How the top 20 fared (Boys’ Basketball)

PZ - square(white)Top-ranked Providence passes a couple of more tests; top five combine to go 12-0; Here’s a look at how all of the ranked boys’ basketball teams fared last week  **Our next poll will be released on Wednesday night**

PREP ZONE POWER POLL – 2014-15 BASKETBALL POLL #5
(School, followed by first-place votes, classification, overall record and results through 1/19)

1. Providence (Jacksonville) (7) (3A) (21-1) – Went 3-0; d. #9 Flagler Palm Coast, 69-50, at the MLK Showcase at Ribault (Jacksonville) (Mon. 1/19); d. Arlington Country Day (Jacksonville), 73-71 (Sat.); d. University Christian (Jacksonville), 92-44 (Fri.)

2. Jackson (Jacksonville) (4A) (19-1) – Went 2-0; d. Fernandina Beach, 62-57 (Wed.); d. Raines (Jacksonville), 70-38 (Tue.)

3. Lake Minneola (6A) (17-3) – Went 3-0; d. Lincoln (Tallahassee), 60-54, at MLK Classic (Sat.); d. Forest (Ocala), 77-61 (Tue.); d. South Lake (Groveland), 79-58 (Mon.)

4. Gainesville (6A) (17-2) – Went 2-0; d. #20 Eastside (Gainesville), 60-38 (Fri.); d. #15 Columbia (Lake City), 58-50 (Wed.)

5. Bolles (Jacksonville) (4A) (17-1) – Went 2-0; d. Ribault (Jacksonville), 60-47 (Mon. 1/19); d. #13 Sandalwood (Jacksonville), 57-46 (Sat.)

6. Wolfson (Jacksonville) (6A) (18-2) – Went 2-1; d. #18 Bishop Kenny (Jacksonville), 55-53 (Sat.); d. Westside (Jacksonville), 73-64 (Thur.); LOST at #17 Ed White (Jacksonville), 78-74, in the North Florida Coaches Classic (Tue.)

7. Deltona (6A) (20-2) – Went 2-0; d. #16 Seabreeze (Daytona Beach), 64-50 (Tue.); d. Matanzas (Palm Coast), 58-20 (Mon.)

8. Eustis (5A) (17-2) – Went 2-1; LOST to 8A #4 Ocoee, 92-73 (Fri.); d. Mount Dora, 62-31 (Thur.); d. South Sumter (Bushnell), 84-74 (Mon.)

9. Flagler Palm Coast (8A) (15-5) – Went 1-2; LOST to #1 Providence (Jacksonville), 69-50, at the MLK Showcase at Ribault (Jacksonville) (Mon. 1/19); d. West Port (Ocala), 47-24 (Fri.); LOST to #13 Sandalwood (Jacksonville), 42-36 (Tue.)

10. Suwannee (Live Oak) (5A) (14-5) – Went 2-0; d. #15 Columbia (Lake City), 88-63 (Fri.); won at Rickards (Tallahassee), 54-53 (Tue.)

11. Episcopal (Jacksonville) (4A) (16-3) – Went 1-1; won at 7A Fletcher (Neptune Beach), 46-33 (Sat.); LOST to 6A St. Augustine, 51-46 (Tue.)

12. Hawthorne (1A) (19-2) – Went 3-0; d. Interlachen, 83-49 (Fri.); d. Hilliard, 43-28 (Thur.); d. Bronson, 72-32 (Tue.)

13. Sandalwood (Jacksonville) (8A) (12-5) – Went 1-2; LOST to #5 Bolles (Jacksonville), 57-46 (Sat.); LOST to First Coast (Jacksonville), 67-61 (Thur.); d. #9 Flagler Palm Coast, 42-36 (Tue.)

14. Baker County (Glen St. Mary) (5A) (14-5) – Went 1-2; LOST to 7A Martin County (Stuart), 54-51, at MLK Showcase at Ribault (Jacksonville) (Sat.); LOST at #18 Bishop Kenny (Jacksonville), 54-49 (Fri.); d. Paxon (Jacksonville), 75-56 (Tue.)

15. Columbia (Lake City) (6A) (12-8) – Went 0-3; LOST to Rockledge, 60-54, at MLK Classic at Ribault (Jacksonville) (Sat.); LOST at #10 Suwannee (Live Oak), 88-63 (Fri.); LOST at #4 Gainesville, 58-50 (Wed.)

16. Seabreeze (Daytona Beach) (6A) (13-4) – Went 1-2; LOST to Mainland (Daytona Beach), 71-66 (Sat.); d. New Smyrna Beach, 75-32 (Wed.); LOST to #7 Deltona, 64-50 (Tue.); formerly the top team in Daytona, the Sandcrabs are 2-4 in their last six games

17. Ed White (Jacksonville) (6A) (13-5) – Went 2-0; d. The Rock (Gainesville), 64-54, at the MLK Showcase at Ribault (Jacksonville) (Mon. 1/19); d. #6 Wolfson (Jacksonville), 78-74 (Tue.) – 2nd win against the Wolfpack this year; four of their losses to ranked teams – Potter’s House, Dillard, Bolles & Providence; Commanders were inaccurately given an 0-2 record instead of 1-1 which will be considered in this week’s rankings

18. Bishop Kenny (Jacksonville) (5A) (13-6) – Went 3-1; d. Haines City, 67-54, at MLK Showcase at Ribault (Jacksonville) (Mon. 1/19); LOST to #6 Wolfson (Jacksonville), 55-53 (Sat.); d. #14 Baker County (Glen St. Mary), 54-49 (Fri.); d. Terry Parker (Jacksonville), 59-34 (Tue.)

19. Hamilton County (Jasper) (1A) (15-6) – Went 3-0; d. Madison County, 65-58 (Sat.); d. Lafayette (Mayo), 78-62 (Fri.); d. Jefferson County (Monticello), 67-25 (Tue.)

20. Eastside (Gainesville) (5A) (12-9) – Went 0-2; LOST to 4A #7 Chaminade-Madonna (Hollywood), 60-44 (Sat.); LOST to #4 Gainesville, 60-38 (Fri.)

Also receiving votes:

Vanguard (Ocala) (6A) (14-5) – Went 2-0; d. North Marion (Citra), 84-39 (Fri.); d. RV Leesburg, 60-54 (Tue.)

Leesburg (6A) (13-7) – Went 0-1; LOST to RV Vanguard (Ocala), 60-54 (Tue.)

On the bubble:

Trinity Catholic (Ocala) (4A) (15-4) – Went 3-0; d. St. John Lutheran (Ocala), 65-34 (Sat.); d. Hudson, 72-47 (Fri.); d. The Villages, 73-34

Dunnellon (5A) (15-6) – Went 3-0; d. Williston, 78-50 (Sat.); d. Citrus (Inverness), 56-50 (Fri.); d. North Marion (Citra), 73-35

Mainland (Daytona Beach) (6A) (11-8) – d. #16 Seabreeze (Daytona Beach), 71-66 (Sat.); d. Palatka, 59-51 (Wed.); Since Jan. 8, the Bucs have won five of six (only loss at #7 Deltona). According to the Daytona Beach News Journal, as soon as the football players returned to the lineup, the defending 6A-District 5 champs have been a completely different team

Atlantic (Port Orange) (4A) (15-7) – Went 0-1; LOST to Trinity Prep (Winter Park), 64-62 (Wed.)