MIRACLE SPORTS STATE SOFTBALL POLL – Week #9

Here is week 9 of the Miracle Sports state softball poll.  Area teams in bold.

ALL CLASSIFICATIONS
1. Winter Garden West Orange (8A) 24-1
2. Plantation American Heritage (5A) 19-1-1
3. Gainesville (6A) 24-1
4. Niceville (7A) 21-3
5. Ocala Forest (6A) 23-2
6. Palm Beach Gardens (8A) 20-3
7. Gulf Breeze (5A) 20-2
8. Fort Myers (7A) 21-3
9. St. Petersburg Canterbury (2A) 20-3
10. Coral Springs Charter (4A) 21-0-1

CLASS 8A
1. Winter Garden West Orange 24-1
2. Palm Beach Gardens 20-3
3. Oviedo Hagerty 24-3
4. Jupiter 20-4
5. Orlando Boone 20-3
6. Miami Coral Reef 20-4
7. Boca Raton 16-2
8. Tampa Plant 20-5
9. Cooper City 18-5
10. Apopka 19-5
Honorable mention: Parkland Stoneman Douglas 20-6; Lake Worth Park Vista 17-5; Lithia Newsome 15-5; Hialeah Gardens 14-2; Miami Dr. Krop 17-3; Wellington 15-6; Orlando Timber Creek 17-6.

CLASS 7A
1. Niceville 21-3
2. Fort Myers 21-3
3. Cantonment Tate 20-4
4. Viera 22-3
5. Orange Park Fleming Island 21-3
6. Melbourne 21-4
7. Jacksonville Atlantic Coast 19-5
8. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 17-6
9. Coconut Creek Monarch 21-3
10. West Boca Raton 20-5
Honorable mention: Bradenton Lakewood Ranch 18-5; St. Cloud 19-5; St. Petersburg Northeast 15-4; Tampa Gaither 15-6; Tampa Freedom 15-6.

CLASS 6A
1. Gainesville 24-1
2. Ocala Forest 23-2
3. North Fort Myers 16-4
4. Auburndale 22-3
5. St. Johns Creekside 21-5
6. Orlando East River 19-4
7. Stuart South Fork 16-2
8. Eagle Lake Lake Region 20-5
9. Deltona 16-3
10. St. Johns Bartram Trail 20-5
Honorable mention: Doral Academy 20-5; Pembroke Pines Charter 17-7; Spring HIll Springstead 21-4; Pace 17-5; Daytona Beach Seabreeze 13-4.

CLASS 5A
1. Plantation American Heritage 19-1-1
2. Gulf Breeze 20-2
3. Belleview 19-5
4. Land O’Lakes 23-2
5. Glen St. Mary Baker County 17-3
6. Brooksville Nature Coast 20-3
7. Green Cove Springs Clay 20-5
8. Dunedin 14-4
9. Eustis 16-5
10. Cape Coral 17-6
Honorable mention: Wauchula Hardee 17-6; Naples Lely 16-7; Live Oak Suwannee 15-8; Mount Dora 14-8; New Port Richey River Ridge 14-7.

CLASS 4A
1. Coral Springs Charter 21-0-1
2. Titusville Astronaut 19-3
3. Bushnell South Sumter 20-3
4. Starke Bradford 19-4
5. Cocoa Beach 19-6
6. Miami Gulliver Prep 16-6
7. DeFuniak Springs Walton 21-2
8. Fort Pierce Lincoln Park 16-4
9. Hollywood Chaminade-Madonna 18-6
10. Orlando Bishop Moore 16-5
Honorable mention: Miami Florida Christian 14-6; Alachua Santa Fe 17-7; Fort Myers Bishop Verot 16-7; Montverde Academy 13-7; Jacksonville Bolles 14-9.

CLASS 3A
1. Melbourne Central Catholic 16-2
2. Lakeland Christian 17-2
3. Tallahassee North Florida Christian 15-5
4. Miami Westminster Christian 16-8
5. Moore Haven 17-4-1
6. Jacksonville University Christian 15-5
7. Fort Lauderdale Westminster Academy 14-4
8. Coral Springs Christian 15-3
9. Boynton Beach Lake Worth Christian 12-6
10. Niceville Rocky Bayou Christian 11-3
Honorable mention: St. Petersburg Admiral Farragut 12-5; Seffner Christian 14-6; St. Petersburg Northside Christian 15-7.

CLASS 2A
1. St. Petersburg Canterbury 20-3
2. Monticello Aucilla Christian 15-8
3. Boca Raton Grandview Prep 8-4
4. Lecanto Seven Rivers Christian 17-3
5. Sarasota Christian 14-2
6. Land O’Lakes Academy at the Lakes 10-3
7. Winter Garden Foundation Academy 13-4
8. Belle Glade Glades Day 9-4-1
9. Lakeland Victory Christian Academy 15-6
10. Tampa Cambridge Christian 11-5

CLASS 1A
1. Sneads 23-2
2. Mayo Lafayette 17-5
3. Graceville Poplar Springs 20-5
4. Chiefland 13-4
5. Jay 16-4
6. Trenton 19-4
7. Bell 14-6
8. Pierson Taylor 15-7
9. Santa Rosa South Walton 15-5
10. Milton Central 13-6
Honorable mention: Branford 10-5; Chipley 14-9; Port St. Joe 13-9; Wewahitchka 16-10; Bonifay Holmes County 13-10; Eastpoint Franklin County 15-10.