MIRACLE SPORTS STATE SOFTBALL POLL – Week #2

Here is week 2 of the Miracle Sports state softball poll.  Area teams in bold.

Class 8A
1. Miami Coral Reef 5-0
2. Palm Beach Gardens 8-0
3. West Orange 6-0
4. Bloomingdale 5-1
5. University (Orange City) 8-1
6. Oviedo Hagerty 6-1
7. Lake Worth Park Vista 5-1
8. Jupiter 5-1
9. Tampa Wharton 6-1
10. Boca Raton 5-1
Honorable mention: Wellington 5-1; Orlando Boone 5-1; Lithia Newsome 8-0; Davie Western 4-1; Orlando Timber Creek 4-1

Class 7A
1. Tate 6-0
2. Fleming Island (Orange Park) 8-0
3. Viera 11-0
4. St. Thomas Aquinas 5-1
5. Fort Myers 5-0
6. Harmony 3-1
7. Melbourne 7-1
8. Tampa Gaither 8-0
9. Niceville 4-0
10. Tarpon Springs East Lake 7-1
Honorable mention: Atlantic Coast (Jacksonville) 5-2; Hialeah American 3-1; Lakewood Ranch 5-0; Sarasota 6-2; Winter Park Lake Howell 5-2

Class 6A
1. Pembroke Pines Charter 7-0
2. Forest (Ocala) 6-0
3. Gainesville 6-1
4. North Fort Myers 5-1
5. Pace 6-1
6. Bartram Trail (St. Johns) 7-0
7. Auburndale 6-1
8. Creekside (St. Johns) 4-2
9. Columbia (Lake City) 6-2
10. Oakleaf (Orange Park) 4-2
Honorable mention: Lake Minneola 5-1; New Port Richey Mitchell 7-0; Okeechobee 5-0

Class 5A
1. Plantation American Heritage 5-0
2. Gulf Breeze 6-0
3. Baker County (Glen St. Mary) 7-0
4. Clay (Green Cove Springs) 5-1
5. Panama City Arnold 5-0
6. Rockledge 5-1
7. Nature Coast (Brooksville) 6-0
8. Atlantic (Port Orange) 5-0
9. Bradenton Bayshore 4-1
10. Cape Coral 5-1
Honorable mention: Suwannee (Live Oak) 4-2; Wauchula Hardee 5-1; Naples Lely 4-1

Class 4A
1. Gulliver Prep 2-0
2. Titusville Astronaut 5-0
3. Bradford (Starke) 5-0
4. Cocoa Beach 5-1
5. Bolles (Jacksonville) 2-0
6. Fort Myers Bishop Verot 6-1
7. South Sumter (Bushnell) 5-1
8. Fort Pierce Lincoln Park 4-1
9. Coral Springs Charter 4-0
10. Montverde Academy 6-2
Honorable mention: Miami Monsignor Pace 6-0; West Florida 3-2; Orlando Bishop Moore 5-1; Santa (Alachua) 4-2; Keystone Heights 5-2

Class 3A
1. Miami Westminster Christian 3-1
2. Melbourne Central Catholic 4-0
3. Lake Worth Christian 6-0
4. University Christian (Jacksonville) 5-1
5. Tampa Prep 6-1
6. Rocky Bayou Christian 1-0
7. Tallahassee North Florida Christian 5-2
8. Orlando The First Academy 4-1
9. St. Petersburg Northside Christian 5-1
10. Moore Haven 4-1
Honorable mention: Lakeland Christian 6-1; Seffner Christian 4-2

Class 2A
1. St. Petersburg Canterbury 4-0
2. Seven Rivers Christian (Lecanto) 5-0
3. Boca Raton Grandview Prep 0-0
4. Winter Garden Foundation Academy 5-0
5. Land O’Lakes Academy at the Lakes 3-1
6. Trinity Christian (Deltona) 2-1
7. Glades Day 1-0
8. Orlando Christian 1-0
9. Miami Christian 1-0
10. Seacoast Christian Academy (Jacksonville) 1-0

Class 1A
1. Chiefland 2-0
2. Union County (Lake Butler) 4-0
3. Sneads 5-1
4. Lafayette (Mayo) 5-1
5. Wewahitchka 3-1
6. Port St. Joe 2-0
7. Holmes County 4-1
8. Freeport 3-1
9. Taylor (Pierson) 4-1
10. Trenton 5-2
Honorable mention: Malone 4-1; Milton Central 3-1; Dixie County (Cross City) 4-3; Williston 3-2