Class 5A All-State Football Team

fhsaa-logo-newThe Florida Class 5A All-State football team as chosen by newspaper editors and reporters.  Area players in bold.

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Torrance Gibson 6-4 210 Sr., Plantation American Heritage
RB – Taeler Porter 5-9 190 Sr., Immokalee
RB – James Allen 5-11 185 Sr., North Marion (Citra)
WR – Charles Wade 6-0 195 Sr., Bishop Kenny (Jacksonville)
WR – Keith Gavin 6-4 225 Jr., Crawfordville Wakulla
WR – Daniel Davis 5-10 175 Sr., Tarpon Springs
OL – Luke Hiers 6-4 290 Sr., Lake Wales
OL – Brett Heggie 6-4 285 Jr., Mount Dora
OL – Tyler Jordan 6-4 290 Sr., Bishop Kenny (Jacksonville)
OL – Michael Howard 6-6 250 Sr., Clay (Green Cove Springs)
OL – James Daniels 6-4 275 Sr., South Sumter (Bushnell)
UT – Ryan Davis 5-11 180 Sr., St Petersburg Lakewood
K – Trevor Ross 5-11 180 Sr., Suwannee (Live Oak)

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Cedric Wood 6-3 300 Jr., Tallahassee Godby
DL – Montel Presley 5-11 300 Jr., South Sumter (Bushnell)
DL – Devin Papenheim 6-6 225 Sr., South Sumter (Bushnell)
DL – Deante Turner 6-2 290 Sr., Arcadia DeSoto
LB – Raekwon Jones 6-1 205 Sr., Lynn Haven Mosley
LB – Jim Jones 6-2 225 Sr., Tallahassee Godby
LB – Anthony Flory 6-2 225 Sr., Plantation American Heritage
DB – Tarvarus McFadden 6-3 200 Sr., Plantation American Heritage
DB – Taderrius Patrick 6-1 185 Sr., Tavares
DB – Tucker Bennett 6-1 180 Sr., Merritt Island
DB – Marcus Holton 6-0 180 Sr., Tallahassee Godby
UT – Dakota Milstead 5-9 160 Sr., Pensacola West Florida
P – Zach Gleaton 5-10 160 Sr., Zephyrhills

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Feleipe Franks 6-6 218 Jr., Crawfordville Wakulla
RB – Denzel Washington 5-7 170 Sr., Suwannee (Live Oak)
RB – Chris Schwarz 5-10 180 Jr., New Port Richey River Ridge
WR – Quan Moorer 6-5 205 Sr., Pensacola Catholic
WR – Freddie Swain 6-2 180 Jr., North Marion (Citra)
WR – Jacob Kubik 6-0 180 Sr., Gulf Breeze
OL – Zach Baker 6-4 290 Sr., Clay (Green Cove Springs)
OL – Parker Boudreaux 6-4 290 Jr., Orlando Bishop Moore
OL – Christian Pellage 6-7 297 Sr., Nature Coast (Brooksville)
OL – Brandon LoFortus 6-7 305 Sr., Tallahassee Godby
OL – C.J. Allen 6-4 310 Sr., Palm Bay
UT – J.T. Turner 5-9 185 Sr., Clay (Green Cove Springs)
K – Jake McIntyre 6-1 170 Jr., Orlando Bishop Moore

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Richard McIntosh 6-2 235 Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
DL – Daryl Wilson 6-1 290 Jr., Panama City Bay
DL – Zander Zimmer 6-2 225 Jr., Orlando Bishop Moore
DL – Brian Burns 6-6 210 Jr., Plantation American Heritage
LB – Malcolm Penny 6-1 220 Sr., Tallahassee Rickards
LB – Alex Williams 5-11 230 Sr., North Marion (Citra)
LB – Anthony Foster 6-2 230 Sr., St Petersburg Lakewood
DB – Marc McCoy 6-2 185 Sr., Riverview Spoto
DB – Marcus Walker 6-1 185 Sr., Lake Wales
DB – Ryan Pulley 6-0 190 Sr., Cape Coral Island Coast
DB – Von Davis 5-10 175 Sr., Mount Dora
UT – Aaron McCallister 5-11 195 Jr., Suwannee (Live Oak)
P – Dylan Barnas 5-8 165 Sr., Merritt Island

THIRD TEAM OFFENSE
QB – Z’Khari Blocker 6-1 180 So., Pensacola Catholic
RB – P.J. Simmons 5-10 190 Sr., Tallahassee Godby
RB – Colin Wilson 6-0 210 So., Clay (Green Cove Springs)
WR – Raiqwan Hayes 5-11 165 Sr., New Port Richey Gulf
WR – Rasheen Bailey 5-7 160 Sr., Cape Coral
WR – Dredrick Snelson 5-11 185 Jr., Plantation American Heritage
OL – Colton Rausch 6-1 225 Sr., Auburndale
OL – Marcus Brown 6-4 340 Sr., Naples Lely
OL – Devin Gibson 6-0 300 Sr., Pensacola West Florida
OL – Clark Bulliet 6-3 265 Sr., Tampa Jesuit
OL – Carl Blaylock 6-2 250 Jr., Suwannee (Live Oak)
UT – Jaylen Pickett 6-0 200 Sr., Zephyrhills
K – Austin Peffers 5-11 160 Sr., Panama City Arnold

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Sean Grayer 6-2 230 Sr., Clay (Green Cove Springs)
DL – Antoine Barker 6-4 235 Sr., Pensacola Catholic
DL – Danny Thomas 6-2 230 Sr., Tallahassee Godby
DL – Keyonte Holley 5-11 235 Sr., Wauchula Hardee County
LB – Kendall Duckworth 6-0 190 Sr., Naples Lely
LB – Brice Hatcher 6-2 235 Sr., South Sumter (Bushnell)
LB – Bradley Clement 6-0 220 Jr., Plantation American Heritage
DB – Rayshad Lewis 5-9 165 Jr., Orlando Bishop Moore
DB – Deonta Fair 6-0 180 Sr., Plantation American Heritage
DB – Jaymon Thomas 6-2 180 Sr., Immokalee
DB – Trevor Duke 5-10 185 Sr., New Port Richey River Ridge
UT – Jante Boston 5-10 175 Sr., Ribault (Jacksonville)
P – Louis Zervos 5-9 150 Sr., Tarpon Springs

HONORABLE MENTION
QB Cody Saunders 6-2 192 Jr., Panama City Arnold; QB Adarius Purifoy 6-1 180 Jr., Pensacola West Florida; QB Jackson Bradley 6-2 190 Sr., Bishop Kenny (Jacksonville); RB Raekwon Webb 5-9 175 Jr., Panama City Bay; RB Malik Davis 5-11 180 So., Tampa Jesuit; RB Willie Brown 5-10 180 Sr., Mount Dora; RB Marcus Williams 5-9 175 Sr., Orlando Bishop Moore; RB Todd Sims 6-0 180 Sr., Riverview Spoto; RB Artavis Pierce 5-10 200 Jr., Auburndale; RB Ezekiel Thomas 6-0 190 Sr., Tavares; WR Leroy Henley 6-1 185 So., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons (52-730-8); WR Antwain Adams 6-2 170 Sr., Pensacola Catholic; TE Archibald Bowman 6-4 230 Sr. Dade City Pasco; OL Kekoa Haina-Scott 6-2 260 Sr., Panama City Bay; OL Kyle Weaver 6-3 330 Jr., Crawfordville Wakulla; OL C.J. Riddell 6-2 285 Sr., Orlando Bishop Moore; OL Bailey Herring 6-3 270 Jr., Merritt Island; UT Jack Reed 5-9 175 Sr., North Marion (Citra); QB Keshaun Peters 6-1 205 Sr., New Port Richey Gulf; UT Amari DuBose 5-9 155 Jr. Westside (Jacksonville); UT Mitch Wilcox 6-5 230 Sr., Tarpon Springs; LB Chris Sakamoto 6-0 215 Sr., Clay (Green Cove Springs); LB Nick Mosco 5-10 210 So., Tampa Jesuit; LB Wilbur Cooper 5-11 215 Sr., Auburndale; LB Zac Lackman 6-1 210 Jr., Cape Coral Island Coast.