Boys Basketball – FHSAA Regional Quarterfinals, Feb. 12

boys_basketball_finals_2015Area teams in the boys basketball state playoffs (Click on the classification link to see a bracket)
(Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties)

Regional Quarterfinals
Thursday, February 12

Class 8A
Hagerty (Oviedo) 83, Sandalwood (Jacksonville) 73
Lake Brantley (Altamonte Springs) 44, Flagler Palm Coast 43 (OT)

Class 7A
Wekiva (Apopka) 48, Buchholz (Gainesville) 34
Oviedo 71, Fletcher (Neptune Beach) 48

Class 6A
Pensacola 61, Oakleaf (Orange Park) 49
Gainesville 62, Pace 52
Wolfson (Jacksonville) 65, Creekside (St. Johns) 46
Ed White (Jacksonville) 60, Bartram Trail (St. Johns) 42
Deltona 51, Vanguard (Ocala) 33
Lake Minneola 68, Seabreeze (Daytona Beach) 67

Class 5A
Rutherford (Panama City) 77, Suwannee (Live Oak) 62
Palatka 68, Bishop Kenny (Jacksonville) 64
Baker County (Glen St. Mary) 58, Menendez (St. Augustine) 48
Lake Weir (Ocala) 82, Citrus (Inverness) 71
Eastside (Gainesville) 58, Dunnellon 48
Dunedin 61, Nature Coast (Brooksville) 56
Eustis 83, Satellite (Satellite Beach) 47
Titusville 67, Tavares 45

Class 4A
Ribault (Jacksonville) 68, Bolles (Jacksonville) 66 (2 OT)
Jackson (Jacksonville) 52, Episcopal (Jacksonville) 34
P.K. Yonge (Gainesville) 56, Ridgewood (New Port Richey) 47
Trinity Catholic (Ocala) 59, Santa Fe (Alachua) 49

Class 3A
Providence (Jacksonville) 83, St. Francis Catholic (Gainesville) 43
St. Joseph Academy (St. Augustine) 91, Duval Charter (Jacksonville) 89
First Academy (Orlando) 69, Mount Dora Bible 43

Class 2A
FAMU (Tallahassee) 59, Christ’s Church (Jacksonville) 29
North Florida Educational Institute (Jacksonville) 44, Escambia Charter (Gonzalez) 41
Central Florida Christian (Orlando) 53, Meadowbrook (Ocala) 13
Agape (Orlando) 82, Cornerstone Academy (Gainesville) 30

Class 1A – Tuesday, February 17 (Regional Semifinals)
Bell at Hamilton County (Jasper)
Lafayette (Mayo) at Hawthorne
Wildwood at Williston
Newberry at Crescent City

District Tournament results