MIRACLE SPORTS STATE SOFTBALL POLL – Week #6

Here is week 6 of the Miracle Sports state softball poll.  Area teams in bold.

ALL CLASSIFICATIONS
1. Plantation American Heritage (5A)
2. Miami Coral Reef (8A)
3. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (7A)
4. Oviedo Hagerty (8A)
5. Melbourne Viera (7A)
6. Gainesville (6A)
7. Miami Gulliver Prep (4A)
8. Palm Beach Gardens (8A)
9. Winter Garden West Orange (8A)
10. Niceville (7A)

CLASS 8A
1. Miami Coral Reef 12-1
2. Oviedo Hagerty 16-1
3. Palm Beach Gardens 15-2
4. Winter Garden West Orange 21-1
5. Orlando Boone 14-1
6. Jupiter 14-2
7. Valrico Bloomingdale 10-3
8. Orange City University 15-3
9. Boca Raton 10-2
10. Cooper City 14-4
Honorable mention: Tampa Plant 12-4; Lithia Newsome 12-3; Parkland Stoneman Douglas 16-4; Lake Worth Park Vista 13-4; Palm Harbor University 15-4; Palmetto 10-4.

CLASS 7A
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 14-2
2. Melbourne Viera 19-1
3. Niceville 13-2
4. Cantonment Tate 18-2
5. Orange Park Fleming Island 16-2
6. Fort Myers 15-2
7. Melbourne 15-3
8. Coconut Creek Monarch 17-2
9. Tallahassee Chiles 14-4
10. Bradenton Lakewood Ranch 14-3
Honorable mention: Tampa Gaither 12-2; Bartow 13-3; St. Petersburg Northeast 11-3; St. Cloud 11-3; West Boca Raton 11-4.

CLASS 6A
1. Gainesville 19-1
2. Ocala Forest 16-1
3. Pembroke Pines Charter 15-2
4. North Fort Myers 13-1
5. Auburndale 16-2
6. Stuart South Fork 10-2
7. Orlando East River 12-2
8. St. Johns Creekside 10-3
9. Daytona Beach Seabreeze 10-1
10. Spring Hill Springstead 13-2
Honorable mention: St. Johns Bartram Trail 14-4; Okeechobee 9-2-1; Doral Academy 13-4; Pace 11-4; Miami Terra Environmental 13-3; Deltona 13-3.

CLASS 5A
1. Plantation American Heritage 15-0
2. Belleview 13-4
3. Bradenton Bayshore 10-2
4. Gulf Breeze 13-2
5. Brooksville Nature Coast 15-2
6. Glen St. Mary Baker County 14-2
7. Green Cove Springs Clay 14-3
8. Land O’Lakes 15-2
9. Eustis 13-4
10. Cape Coral 13-4
Honorable mention: Dunedin 9-3; Fort Lauderdale Archbishop McCarthy 8-2; Riviera Beach Suncoast 9-4; Panama City Rutherford 9-4.

CLASS 4A
1. Miami Gulliver Prep 11-2
2. Starke Bradford 13-0
3. Cocoa Beach 15-1
4. Coral Springs Charter 17-0
5. Titusville Astronaut 14-2
6. DeFuniak Springs Walton 11-1
7. Orlando Bishop Moore 15-3
8. Hollywood Chaminade-Madonna 16-3
9. Bushnell South Sumter 14-3
10. Miami Florida Christian 10-4
Honorable mention: Alachua Santa Fe 13-4; Fort Pierce Lincoln Park 13-4; Lakeland McKeel Academy 11-3; Jacksonville Bishop Snyder 9-3; Montverde Academy 11-4.

CLASS 3A
1. Tallahassee North Florida Christian 13-3
2. Melbourne Central Catholic 14-2
3. Lake Worth Christian 10-3
4. Miami Westminster Christian 9-6
5. Jacksonville University Christian 10-3
6. Lakeland Christian 15-2
7. Rocky Bayou Christian 9-2
8. Moore Haven 11-2
9. Tampa Prep 8-3
10. Seffner Christian 9-3
Honorable mention: St. Petersburg Northside Christian 13-4; Belle Island Cornerstone 12-4; St. Petersburg Admiral Farragut 9-4.

CLASS 2A
1. St. Petersburg Canterbury 12-1
2. Monticello Aucilla Christian 11-6
3. Boca Raton Grandview Prep 4-0
4. Lecanto Seven Rivers Christian 13-2
5. Sarasota Christian 9-1
6. Land O’Lakes Academy at the Lakes 7-1
7. Belle Glade Glades Day 7-1
8. Lakeland Victory Christian 11-3
9. Winter Garden Foundation Academy 9-2
10. Vero Beach Master’s Academy 6-3
Honorable mention: Jacksonville First Coast Christian 6-4; Homestead Colonial Christian 4-0.

CLASS 1A
1. Sneads 16-1
2. Trenton 13-2
3. Mayo Lafayette 12-5
4. Chiefland 8-3
5. Jay 9-4
6. Graceville Poplar Springs 12-4
7. Pierson Taylor 10-4
8. Bell 10-5
9. Santa Rosa Beach South Walton 9-4
10. Milton Central 9-4
Honorable mention: Cross City Dixie County 9-6; Branford 8-4; Chipley 11-7; Port St. Joe 8-6; Bonifay Holmes County 10-6.