Class 1A All-State Football Team

fhsaa-logo-newThe Florida Class 1A All-State football team as chosen by newspaper editors and reporters.  Area players in bold

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Brycen Lee 6-5 180 Sr., Lafayette (Mayo)
RB – Jarkiece Davis 5-9 190 Sr., Port St Joe
RB – Julian Robinson 5-11 190 Jr., Dixie County (Cross City)
RB – Keandre Lett 5-9 170 Sr., Bratt Northview
WR – Alex Smith 5-10 170 Sr., Santa Rosa Beach South Walton
WR – Kayne Hurst 6-1 185 Jr., Lafayette (Mayo)
OL – Teyler Sexton 6-2 270 Sr., Baker
OL – Marlon Stephens 6-0 235 Jr., Vernon
OL – Larry Blue 6-2 300 Sr., Crescent City
OL – Chance Jowers 6-2 255 Sr., Graceville
OL – Tyler Corbin 6-2 250 Sr., Dixie County (Cross City)
UT – Hamp Cheevers 5-11 155 Jr., Trenton
K – Israel Grande 6-0 190 Sr., West Gadsden

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Trey Simmons 5-11 250 Sr., Dixie County (Cross City)
DL – Alden McClellan 5-11 180 Sr., Union County (Lake Butler)
DL – Kade Rogers 6-0 200 Jr., Trenton
DL – Steven Matthews 6-0 275 Jr., Blountstown
LB – Montae Barto 6-1 220 Jr., Baker
LB – Darrius Peterson 6-1 220 Jr., Vernon
LB – Cole Cryderman 6-0 205 Sr., Port St Joe
LB – Marcel Johnson 6-0 215 Jr., Port St Joe
DB – Austin Brown 6-4 200 Sr., Vernon
DB – Tim Fleming 6-1 170 Sr., Lafayette (Mayo)
DB – Brooks Martin 5-11 175 Jr., Trenton
UT – La’Marcus Webb 5-9 175 Sr., Hamilton County (Jasper)
P – Dillon Bates 6-2 190 Jr., Freeport

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Jonathan Ortner 6-1 185 Sr., Santa Rosa Beach South Walton
RB – Dadrian Ellis 5-11 190 Jr., Crescent City
RB – Braden Cross 5-10 170 Jr., Jay
RB – Lee Jones 5-10 225 Sr., Lafayette (Mayo)
WR – Gunner Chaires 5-8 155 Sr., Hilliard
WR – Franklin Williams 6-2 175 So., Union County (Lake Butler)
OL – Will Ramsey 6-2 215 Jr., Port St Joe
OL – Riley Burke 6-0 300 Sr., Port St Joe
OL – Hunter Hill 6-0 245 Sr., Hamilton County (Jasper)
OL – Codie Habarek 6-2 240 Jr., Freeport
OL – Tucker Harrington 6-2 280 Sr., Jay
UT – Kentwan Daniels 6-1 190 Jr., Hamilton County (Jasper)
K – Freddy Galvan 5-9 145 Sr., Pierson Taylor

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Joseph Merriex 6-2 265 Jr., Union County (Lake Butler)
DL – Tre McCleese 6-1 215 Jr., Trenton
DL – Corey Durden 6-4 250 Jr., Newberry
DL – Josh Smith 5-10 270 Jr., Union County (Lake Butler)
LB – Myles Byrd 5-10 185 Sr., Lafayette (Mayo)
LB – James Horsley 6-1 175 Sr., Dixie County (Cross City)
LB – Deangelo Robinson 5-8 205 Sr., Hamilton County (Jasper)
LB – William Hayes 5-4 145 Sr., Bristol Liberty County
DB – Joe Ledo-Massey 6-0 195 Sr., Santa Rosa Beach South Walton
DB – Isaiah Johnson 6-1 175 Jr., Union County (Lake Butler)
DB – Jak Riley 5-10 175 Sr., Port St Joe
UT- Jarrod Beckwith 6-1 175 Jr., Bristol Liberty County
P — Bryce Jenkins 6-4 190 Jr., Hilliard

HONORABLE MENTION
QB Quantrezz Knight 6-1 180 Jr., West Gadsen; QB Caleb Cox 6-2 175 Sr., Union County (Lake Butler); QB Jon Beck 6-3 180 Jr., Baker; RB Ja’Vontai Hall 5-8 160 So., Cottondale; RB Antwan Durn 5-10 185 Jr., Union County (Lake Butler); RB Rashard Ranie 6-1 170 Sr., Wewahitchka; OL Hunter Harrison 6-4 290 Sr., Bristol Liberty County; UT James Bowers 5-10 225 Sr., Dixie County (Cross City); K Marcus Mannerstedt 6-1 175 Jr., Trenton; DL Ja’lin Parks 6-3 265 So., Newberry; DL Marquez Johnson 6-2 215 Sr., Port St Joe; LB Tyler Sistrunk 6-1 202 Sr., Bronson; LB Brandon Land 6-2 180 Sr., Dixie County (Cross City); LB AJ Davis 6-3 230 Jr., Graceville; LB Anthony Wyrick 5-11 175 Sr., Blountstown; UT Aaron Paul 6-2 180 So., Port St Joe ; UT D’Vonta O’Neal 6-1 185 Sr., Vernon.