Joe Pinkos’ Game Forecasts – Week #4

joepinkosgameforecastJoe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games. Teams in The Prep Zone coverage area are in bold.

Class 8A
American 31 over Hialeah Gardens
Apopka 17 over Dr. Phillips
Atlantic (Delray Beach) 14 over (4A) Glades Central
Belen Jesuit 32 over Ferguson
Boca Raton 20 over Spanish River
Boone 3 over University (Orlando)
Columbus 19 over Miami High
Coral Gables 29 over Killian
Coral Reef 6 over Braddock
Deerfield Beach 39 over Coral Springs
Dr. Krop 1 over North Miami Beach
Everglades 4 over Western
Flanagan 32 over South Plantation
Fort Pierce Central 6 over (4A) Clewiston (Monday)
Gateway 9 over Haines City
Lake Brantley 6 over Lake Mary
Lake Worth 7 over Park Vista
Manatee 20 over Alonso
Mandarin (Jacksonville) 10 over DeLand
Miami Beach 22 over Coral Park
Miramar 3 over Plantation
Monarch 12 over Taravella
Newsome 2 over Palm Harbor University
North Miami 7 over Hialeah
Oak Ridge 40 over Freedom (Orlando)
Olympia 24 over Cypress Creek
Osceola (Kissimmee) 6 over (7A) Winter Haven
Ridge Community 10 over George Jenkins
Sandalwood (Jacksonville) 9 over Spruce Creek (Port Orange)
Santaluces 3 over John I. Leonard
Seminole Ridge 4 over Palm Beach Gardens
South Dade 26 over Miami Palmetto
Southwest Miami 19 over Varela
Steinbrenner 18 over Riverview (Sarasota)
University (Orange City) 10 over Seminole (Sanford)
Vero Beach 43 over (5A) Port St. Lucie
Wekiva 1 over Timber Creek
Wellington 13 over Palm Beach Central
Winter Park 27 over Colonial
Winter Springs 3 over Lyman

Class 7A
Bartow 9 over (6A) Auburndale
Bartram Trail (St. Johns) 11 over Fleming Island (Orange Park)
Braden River 24 over Lakewood Ranch
Celebration 23 over East River
Chiles (Tallahassee) 12 over (3A) Taylor County (Perry)
Columbia (Lake City) 20 over Robert E. Lee (Jacksonville)
Countryside 21 over Seminole
Creekside (St. Johns) 7 over (3A) Providence (Jacksonville)
Doral Academy 51 over Westland Hialeah
Durant 4 over East Bay
East Lake 1 over St. Petersburg
Edgewater 6 over Ocoee
First Coast (Jacksonville) 63 over (Ind.) Arlington Country Day (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach) 1 over Atlantic Coast (Jacksonville)
Freedom (Tampa) 7 over (5A) Spoto
Hagerty 4 over Lake Minneola
Hollywood Hills 6 over Cooper City
Lake Nona 20 over Liberty
Lakeland 33 over Fort Lauderdale
Lennard 16 over (8A) Riverview
Martin County 13 over (8A) Treasure Coast
Mater Academy 51 over Mourning
McArthur 20 over South Broward
Miami Springs 10 over South Miami
Nova 3 over West Broward
Oakleaf (Orange Park) 6 over Buchholz (Gainesville)
Palmetto 24 over Sarasota
Pinellas Park 10 over (5A) Tarpon Springs
Plant 61 over Leto
Plant City 27 over Strawberry Crest
Riverdale 17 over (6A) East Lee County
Royal Palm Beach 3 over Forest Hill
Sickles 31 over Wiregrass Ranch
South Fork 16 over (5A) Suncoast
South Fort Myers 3 over (6A) Fort Myers
St. Cloud 9 over Harmony
St. Thomas Aquinas 55 over (8A) Cypress Bay
Sunset 9 over Goleman
Tampa Bay Tech 14 over Bloomingdale
Venice 48 over North Port
Viera 17 over Kathleen
West Boca Raton 45 over Olympic Heights
West Port (Ocala) 1 over Lake Howell (Winter Park)
Wharton 14 over Gaither
William T. Dwyer 35 over Palm Beach Lakes

Class 6A
Armwood 52 over Chamberlain
Barron Collier 21 over Lehigh
Boyd Anderson 20 over Golden Gate
Boynton Beach 37 over (3A) Cardinal Newman
Brandon 23 over Blake
Carol City 31 over Hialeah-Miami Lakes
Charlotte 31 over Ida Baker
Clearwater 42 over Boca Ciega
Crestview 29 over (Ind.) International School of Broward
Deltona 18 over New Smyrna Beach
Dillard 18 over (8A) Douglas
Englewood (Jacksonville) 4 over Middleburg
Escambia 3 over Jesuit LA
Gainesville 24 over Lake Weir (Ocala)
Heritage 38 over Eau Gallie
Hillsborough 23 over King
Jensen Beach 41 over Bayside
Lake Gibson 4 over Lake Wales
Largo 31 over Dixie Hollins
Leesburg 5 over Forest (Ocala)
Mainland (Daytona Beach) 70 over Pine Ridge (Deltona)
Matanzas (Palm Coast) 21 over Seabreeze (Daytona Beach)
Miami Central 14 over Norland
Mitchell 38 over Springstead (Spring Hill)
Naples 26 over (7A) Gulf Coast
Navarre 17 over Choctawhatchee
Nease (Ponte Vedra) 6 over Ed White (Jacksonville)
Niceville 1 over Bassfield MS
North Fort Myers 14 over Island Coast
Northeast (St. Petersburg) 3 over Osceola Fundamental
Pace 13 over Booker T. Washington (Pensacola)
Palmetto Ridge 24 over Estero
Pine Forest 18 over Gulf Breeze
Port Charlotte 13 over Cape Coral
Sebring 40 over Lake Region
Sebastian River 3 over Okeechobee
St. Augustine 39 over (7A) Melbourne
Sunlake 7 over Land O’ Lakes
Tate 7 over (5A) Pensacola
Vanguard (Ocala) 9 over (5A) Lakewood (St. Pete)

Class 5A
American Heritage (Plantation) 28 over Coconut Creek
Baker County (Glen St. Mary) 4 over Menendez (St. Augustine)
Bay 14 over Arnold
Bentonville AR 17 over Rickards
Bishop Kenny (Jacksonville) 3 over Westside (Jacksonville)
Bishop Moore 70 over Poinciana
Clay (Green Cove Springs) 10 over Orange Park
Crystal River 28 over Citrus (Inverness)
Dunbar 11 over Lely
Eustis 10 over Tavares
Godby 6 over (7A) Leon
Hallandale 28 over Stranahan
Hardee 1 over Booker
Hudson 3 over Anclote
Jesuit 22 over Jefferson
Lecanto 25 over Hernando (Brooksville)
Lemon Bay 11 over DeSoto
Mariner 3 over Cypress Lake
Merritt Island 31 over Space Coast
Miami Jackson 20 over Cardinal Gibbons
Nature Coast Tech (Brooksville) 32 over Central (Brooksville)
North Marion (Citra) 13 over (6A) Pasco
Palatka 13 over Ridgeview (Orange Park)
Palm Bay 14 over Rockledge
Ponte Vedra 52 over Wolfson (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville) 39 over Paxon (Jacksonville)
Ridgewood 7 over Wesley Chapel
River Ridge 53 over Fivay
Robinson 20 over Middleton
Southeast 21 over Bayshore
Suwannee (Live Oak) 14 over Yulee
Titusville 11 over Satellite
Wakulla 34 over (3A) Trinity Catholic (Ocala)
West Florida Tech 12 over Mosley
Westwood 11 over (8A) Jupiter
Zephyrhills 24 over Gulf

Class 4A
Astronaut 17 over Atlantic (Port Orange)
Avon Park 27 over Tenoroc
Bishop Verot 32 over Lake Placid
Bolles (Jacksonville) 62 over Andrew Jackson (Jacksonville)
Booker T. Washington (Miami) 4 over (8A) Southridge
Bradford (Starke) 14 over PK Yonge (Gainesville)
Cocoa 35 over Lake Highland Prep
Dunnellon 42 over (5A) Belleview
Edison 20 over Keys Gate Charter
Gulliver Prep 3 over Monsignor Pace
Jones 11 over (8A) Evans
Keystone Heights 10 over (Ind.) Bishop Snyder (Jacksonville)
LaBelle 3 over Mulberry
Mount Dora 11 over The Villages
Raines (Jacksonville) 70 over Fernandina Beach
Rutherford 7 over (6A) Fort Walton Beach
Santa Fe (Alachua) 52 over Interlachen
South Sumter (Bushnell) 31 over Umatilla
University School 52 over Somerset Academy
Walton 28 over (1A) Baker
West Nassau (Callahan) 16 over (3A) Episcopal (Jacksonville)

Class 3A
Berkeley Prep 62 over (FIFC) Miami Community Charter
Chaminade-Madonna 56 over Everglades Prep
Clearwater Central Catholic 21 over (5A) South Lake (Groveland)
Florida High 11 over (1A) Madison County
Lakeland Christian 32 over Calvary Christian (Clearwater)
Melbourne Central Catholic 24 over Holy Trinity Episcopal
Pensacola Catholic 1 over (6A) Milton
The First Academy 1 over (7A) East Ridge (Clermont)
Trinity Christian (Jacksonville) 8 over (8A) West Orange (Winter Garden)
Trinity Prep 38 over (Ind.) Cocoa Beach
Westminster Christian 61 over Somerset Charter

Class 2A
Agape Christian 11 over Maclay
Cambridge Christian 52 over Out-of-Door Academy
Carrollwood Day 31 over Bradenton Christian
Dade Christian 3 over Champagnat Catholic
First Baptist 42 over Evangelical Christian
Glades Day 3 over Village Academy
Indian Rocks Christian 18 over (1A) Frostproof
Moore Haven 39 over Marco Island Academy
North Florida Christian 3 over (1A) Hamilton County (Jasper)
Northside Christian 23 over Foundation Academy
Southwest Florida Christian 35 over St. John Neumann
Trinity Christian (Deltona) 24 over Harvest Community (Jacksonville)
Victory Christian 1 over Admiral Farragut
Warner Christian (South Daytona) 36 over (Ind.) Landmark Christian

Class 1A
Baldwin 8 over Hawthorne
Bell 1 over (2A) Eagle’s View Academy (Jacksonville)
Chiefland 17 over Branford
Chipley 2 over Northview
Dixie County (Cross City) 44 over Bronson
Fort Meade 42 over Taylor (Pierson)
Freeport 37 over (Ind.) North Bay Haven
Graceville 10 over Holmes County
Jay 3 over West Gadsden
Jefferson County (Monticello) 24 over Lafayette (Mayo)
Liberty County 38 over Franklin County
Newberry 28 over Williston
Pahokee 19 over Crescent City
Port St. Joe 25 over Bozeman
South Walton 14 over Blountstown
Union County (Lake Butler) 38 over Hilliard
Vernon 10 over Cottondale
Wewahitchka 1 over Sneads

Independent
Canterbury (Fort Myers) 29 over Ambassador Christian
IMG Academy 4 over Bergen Catholic NJ
Potter’s House Christian (Jacksonville) 42 over (2A) Halifax Academy (Daytona Beach)

Florida Independent Football Conference (FIFC)
Hillel 12 over Palmer Trinity
Highlands Christian 1 over (Ind.) Archbishop Carroll

Gold Coast Football Conference (GCFC)
Archbishop McCarthy 21 over (3A) John Carroll Catholic
Key West 7 over North Broward Prep
Pembroke Pines Charter 24 over Coral Glades

North Florida Football Conference (NFFC)
Crisp Academy GA 1 over Munroe Day
Florida Deaf (St. Augustine) 7 over Texas Deaf TX
John Paul II Catholic 37 over Aucilla Christian (Monticello)
St. Johns Country Day (Orange Park) 1 over St. Francis Catholic (Gainesville)
St. Joseph Academy (St. Augustine) 13 over Oak Hall (Gainesville)

Southeastern Football Conference (SFC)
Benjamin 8 over King’s Academy
Calvary Christian (Fort Lauderdale) 1 over St. John Paul II
Coral Springs Charter 18 over Westminster Academy
Immaculata-LaSalle 21 over Florida Christian
Miami Country Day 16 over Marathon
Pine Crest 10 over Coral Shores
Pompano Beach 10 over St. Andrew’s
Ransom Everglades 14 over Archbishop Curley Notre Dame

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
Berean Christian 20 over Jupiter Christian (Monday)
Berean Christian 10 over (GCFC) Inlet Grove
Bishop McLaughlin 7 over Keswick Christian
Central Florida Christian 38 over Mount Dora Christian
Christ’s Church Academy (Jacksonville) 29 over Master’s Academy
First Academy (Leesburg) 20 over St. John Lutheran (Ocala)
Legacy 28 over Orangewood Christian
Orlando Christian Prep 55 over Lake Mary Prep
Santa Fe Catholic 12 over Windermere Prep
Seven Rivers Christian (Lecanto) 30 over Ocala Christian Academy
St. Edward’s 6 over Boca Raton Christian
St. Stephen’s Episcopal 28 over Canterbury (St. Petersburg)

Forecast Record
Last Week 196-44, 81.7%
Season 604-164, 78.6%