THEPREPZONE.COM STATE BASEBALL POLL – Week #8

PZ - square(white)GAINESVILLE – Heading into the final week of the regular season, the Sunshine State continues to excel.

A total of seven Florida teams are ranked in the MaxPrep Xcellent 50 National Baseball Rankings, including the top two teams in the country (Orlando Olympia & Lake Worth Park Vista).  Both teams remained Nos. 1 and 2, respectively, in Class 8A of theprepzone.com state baseball poll.

The top-ranked Titans, the only unbeaten team in the state, improved to 21-0, while the Cobras, winners of 22 in a row, are 22-1.

Boca Raton, which finished second in 8A-District 10 behind Park Vista, remained third in the state rankings.  The Bobcats (18-2), who are also third in the all-classification rankings, are ranked 15th nationally.

Lynn Haven Mosley (21-2) is ranked 13th nationally, but they are second in the 5A state rankings behind Rockledge, winners of nine in a row. The Raiders (22-2), who are ranked 39th nationally, have lost two games by a total of just two runs.

Two other No. 1 ranked teams, 6A Winter Haven (20-3) & 7A Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (17-4), are ranked 33rd & 49th nationally by MaxPreps.

Four additional teams are in the Perfect Game national rankings – #24 Oviedo, #32 Archbishop McCarthy, Haines City (46th) & Flanagan (50).

THEPREPZONE.COM STATE BASEBALL POLL – Week #8

ALL-CLASSIFICATIONS
1. Orlando Olympia (8A) 21-0
2. Lake Worth Park Vista (8A) 22-1
3. Boca Raton (8A) 18-2
4. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (7A) 17-4
5. Rockledge 22-2 (5A)
6. Lynn Haven Mosley (5A) 21-3
7. Winter Haven (6A) 20-3
8. Haines City (7A) 19-5
9. Kissimmee Osceola (7A) 21-3
10. Venice (6A) 20-3

CLASS 8A
1. Orlando Olympia 21-0
2. Lake Worth Park Vista 22-1
3. Boca Raton 18-2
4. Pembroke Pines Flanagan 16-4
5. Parkland Stoneman Douglas 17-4
6. Coral Gables 16-5
7. Miami Columbus 18-5
8. Jupiter 17-6
9. Loxahatchee Seminole Ridge 18-5
10. Homestead South Dade 16-6
Honorable mention: Miami Varela 13-5; Riverview 16-5; Orlando Boone 17-5; Apopka 19-6; Tampa Alonso 18-6; Coral Springs Taravella 14-6

CLASS 7A
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 17-4
2. Haines City 19-5
3. Kissimmee Osceola 21-3
4. Coconut Creek Monarch 18-3
5. Oviedo 18-4
6. Cantonment Tate 19-4
7. Winter Springs 17-4
8. Niceville 15-5
9. Brandon 14-6
10. St. Cloud 16-5
Honorable mention: Davie Nova 14-5; Navarre 16-6; Plant City Durant 15-6; Tarpon Springs East Lake 16-6; Jacksonville Atlantic Coast 17-6; Tampa Steinbrenner 14-6

CLASS 6A
1. Winter Haven 20-3
2. Venice 20-3
3. Miami Goleman 19-3
4. Miami TERRA Institute 19-4
5. St. Johns Creekside 18-4
6. Pembroke Pines Charter 15-4
7. Naples Barron Collier 17-5
8. Lake Wales 17-6
9. Jensen Beach 16-4
10. Cape Coral Ida Baker 17-5
Honorable mention: Port St. Lucie 14-5; Naples 18-6; Miami Belen Jesuit 14-9; Tampa Jefferson 16-6; Ocala Forest 17-6; St. Johns Bartram Trail 16-5; Pace 15-6; Orlando Edgewater 15-6; Hialeah Gardens Mater Academy 13-7; Tampa Hillsborough 14-8; Port Charlotte 16-9; Seminole Osceola 17-7

CLASS 5A
1. Rockledge 22-2
2. Lynn Haven Mosley 21-3
3. Southwest Ranches Archbishop McCarthy 20-4
4. Tampa Jesuit 16-8
5. Plantation American Heritage 16-6
6. Dunedin 20-5
7. Merritt Island 16-5
8. New Port Richey River Ridge 14-6
9. Wesley Chapel 17-5
10. Eustis 15-5
Honorable mention: Fort Lauderdale Cardinal Gibbons 16-7; Crawfordville Wakulla 15-5; Umatilla 12-4; Land O’Lakes 14-7; Sebring 15-7; Brooksville Hernando 15-7

CLASS 4A
1. Delray Beach American Heritage 18-5
2. Fort Myers Bishop Verot 18-5
3. Miami Gulliver Prep 16-6
4. Jacksonville Bolles 17-6
5. Pensacola Catholic 14-7
6. Pensacola West Florida 15-7
7. Fort Lauderdale Calvary Christian Academy 17-6
8. Fort Lauderdale Pine Crest 16-6
9. Key West 16-7
10. Bushnell South Sumter 14-5
Honorable mention: Jacksonville Trinity Christian 15-8; Orlando Bishop Moore 15-7; Miami Monsignor Pace 14-9; Tampa Catholic 13-11

CLASS 3A
1. Spring Hill Bishop McLaughlin 19-3
2. Palm Beach Gardens Benjamin 19-4
3. Fort Myers Canterbury 16-3
4. Miami Palmer Trinity 17-3
5. Miami Westminster Christian 16-6
6. Winter Garden Windermere Prep 16-4
7. St. Augustine St. Joseph 13-2
8. Tallahassee North Florida Christian 14-8
9. Jacksonville University Christian 16-6
10. Lake Worth Trinity Christian 17-5
Honorable mention: Miami SLAM Academy 19-6; Jacksonville Providence 13-9; Hialeah Educational Academy 16-8; Largo Indian Rocks Christian 19-5; Clearwater Calvary Christian 16-5; Sarasota Out-of-Door Academy 16-3; Sarasota Cardinal Mooney 18-5; Lake Mary Prep 16-6; Orlando The First Academy 16-6

CLASS 2A
1. Deltona Trinity Christian 16-7
2. St. Petersburg Keswick Christian 15-5
3. Belle Glade Glades Day 15-3
4. Sarasota Christian 13-4
5. Jacksonville Christ’s Church 12-4
6. Ocala St. John Lutheran 15-8
7. Naples Seacrest Country Day 11-8
8. Quincy Munroe 14-8
9. Stuart Community Christian 12-8
10. Brito Miami Private 11-10
Honorable mention: Tampa Bayshore Christian 9-3; Kissimmee City of Life Christian 10-7; Vero Beach Master’s Academy 10-8

CLASS 1A
1. Williston 20-2
2. Bratt Northview 15-2
3. Mayo Lafayette 19-3
4. Panama City Bozeman 20-2
5. Paxton 15-3
6. Blountstown 17-5
7. Wewahitchka 19-4
8. Chiefland 13-5
9. Bonifay Holmes County 16-6
10. Pierson Taylor 14-6
Honorable mention: Milton Central 12-4; Sneads 13-6; Bell 14-8; Trenton 14-6; Newberry 11-8; Chipley 11-10, Hilliard 12-7