Class 4A All-State Football Team

fhsaa-logo-newThe Florida Class 4A All-State football team as chosen by newspaper editors and reporters.  Area players in bold.

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Maurice Alexander 6-0 170 Sr., Miami Washington
RB – Mark Walton 5-11 195 Sr., Miami Washington
RB – Azende Rey 6-0 190 Jr., DeFuniak Springs Walton County
RB – Eric Bright 5-9 210 Sr., Madison County
WR – Antonio Callaway 6-0 180 Sr., Miami Washington
WR – Jamel Dean 6-2 200 Sr., Cocoa
OL – Joe Hernandez 5-10 280 Sr., Clewiston
OL – Tammarick Collier 6-6 270 Sr., Tallahassee Florida High
OL – Cody Temple 6-2 285 Sr., West Nassau (Callahan)
OL – Jawaan Taylor 6-6 360 Jr., Cocoa
OL – Ben Tirolia 6-4 280 Sr., Miami Washington
UT – Ronnie Harrison 6-2 210 Sr. Tallahassee Florida High
K – Isaac Mercado 5-10 165 Sr., Fort Lauderdale Pinecrest

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Steven Leggett 6-1 255 Sr., Belle Glade Glades Central
DL – John Matson 6-2 225 Jr., Fort White
DL – Devonaire Clarington 6-6 230 Sr., Miami Washington
LB – Kyle Johnson 6-0 210 Jr., Bolles (Jacksonville)
LB – Sage Lewis 6-1 212 Sr, Miami Monsignor Pace
LB – Michael Pinckney 6-1 225 Jr., Raines (Jacksonville)
LB – Withney Simon 6-0 210 Sr., Orlando Jones
DB – Chauncey Gardner 5-11 190 Jr., Cocoa
DB – DaVanta Davis 6-2 190 Sr., Miami Washington
DB – Ocie Rose 6-2 180 Sr., Miami Washington
DB – Jacari Footman 5-11 175 Sr., Tallahassee Florida High
UT – Caleb Robinson 6-1 180 Jr., Umatilla
P – Austin Bentley 6-0 170 Sr., Tallahassee Florida High

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Bruce Judson 5-11 170 So., Cocoa
RB – Davion Dubose 6-1 195 Jr. West Nassau (Callahan)
RB – Justin Weaver 5-10 180 Sr., Cocoa
RB – Jabari Jiles 5-9 190 So. The Villages
WR – Tyrell Moorer 6-0 180 Sr., Bolles (Jacksonville)
WR – Ronald Patterson 6-2 180 Jr., Raines (Jacksonville)
OL – Zach Sprenkle 5-9 245 Sr., Madison County
OL – Mike Ruess 6-1 235 Sr., Coconut Creek North Broward Prep
OL – Deonte Seal 6-3 370 So., Clewiston
OL – Jah’Shaun Seider 6-5 265 Sr., Belle Glade Glades Central
OL – Seth Standland 6-2 230 Sr., DeFuniak Springs Walton County
UT – Akevious Williams 6-2 190 Sr., Madison County
K – Sander Bloshinsky 5-10 150 Jr., Coral Springs Charter

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Joseph Jackson 6-5 235 Jr., Miami Gulliver Prep
DL – Christian Helsel 6-4 280 Sr., Fort White
DL – Nik Bonitto 6-5 220 Fr., Davie University
LB – James King 6-2 210 Sr., Miami Washington
LB – Michael Dudzinski 5-11 180 Sr., West Nassau (Callahan)
LB – Noah Justinger 6-2 220 Sr., The Villages
LB – Dominic Sheppard 6-2 210 Sr., Miami Gulliver Prep
DB – Trenton McGhee 6-2 205 Sr., Bolles (Jacksonville)
DB – Asante Griffin 5-9 185 Sr., Cocoa
DB – Terry Jefferson 5-8 175 Sr., Miami Washington
DB – Bump Robinson 6-0 175 Sr., Madison County
UT – Lenorris Gaines 5-9 175 Sr., Clewiston
P – Alex Rutledge 5-8 183 Jr., Raines (Jacksonville)

HONORABLE MENTION
QB Akex Cavender 6-2 180 Sr., Port St John Space Coast; QB Justin Lewis 6-1 180 Sr., Umatilla; QB David Witt 6-2 200 Jr., Clewiston; QB David Vozzola 5-11 170 Jr., Coral Springs Charter; RB Dominique Spain 5-7 175 Sr., Clewiston; RB George Jacobson 5-11 190 Sr., Tavernier Coral Shores; RB Mekhi Sargent 5-10 217 Jr., Key West; UT Calvin Jackson 5-9 160 Jr., Coral Springs Charter; WR C.J. Riley 6-4 180 Jr., Coconut Creek North Broward Prep; WR Jason Browning 6-4 185 So., Port St John Space Coast; TE Kevin Ackerman 6-5 230 Sr., Bolles (Jacksonville); OL Jeremiah Theus 6-6 270 Sr., Bolles (Jacksonville); UT Dexter Carter Jr. 5-11 170 Sr., Bolles (Jacksonville).