MIRACLE SPORTS STATE SOFTBALL POLL – Week #8

Here is week 8 of the Miracle Sports state softball poll.  Area teams in bold.

ALL CLASSIFICATIONS
1. Plantation American Heritage (5A) 16-1
2. Winter Garden West Orange (8A) 21-1
3. Gainesville (6A) 21-1
4. Niceville (7A) 18-3
5. Cantonment Tate (7A) 21-3
6. Ocala Forest (6A) 20-2
7. Palm Beach Gardens (8A) 18-2
8. Gulf Breeze (5A) 19-2
9. St. Petersburg Canterbury (2A) 20-3
10. Coral Springs Charter (4A) 20-0

CLASS 8A
1. Winter Garden West Orange 22-1
2. Palm Beach Gardens 18-2
3. Oviedo Hagerty 21-3
4. Orlando Boone 20-1
5. Jupiter 16-4
6. Miami Coral Reef 18-4
7. Boca Raton 14-2
8. Tampa Plant 18-5
9. Lake Worth Park Vista 16-4
10. Parkland Stoneman Douglas 18-5
Honorable mention: Cooper City 15-5; Lithia Newsome 14-5; Apopka 16-5; Wellington 14-4; Miami Dr. Krop 17-3.

CLASS 7A
1. Niceville 18-3
2. Cantonment Tate 21-3
3. Fort Myers 18-2
4. Viera 19-3
5. Melbourne 18-3
6. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 16-5
7. Orange Park Fleming Island 17-3
8. Coconut Creek Monarch 20-2
9. Jacksonville Atlantic Coast 16-5
10. West Boca Raton 17-5
Honorable mention: Tallahassee Chiles 16-5; St. Cloud 16-5; Bradenton Lakewood Ranch 17-5; Tampa Gaither 15-4; St. Petersburg Northeast 13-4; Tampa Freedom 15-5.

CLASS 6A
1. Gainesville 21-1
2. Ocala Forest 20-2
3. North Fort Myers 15-4
4. Auburndale 20-3
5. St. Johns Creekside 19-4
6. Orlando East River 18-4
7. Stuart South Fork 13-2
8. Pembroke Pines Charter 17-5
9. St. Johns Bartram Trail 18-4
10. Eagle Lake Lake Region 17-5
Honorable mention: Pace 16-4; Doral Academy 18-5; Deltona 15-3; Miami Terra Environmental 15-3; Spring Hill Springstead 19-4; Daytona Beach Seabreeze 12-3.

CLASS 5A
1. Plantation American Heritage 16-1
2. Gulf Breeze 19-2
3. Belleview 18-5
4. Brooksville Nature Coast 20-2
5. Glen St. Mary Baker County 17-2
6. Land O’Lakes 21-2
7. Green Cove Springs Clay 17-5
8. Cape Coral 16-4
9. Dunedin 13-3
10. Eustis 15-5
Honorable mention: Bradenton Bayshore 11-4; Wauchula Hardee 14-6; Naples Lely 14-6; Panama City Rutherford 16-6; Riviera Beach Suncoast 12-6.

CLASS 4A
1. Coral Springs Charter 20-0
2. Titusville Astronaut 17-2
3. Cocoa Beach 18-4
4. Starke Bradford 17-3
5. Miami Gulliver Prep 14-5
6. Bushnell South Sumter 18-3
7. Miami Florida Christian 13-5
8. DeFuniak Springs Walton 13-2
9. Fort Pierce Lincoln Park 14-4
10. Alachua Santa Fe 15-5
Honorable mention: Hollywood Chaminade-Madonna 18-6; Fort Myers Bishop Verot 16-6; Montverde Academy 12-6; Jacksonville Bishop Snyder 11-4.

CLASS 3A
1. Tallahassee North Florida Christian 15-3
2. Melbourne Central Catholic 16-2
3. Lakeland Christian 16-2
4. Miami Westminster Christian 14-7
5. Moore Haven 15-3
6. Jacksonville University Christian 13-4
7. Niceville Rocky Bayou Christian 10-2
8. Boynton Beach Lake Worth Christian 11-5
9. St. Petersburg Admiral Farragut 11-4
10. St. Petersburg Northside Christian 14-5
Honorable mention: Fort Lauderdale Westminster Academy 13-4; Seffner Christian 12-5; Belle Island Cornerstone Charter 14-6; Coral Springs Christian 7-2.

CLASS 2A
1. St. Petersburg Canterbury 20-3
2. Monticello Aucilla Christian 13-8
3. Boca Raton Grandview Prep 6-3
4. Lecanto Seven Rivers Christian 14-3
5. Sarasota Christian 13-2
6. Land O’Lakes Academy at the Lakes 9-2
7. Winter Garden Foundation Academy 11-3
8. Lakeland Victory Christian Academy 12-4
9. Belle Glade Glades Day 8-3
10. Jacksonville First Coast Christian 7-5

CLASS 1A
1. Sneads 21-1
2. Mayo Lafayette 15-5
3. Chiefland 12-3
4. Graceville Poplar Springs 17-4
5. Trenton 16-4
6. Jay 13-5
7. Bell 14-6
8. Pierson Taylor 13-7
9. Milton Central 12-5
10. Santa Rosa South Walton 13-5
Honorable mention: Branford 8-4; Wewahitchka 12-8; Chipley 13-8; Port St. Joe 11-7.