Class 7A All-State Football Team

fhsaa-logo-newThe Florida Class 7A All-State football team as chosen by newspaper editors and reporters.  Area players in bold.

FIRST TEAM OFFENSE
QB — Tucker Israel 6-0 190 Sr., Orlando Lake Nona
RB — Jordan Scarlett 5-10 190 Sr., Fort Lauderdale St Thomas
RB — Laderrien Wilson 6-0 215 Jr., Kissimmee Osceola
WR — Deondre Farrier 6-2 173 Sr., Orlando Lake Nona
WR — Nyqwan Murray 6-0 175 Sr., Orlando Oak Ridge
WR — George Campbell 6-4 210 Sr., Tarpon Springs East Lake
OL — Parker Braun 6-3 275 Jr., Kissimmee Osceola
OL — Sam Clausman 6-5 300 Sr., Fort Lauderdale St Thomas
OL — Tarrick Thomas 6-4270 Sr., Tallahassee Lincoln
OL — Kurt Schleicher 6-3 280 Sr., Lakeland
OL — Grant Polk 6-6 290 Sr., Punta Gorda Charlotte
UT — Deon Cain 6-2 190 Sr., Tampa Bay Tech
K — Daniel Lacamera 6-4 220 Sr., Tarpon Springs East Lake

FIRST TEAM DEFENSE
DL — Nick Bosa 6-4 270 Jr., Fort Lauderdale St Thomas
DL — Brandon Boyce 6-1 270 Sr., Fort Lauderdale St Thomas
DL — Wyatt Ray 6-4 230 Sr., Fort Lauderdale St Thomas
DL — Shelton Johnson 6-5 225 Sr., Delray Beach Atlantic
LB — Shaq Quarterman 6-1 230 Jr., Oakleaf (Orange Park)
LB — Riley Nicholson 6-1 225 Sr., Kissimmee Osceola
LB — Carson Lydon 6-3 225 Sr., Tarpon Springs East Lake
LB — Marquis Cass 6-0 220 Sr., Gonzalez Tate
DB — Derwin James 6-2 207 Sr., Haines City
DB — Shamar Jackson 5-9 175 Sr., Royal Palm Beach
DB — Stephon Brown 5-10 170 Sr., Kissimmee Osceola
UT — Jessie Liptrot 6-0 180 Sr., Fletcher (Neptune Beach) 
P — Zach Feddeler 6-2 180 Sr., Lakeland

SECOND TEAM OFFENSE
QB — Daniel Parr 6-2 190 Sr., Palm Beach Gardens Dwyer
RB — Ray Ray McCloud 5-10 175 Sr., Tampa Sickles
RB- Emmanuel Reed 6-0 190 Sr., Sebastian River
WR — Tre Nixon 6-1 175 Jr., Viera
WR — Deangelo Antoine 5-10 175 Sr. Orlando Oak Ridge
WR — John Burt 6-3 185 Sr., Tallahassee Lincoln
OL — Julian Santos 6-2 295 Jr., Tarpon Springs East Lake
OL — Fredrick Johnson 6-7 300 Sr., Royal Palm Beach
OL — Alex Salguero 6-2 285 Jr., Bradenton Braden River
OL — Marcus Norman 6-5 290 Sr., Sebastian River
OL — Brad Bourke 6-2 270 Sr., Fletcher (Neptune Beach)
UT — Mehdi El-Attrach 6-0 190 Sr., Orlando Lake Nona
K — Gildardo Mata 5-7 170 Sr., Lakeland Kathleen

SECOND TEAM DEFENSE
DL — Chris Terrell 6-3 240 Sr., Gonzalez Tate
DL — Tanner Rowell 6-2 240 Jr., Melbourne
DL — Brian Bembry 6-3 255 Sr., Palmetto
DL — Justin Andrews 6-0 260 Jr., Lakeland Kathleen
LB — Jonathan Jones 6-2 220 Jr., Orlando Oak Ridge
LB — Chris Hart 6-3 240 Sr., Fort Lauderdale St Thomas
LB — Jake Hanson 6-1 215 Jr., Tarpon Springs East Lake
LB — Jake Hampton 5-11 205 Jr., Tampa Sickles
DB — Dominic Lee 6-1 190 Sr., Kissimmee Osceola
DB — Tyson Cisrow 6-0 180 Sr., Fort Lauderdale St Thomas
DB — Kevin Williams 5-11 185 Sr., Pompano Beach Ely
UT — James Oliphant 5-9 170 Sr., Fort Lauderdale St Thomas
P — Heath Grady 6-4 210 Sr., Tampa Freedom

THIRD TEAM OFFENSE
QB — Tanner Hearn 6-2 180 Sr., Orlando East River
RB — Shi’Kim Coward 5-9 175 Sr., Niceville
RB — A.J. Davis 6-1 170 So., Lakeland
WR — James Brunson 6-0 170 Sr., Fort Myers
WR — Jawaun Harris 5-10 175 Sr., Fort Lauderdale St Thomas
WR — Reggie Payne 6-2 180 Jr., Gonzalez Tate
OL — Colin Byrne 6-4 315 Sr., Fort Lauderdale St Thomas
OL — Alex Echols 6-2 260 Sr., Niceville
OL — Sage Kempfer 6-0 240 Sr., Melbourne
OL — Matt Ahern 6-3 320 Jr., Atlantic Coast (Jacksonville)
OL — Ja’Vionte Nash 6-2 285 Jr., Oakleaf (Orange Park)
UT — Eli Stove 6-1 175 Jr., Niceville
K — Tre Simons 6-2 170 Jr., Atlantic Coast (Jacksonville)

THIRD TEAM DEFENSE
DL — Marques Ford 6-4 225 Sr., Gibsonton East Bay
DL — Trae Ferrell 6-2 240 Sr., Atlantic Coast (Jacksonville)
DL — Tashawn Manning 6-4 250 Jr., Wekiva
DL — Brian Rattery 6-2 285 Sr., Palm Beach Lakes
LB — David Moodie 6-2 200 Sr., Winter Springs
LB — Scott Armfield 5-10 170, Jr., Niceville
LB — Kal-El Williams 6-0 245 Sr., Pinellas Park
LB — Charles Perry 6-2 205 Sr, Royal Palm Beach
DB — Javon Hammond 6-1 185 Sr., Tampa Gaither
DB — Jo Jo Louis 6-1 185 Jr., Bradenton Braden River
DB — Nick Roberts 5-10 170 So., Oakleaf (Orange Park)
UT — Tyler Castillo 5-10 170 Sr., Orlando East River
P — Zach Lehman 6-2 170 Jr., Clearwater

HONORABLE MENTION
QB Jake Hudson 5-11 190 Sr., Tarpon Springs East Lake; QB Sawyer Smith 6-2 205 Jr., Gonzalez Tate; Jake Rizzo 6-0 180 Sr., Fort Lauderdale St Thomas; QB Gerald Anderson 5-11 195 Sr., Miami Springs; RB Bryan Johnson 5-7 155 Jr., St Cloud; RB Marquice Flowers 5-9 175 Sr. Plantation; RB BJ Daniels Melbourne 6-1 195 So., Melbourne; WR Johnnie Coleman 5-10 180 Sr., Palm Beach Lakes; WR Marcus Johnson 6-1 180 Jr., Oakleaf (Orange Park); TE Camren Knight 6-4 215 Sr., Tallahassee Lincoln; TE Chris Cunningham 6-3 225 Sr., Atlantic Coast (Jacksonville); WR Trevor Laurent 5-210 2170 Jr., Punta Gorda Charlotte; UT Marquis Zimmerman 5-9 160 Jr., Lakeland Kathleen; UT Deanfernee McGriff 6-3 240 Sr. Tallahassee Leon; UT James Gardner 6-4 212 Sr., Fort Lauderdale High; K Andrew Bogaenko 5-10 185 Jr., St Cloud; DL J.D. Rice 6-0 280 Sr., Orlando Lake Nona; LB Jaylon Fair 5-10 170 Jr., Wekiva; LB Dwayne Paddyfoot 6-3 225 Sr., Miami Mater Academy; LB Gerald Donald 5-10 180 Sr., Buchholz (Gainesville); LB Tavon Cox 6-3 190 Sr., Haines City; DB Chase Outzen 5-11 175 Sr., Niceville; DB Damien Crumitie 5-11 180 Jr., Tallahassee Leon; DB Rashaan Watson 6-0 190 Sr., Pinellas Park; DB Justin Strnad 6-3 210 Sr., Tarpon Springs East Lake; UT Christian Angulo 6-2 180 Sr., Gibsonton East Bay; DB Antione Webster 6-0 185 Jr., Hialeah American; UT Karon Jackson 5-10 170 Sr., Hialeah American.