How the top 20 fared (Boys’ Basketball)

Prep Zone - square(none)Here’s a look at how all of the ranked boys’ basketball teams fared over the holidays  **Our first poll of 2015 will be released on Wednesday night**

PREP ZONE POWER POLL – 2014-15 BASKETBALL POLL #3
(School, followed by first-place votes, classification, overall record and results since 12/16)

1. Providence (Jacksonville) (6) (3A) (16-1) – Went 7-1; d. 3A #8 Windermere Prep, 76-45 (1/3); d. Milton (GA), 51-48, in 5th-place game at Arby’s Classic (12/31), d. Christ’s Church (NC), 69-55, at Arby’s Classic (12/30), LOST to Centerville (OH), 56-54, at Arby’s Classic (12/29), d. Webb (TN), 67-49, at Arby’s Classic (12/27); d. Nease (Ponte Vedra), 78-41 (12/20) & d. Westminster Academy (Ft. Lauderdale), 74-40, at the Providence Pre-Christmas Tournament

2. Lake Minneola (1) (6A) (12-2) – Went 3-1; d. defending 8A champion Winter Park, 65-64, at Master’s Academy Classic (1/3); LOST to 8A #2 Evans (Orlando), 86-61 (12/27); d. Liberty Christian Prep (12/18); d. Leesburg, 71-53 (12/16)

3. Bolles (Jacksonville) (4A) (14-0) – Went 6-0; d. First Coast (Jacksonville), 51-43 (1/3); d. RV Oakleaf (Orange Park), 62-34, at Bartram Trail /St. Johns Challenge (12/31), d. Bartram Trail (St. Johns), 58-31, at Bartram Trail /St. Johns Challenge (12/30) & d. Menendez (St. Augustine), 52-19, at Bartram Trail /St. Johns Challenge (12/29); d. Uniontown (PA), 69-48 (12/20), d. Watertown (TN), 62-34 (12/19) & d. Rocky Grove (PA), 67-37 (12/18) at KSA/Disney Tournament

4. Jackson (Jacksonville) (4A) (13-1) – Went 5-0; d. Rickards (Tallahassee), 70-49 (1/3); d. Bradford (Starke), 74-32 (12/30); d. First (Coast (Jacksonville), 78-51 (12/27); d. RV Ribault (Jacksonville), 66-41; d. Yulee, 78-26 (12/16)

5. Gainesville (6A) (14-2) – Went 7-1; d. Glenn Hills (Augusta, GA), 58-46, at the Chick-Fil-A Invitational at Tucker, GA (12/30), d. M.L. King (Lithonia, GA), 67-54, at the Chick-Fil-A Invitational (12/29), d. Greene County (Eutaw, AL), 53-39, at the Chick-Fil-A Invitational (12/27), LOST to Cedar Grove (Ellenwood, GA), 76-57, at the Chick-Fil-A Invitational; Went 3-0 at the Kiwanis Christmas Tournament at Bradford (Starke) – d. Creekside (St. Johns), 62-51, in the championship game (12/20); d. Oakleaf (Orange Park), 60-51 (12/19); d. Miami Northwestern, 69-51 (12/18); d. Middleburg, 53-26 (12/16)

6. Eastside (Gainesville) (5A) (9-7) – Went 2-5; LOST to Leesburg, 61-51, at Dante Anderson Invitational at Eastside (1/3); d. Foundation Academy (Winter Garden), 54-39, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/30), LOST to 3A #7 Brooks-DeBartolo (Tampa), 75-74, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/29), LOST to Archbishop McCarthy (SW Ranches), 61-57, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/27), d. Hilliard, 62-21, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/26); LOST at Santa Fe (Alachua), xx-xx (12/20); d. Belleview, 55-28 (12/18); LOST to Lake Weir (Ocala), 57-53 (12/16)

7. Ed White (Jacksonville) (6A) (9-4) – Went 3-2; d. 3A #8 Windermere Prep, 61-49, at the Kreul Classic (12/22), d. Barringer (Newark, NJ), 53-38, at the Kreul Classic (12/20), LOST to 5A #2 Dillard (Ft. Lauderdale), 70-60, at the Kreul Classic (12/19); LOST at Lee (Jacksonville), 64-56 (12/17); won at #8 Wolfson (Jacksonville), 68-65 (12/16)

8. Wolfson (Jacksonville) (6A) (14-1) – Went 5-1; d. Paxon (Jacksonville), 51-50 (1/3); d. #11 Flagler Palm Coast, 52-49 (12/29); d. Nease (Ponte Vedra), 55-47 (12/27); d. Bishop Snyder (Jacksonville), 75-54, at Clay High Christmas Tournament (12/26); d. Westside (Jacksonville), 78-48 (12/18); LOST to #7 Ed White (Jacksonville), 68-65 (12/16)

9. Bishop Kenny (Jacksonville) (5A) (9-5) – Went 2-2; d. Nease (Ponte Vedra), 66-49 (1/2); d. Flanagan (Pembroke Pines), 75-48 (12/22); LOST to Carver (GA), 65-46, at Kreul Classic (12/20); LOST to 7A #1 Blanche Ely (Pompano Beach), 77-37, at Kreul Classic (12/19)

10. Suwannee (Live Oak) (5A) (11-3) – Went 4-2; LOST to Archbishop McCarthy (SW Ranches), 81-73, in the Hitchcock’s Challenge championship game at Santa Fe (Alachua) (12/30); d. #19 Columbia (Lake City), 60-52, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/29); d. Santa Fe (Alachua), 75-64, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/27); d. Dixie County (Cross City), 76-44, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/26); LOST to 8A Miami Beach, 58-55, at City of Palms in Fort Myers (12/20); d. RV Hamilton County (Jasper), 72-20 (12/18)

11. Flagler Palm Coast (8A) (12-2) – Went 4-1; d. RV Ribault (Jacksonville), 48-41 (1/3); LOST to #8 Wolfson (Jacksonville), 52-49 (12/29); d. Middleburg, 48-28 (12/27); d. Fletcher (Neptune Beach), 55-33 (12/26); d. #15 Sandalwood (Jacksonville), 55-43 (12/16)

12. Deltona (6A) (16-1) – Went 7-0; d. Seminole (Sanford), 87-76 (12/31); d. Central Park Christian (Birmingham, AL), 57-51 (12/30); d. Crooms Academy (Sanford), 68-27 (12/29); d. 8A Vero Beach, 62-43, at DeLand Rotary Pre-Christmas Tournament (12/20); d. 7A #10 Winter Haven, 88-61 (12/19); d. 8A University (Orange City), 66-33 (12/18); d. New Smyrna Beach, 75-45 (12/16)

13. Baker County (Glen St. Mary) (5A) (11-2) – Went 4-1; LOST to Episcopal (Jacksonville), 54-53, at Florida First Coast Christmas Tournament (12/31); d. RV Crescent City, 45-32, at the Florida First Coast Christmas Tournament (12/30); d. Ridgeview (Orange Park), 60-26, at the Florida First Coast Christmas Tournament (12/29); d. Ponte Vedra, 40-38 (12/20); d. RV Crescent City, 75-63 (12/19)

14. Eustis (5A) (12-1) – Went 3-0; d. BOLCA Prep (Daytona Beach), 70-49, at Calvary Christian Academy Holiday Classic (12/27); d. Interlachen, 64-25, at Calvary Christian Academy Holiday Classic (12/26); d. Lecanto, 77-70 (12/16)

15. Sandalwood (Jacksonville) (8A) (9-3) – Went 3-1; d. Parker (Jacksonville), 51-44 (12/20); d. Stanton (Jacksonville), 65-44 (12/19); d. West Port (Ocala), 79-43 (12/18); LOST to #11 Flagler Palm Coast, 55-43 (12/16)

16. Hawthorne (1A) (14-2) – Went 4-2; d. 8A Southridge (Miami), 73-66, at Dante Anderson Invitational at Eastside (Gainesville) (1/3); LOST to #19 Columbia (Lake City), 69-62, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/30); LOST to 5A Archbishop McCarthy (SW Ranches), 73-63, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/29); d. 3A #7 Brooks-DeBartolo (Tampa), 69-59, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/27); d. 4A East Gadsden (Havana), 64-26, at Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/26); d. Hilliard, 67-34 (12/19)

17. Vanguard (Ocala) (6A) (9-5) – Went 3-3; LOST to St. Petersburg, 52-47, in consolation championship at the Kingdom of the Sun at Vanguard (Ocala) (12/31); d. North Clayton (GA), 43-41, at the Kingdom of the Sun at Vanguard (Ocala) (12/30); d. North Marion (Citra), 71-37, at the Kingdom of the Sun at Vanguard (Ocala) (12/29); LOST to 8A West Orange (Winter Garden), 74-68, at the Kingdom of the Sun at Vanguard (Ocala) (12/26); d. Trinity Catholic (Ocala), 67-59, at Tim Brinkley Shootout at North Marion (Citra) (12/20)

18. Seabreeze (Daytona Beach) (6A) (11-1) – Went 4-0; d. Palatka, 85-78, in championship game of the Jarvis Williams Christmas Tournament (Dec. 29); d. Lake Region/Homestead winner at Jarvis Williams Christmas Tournament (Dec. 27); d. Santaluces, xx-xx, at Jarvis Williams Christmas Tournament (Dec. 26); d. Atlantic (Port Orange), 64-49 (12/16)

19. Columbia (Lake City) (6A) (10-5) – Went 4-2; LOST to West Oaks (Orlando), 65-56, at the Dante Anderson Invitational at Eastside (Gainesville) (1/3); d. #16 Hawthorne, 69-62, for 3rd place at the Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/30); LOST to #10 Suwannee (Live Oak), 60-52, at the Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua); d. Foundation Academy (Winter Garden), 69-54, at the Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/28); d. St. Francis Catholic (Gainesville), 67-42, at the Hitchcock’s Challenge at Santa Fe (Alachua) (12/26); d. Orange Park, 58-43 (12/19)

20. East Ridge (Clermont) (7A) (8-2) – Went 1-0; d. Mount Dora, 62-35 (12/16)

Also receiving votes:

Williston (1A) (10-5) – Went 3-4; LOST to 7A Wekiva, 50-30, at Dante Anderson Invitational at Eastside (Gainesville) (1/3); d. 4A The Villages, 59-47, at the Battle at the Villages (12/30); LOST to Archbishop Moeller (Cincinnati, OH), 69-35, at the Battle at the Villages (12/29); LOST to Tampa Prep, 80-37 (12/27); d. Union County (Lake Butler), 57-37 (12/23); LOST at 5A North Marion (Citra), 78-69, at the Tim Brinkley Memorial at North Marion (Citra) (12/20); d. Dixie County (Cross City), 78-62 (12/19)

Fernandina Beach (4A) (11-4) – Went 2-3; d. Trinity Christian (Jacksonville), 53-36 (1/3); d. Canon-McMillan (PA), 67-56 (12/20); LOST to Saltfleet (Ontario), 69-49 (12/19); LOST to Salem Hills (UT), 62-47 (12/18); LOST to RV Ribault (Jacksonville), 48-42 (12/16)
Ribault (Jacksonville) (4A) (10-7) – Went 3-4; LOST to #11 Flagler Palm Coast, 48-41 (1/3); LOST to Trinity Christian (Jacksonville), 67-37 (1/2); d. Raines (Jacksonville), 58-36 (12/27); LOST at #4 Jackson (Jacksonville), 66-41 (12/26); d. Rickards (Tallahassee), 52-44 (12/20); LOST at 7A Leon (Tallahassee), 55-43 (12/19); d. RV Fernandina Beach, 48-42 (12/16)

Buchholz (Gainesville) (7A) (8-4) – Went 2-1; d. Gulf Coast (Naples), 57-47, at Gulfshore Holiday Tournament in Naples (12/29); LOST to Golden Gate, 73-50, at Gulfshore Holiday Tournament in Naples (12/28); d. Community School of Naples, 85-73, at Gulfshore Holiday Tournament in Naples (12/27)

Oakleaf (Orange Park) (6A) (9-6) – Went 3-3; LOST to #3 Bolles (Jacksonville), 62-34, at Bartram Trail /St. Johns Challenge (12/31), d. Atlantic Coast (Jacksonville), 77-70, at Bartram Trail /St. Johns Challenge (12/30); LOST to Melbourne, 65-59, at Amway Arena Court of Dream Series (12/23); d. Union County (Lake Butler), 63-39, at Kiwanis Christmas Tournament at Bradford (Starke) (12/20), LOST to Gainesville, 60-56, at Kiwanis Christmas Tournament at Bradford (Starke) (12/19), d. IMG Academy (Bradenton), 78-58, at Kiwanis Christmas Tournament at Bradford (Starke) (12/18)

Hamilton County (Jasper) (1A) (9-6) – Went 4-2; LOST to 1A #5 Chipley, 72-65, in Bronson Eagle Holiday Classic Championship (12/31), d. Bronson, 76-53, Bronson Eagle Holiday Classic (12/30), d. 4A West Shore (Melbourne), 58-46, Bronson Eagle Holiday Classic (12/29); d. Hilliard, 57-40 (12/20); LOST at #10 Suwannee (Live Oak), 72-20 (12/18); d. Branford, 74-26 (12/16)

Crescent City (1A) (9-3) – Went 2-2; LOST to #13 Baker County (Glen St. Mary), 45-32, at Florida First Coast Christmas Tournament (12/30), d. University Christian (Jacksonville), 83-73, at Florida First Coast Christmas Tournament (12/29); LOST at #13 Baker County (Glen St. Mary), 75-63 (12/19); d. 6A Mainland (Daytona Beach), 67-46 (12/16)

On the bubble:

Leesburg (6A) (12-5) – Went 6-2 with both losses to state-ranked teams; d. Tavares, 78-33 (1/5); d. #6 Eastside (Gainesville), 61-51, at Dante Anderson Memorial Invitational (1/3); LOST to 8A #4 Ocoee, 88-80, at Ocoee Great 8 Holiday Tournament (12/29), d. 8A #6 Timber Creek (Orlando), 70-50, at Ocoee Great 8 Holiday Tournament (12/27), d. 7A George Jenkins (Orlando), 64-62, at Ocoee Great 8 Holiday Tournament (12/26); d. Lake Weir (Ocala), 77-62, at Crown Jewel at Trinity (12/23); d. South Lake (Groveland), 67-34 (12/18); LOST at #2 Lake Minneola, 71-53 (12/16)

Trinity Catholic (Ocala) (4A) (10-3) – Went 6-1; d. North Broward Prep (Coconut Creek), 53-36, at The Rock Holiday Classic at Lake Mary Prep (12/30), d. Astronaut (Titusville), 74-35, at The Rock Holiday Classic at Lake Mary Prep (12/29), LOST to Somerset Academy (Pembroke Pines) at The Rock Holiday Classic at Lake Mary Prep (12/27); d. North Marion (Citra), 53-42, at Crown Jewel Classic (12/23); d. Mount Dora, 61-46 (12/22); d. #17 Vanguard (Ocala), 67-59, at the Tim Brinkley Shootout (12/20); d. Dunnellon, 62-50 (12/16)

Episcopal (Jacksonville) (4A) (12-2) – Went 3-0; d. #13 Baker County (Glen St. Mary), 54-53, at Florida First Coast Christmas Tournament (12/31); d. 6A Orange Park, 39-31 (12/30); d. 6A Lee (Jacksonville), 50-49 (12/29)