THEPREPZONE.COM STATE BASEBALL POLL – Week #7

PZ - square(white)GAINESVILLE – Sometimes it’s good to be last.

Orlando Olympia, which continues to be the top-ranked team in the county according to the MaxPrep Xcellent 50 National Baseball Rankings, is the final team to go unbeaten in the Sunshine State. They’re also hoping to be the last team standing.

The Titans (19-0), who seeking their first state baseball title, remained the top team in Class 8A of theprepzone.com state baseball poll.

Olympia, along with Lake Worth Park Vista, are not only the top two teams in the state overall but Nos. 1 & 2 nationally. The Cobras (19-1), ranked second in 8A, are seeking a return trip to the state semifinals.

Nationally-ranked Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas is ranked No. 1 in Class 7A. The Raiders (15-3) are seeking their first state title since 2003.

Winter Haven, Venice and St. Johns Creekside, all of whom made the Class 6A state semifinals last season, are ranked first through third, respectively, in this week’s rankings. The top-ranked Blue Devils (17-3), who defeated 7A #3 Haines City and Lakeland at the Blue Devil Classic, have won six in a row.

Rockledge, a state semifinalist last season, is back in the national rankings at No. 48. The Raiders (19-2) are still No. 1 in Class 5A, just ahead of 2nd-ranked Lynn Haven Mosley, which is ranked 18th in the national poll.

Williston continues to be the only defending state champion to be ranked No. 1. The Red Devils (18-2) are ranked No. 1 in Class 1A for the seventh consecutive week.

THEPREPZONE.COM STATE BASEBALL POLL – Week #7

ALL-CLASSIFICATIONS
1. Orlando Olympia (8A) 19-0
2. Lake Worth Park Vista (8A) 19-1
3. Boca Raton (8A) 16-2
4. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (7A) 15-3
5. Rockledge (5A) 19-2
6. Lynn Haven Mosley (5A) 17-3
7. Winter Haven (6A) 17-3
8. Cantonment Tate (7A) 18-2
9. Venice (6A) 17-2
10. Haines City (7A) 17-4

CLASS 8A
1. Orlando Olympia 19-0
2. Lake Worth Park Vista 19-1
3. Boca Raton 16-2
4. Pembroke Pines Flanagan 15-4
5. Loxahatchee Seminole Ridge 17-4
6. Parkland Stoneman Douglas 15-4
7. Homestead South Dade 14-5
8. Coral Gables 14-5
9. Palm Harbor University 16-5
10. Miami Varela 12-4
Honorable mention: Orlando Timber Creek 15-5; Miami Braddock 15-5; Tampa Alonso 16-5; Miami Columbus 15-5; Miami Senior 14-6; Jupiter 14-6.

CLASS 7A
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 15-3
2. Cantonment Tate 18-2
3. Haines City 17-4
4. Oviedo 18-3
5. Kissimmee Osceola 18-3
6. Brandon 14-4
7. St. Cloud 15-3
8. Winter Springs 14-4
9. Coconut Creek Monarch 16-3
10. Plant City Durant 15-5
Honorable mention: St. Petersburg Northeast 16-4; Davie Nova 13-4; Tarpon Springs East Lake 14-5; Jacksonville Atlantic Coast 14-5.

CLASS 6A
1. Winter Haven 17-3
2. Venice 18-2
3. St. Johns Creekside 16-3
4. Miami Goleman 17-2
5. Miami TERRA Institute 16-4
6. Pembroke Pines Charter 12-4
7. Jensen Beach 15-4
8. Hialeah Gardens Mater Academy 12-6
9. Lake Wales 17-5
10. Tampa Jefferson 14-5
Honorable mention: Naples Barron Collier 14-5; Cape Coral Ida Baker 15-4; Port St. Lucie 13-4; Ocala Forest 16-4; St. Johns Bartram Trail 14-4; Naples 16-6; Tampa Hillsborough 13-6; Pace 14-6; Miami Belen Jesuit 11-8; Orlando Edgewater 15-6.

CLASS 5A
1. Rockledge 19-2
2. Lynn Haven Mosley 17-3
3. Dunedin 17-3
4. Southwest Ranches Archbishop McCarthy 18-3
5. Tampa Jesuit 15-7
6. Merritt Island 15-4
7. New Port Richey River Ridge 12-4
8. Plantation American Heritage 13-6
9. Umatilla 12-2
10. Wesley Chapel 15-5
Honorable mention: Eustis 13-4

CLASS 4A
1. Delray Beach American Heritage 16-4
2. Miami Gulliver Prep 15-5
3. Fort Myers Bishop Verot 15-5
4. Jacksonville Bolles 16-5
5. Jacksonville Trinity Christian 15-5
6. Pensacola Catholic 12-6
7. Bushnell South Sumter 12-3
8. Pensacola West Florida 13-5
9. Fort Lauderdale Calvary Christian Academy 14-6
10. Fort Lauderdale Pine Crest 14-6
Honorable mention: Orlando Bishop Moore 14-5; Key West 14-7; Keystone Heights 15-4; Miami Monsignor Pace 13-8.

CLASS 3A
1. Spring Hill Bishop McLaughlin 17-3
2. Miami Palmer Trinity 15-2
3. West Palm Beach Benjamin 16-4
4. Fort Myers Canterbury 16-3
5. St. Augustine St. Joseph 13-1
6. Jacksonville Providence 13-7
7. Miami Westminster Christian 16-5
8. Jacksonville University Christian 14-6
9. Clearwater Calvary Christian 14-4
10. Winter Garden Windermere Prep 14-4
Honorable mention: Lake Worth Trinity Christian 14-5, Largo Indian Rocks Christian 16-4, Sarasota Out-of-Door Academy 14-3, Sarasota Cardinal Mooney 16-5, Orlando The First Academy 16-5, Miami Slam Academy 16-6, Tallahassee North Florida Christian 11-8, Lakeland Santa Fe Catholic 14-7.

CLASS 2A
1. St. Petersburg Keswick Christian 14-4
2. Deltona Trinity Christian 14-7
3. Sarasota Christian 13-3
4. Naples Seacrest Country Day 11-6
5. Quincy Munroe 13-6
6. Belle Glade Glades Day 13-2
7. Jacksonville Christ’s Church 10-4
8. Brito Miami Private 10-9
9. Ocala St. John Lutheran 13-7
10. Tampa Bayshore Christian 8-3
Honorable mention: Vero Beach Master’s Academy 10-6, Kissimmee City of Life Christian 9-7, Jacksonville First Coast Christian 8-8, Jacksonville Cedar Creek Christian 10-10, Lecanto Seven Rivers Christian 7-7, Stuart Community Christian 9-7.

CLASS 1A
1. Williston 18-2
2. Panama City Bozeman 18-1
3. Bratt Northview 13-2
4. Mayo Lafayette 16-3
5. Wewahitchka 16-3
6. Paxton 14-3
7. Chiefland 12-5
8. Bonifay Holmes County 15-6
9. Blountstown 15-5
10. Milton Central 12-3
Honorable mention: Sneads 12-6, Hilliard 12-5, Trenton 12-5, Pierson Taylor 12-6, Chipley 11-8, Bell 12-7, Newberry 10-6.