
5. Sickles (Tampa) 6-0 89 5
6. Kathleen (Lakeland) 6-0 49 10
7. Buchholz (Gainesville) 4-1 48 T8
7. Oakleaf (Orange Park) 5-1 48 7
9. Columbia (Lake City) 4-1 38 T8
10. Plant (Tampa) 4-2 9 NR
Others receiving votes: St. Cloud 7, Mater Academy (Hialeah Gardens) 7, Palmetto 5, Lennard (Ruskin) 5, Martin County (Stuart) 4, Lakeland 3, Bartow 2, Plant City 1.

Class 6A
Record Pts Prv
1. Mainland (Daytona Beach) (16) 6-0 160 1
2. Armwood (Seffner) 5-0 142 2
3. St. Augustine 6-0 122 4
4. Naples 4-1 92 5
5. Navarre 6-0 79 6
6. Miami Carol City 5-1 76 10
7. Charlotte (Punta Gorda) 6-0 68 8
8. Miami Central 4-2 43 3
9. Niceville 5-1 40 9
10. Matanzas (Palm Coast) 6-0 14 NR
Others receiving votes: Heritage (Palm Bay) 13, Clearwater 12, Pine Forest (Pensacola) 5, Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) 4, Escambia (Pensacola) 3, Palmetto Ridge (Naples) 3, Sebring 2, Tate (Cantonment) 2.

Class 5A
Record Pts Prv
1. American Heritage (Plantation) (12) 4-1 144 1
2. Hallandale (1) 4-1 127 2
3. Bishop Moore (Orlando) (2) 5-0 124 3
4. North Marion (Citra) 6-0 111 4
5. Jesuit (Tampa) 6-0 86 5
6. Wakulla (Crawfordville) 5-1 69 6
7. Rickards (Tallahassee) 4-1 47 7
8. Bay (Panama City) 5-0 42 9
9. Suwannee (Live Oak) 3-1 35 8
10. Nature Coast Tech (Brooksville) 5-0 18 10
Others receiving votes: Coconut Creek 11, Palm Bay 8, Ponte Vedra 2, River Ridge (New Port Richey) 1.

Class 4A
Record Pts Prv
1. Bolles (Jacksonville (16) 6-0 160 1
2. Raines (Jacksonville) 5-0 132 2
3. South Sumter (Bushnell) 6-0 119 4
4. Dunnellon 6-0 90 5
5. Cocoa 4-2 88 3
Others receiving votes: Booker T. Washington (Miami) 18, Glades Central (Belle Glade) 13, Avon Park 7, Walton 7, University (Ft. Lauderdale) 6.

Class 3A
Record Pts Prv
1. Trinity Christian (Jacksonville) (15) 5-0 150 1
2. Lakeland Christian 6-0 124 2
3. Clearwater Central Catholic 6-0 120 3
4. Chaminade-Madonna College Prep (Hollywood) 5-0 88 5
5. Oxbridge Academy 4-1 78 NR
Others receiving votes: American Heritage (Delray Beach) 15, Westminster Christian (Miami) 13, Tampa Catholic 12.

Class 2A
Record Pts Prv
1. University Christian (Jacksonville) (12) 4-1 144 1
2. Northside Christian (St. Petersburg) (1) 5-0 131 2
3. Dade Christian (Miami) (2) 4-0 110 3
4. North Florida Christian (Tallahassee) 4-2 85 4
5. Carrollwood Day (Tampa) 5-0 84 5
Others receiving votes: Community School of Naples 33, Admiral Farragut (St. Petersburg) 13.

Class 1A
Record Pts Prv
1. Fort Meade (11) 6-0 155 1
2. Trenton (4) 5-0 147 2
3. Union County (Lake Butler) (1) 5-0 116 4
4. Pahokee 4-1 85 3
5. Port St. Joe 3-1 66 5
Others receiving votes: Blountstown 45, Newberry 19, Madison County 7.