Joe Pinkos’ Game Forecasts – Week #11

joepinkosgameforecastJoe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games.

Games involving teams ranked or receiving votes in The Prep Zone Power Poll are in bold.

Class 8A
Belen Jesuit 12 over (4A) Monsignor Pace
Bloomingdale 58 over (5A) Middleton
Centennial 10 over (6A) Port St. Lucie
Cooper City 20 over (Ind.) West Broward
Coral Gables 3 over Southwest Miami
Coral Reef 10 over Hialeah
Cypress Bay 35 over (7A) Northeast-Oakland Park
Douglas 1 over (7A) Nova
Dr. Phillips 14 over Winter Park
Everglades 8 over Piper
Ferguson 11 over (7A) Miami Springs
First Coast (Jacksonville) 6 over (6A) Ed White (Jacksonville)
Flagler Palm Coast 18 over Spruce Creek (Port Orange)
Hagerty 10 over Sanford Seminole
Killian 41 over Dr. Krop
Lake Mary 10 over Oviedo
Lyman 6 over (7A) Lake Howell
Manatee 6 over (6A) Venice
Miami High 56 over (7A) Mourning
Miami Palmetto 4 over (4A) University School
Monarch 13 over (6A) Coconut Creek
North Miami 14 over (4A) Edison
Palm Beach Gardens 4 over Palm Beach Central
Park Vista 44 over (7A) Olympic Heights
Reagan 3 over Miami Beach
Sandalwood 36 over (6A) Terry Parker
Sarasota Riverview 6 over (7A) Sarasota
South Dade 3 over (6A) Homestead
Southridge 24 over Braddock
Sunset 17 over Coral Park
Taravella 17 over (7A) Boyd Anderson
Timber Creek 17 over Freedom-Orlando
Varela 7 over South Miami
Vero Beach 38 over Santaluces
Wellington 23 over John I. Leonard
West Orange 48 over (7A) Ocoee
Western 22 over (7A) South Broward

Class 7A
Atlantic Coast 1 over (8A) Mandarin
Braden River 21 over (5A) DeSoto
Buchholz 1 over (4A) Fort White
Charlotte 51 over (6A) East Lee County
Clearwater 7 over (5A) Boca Ciega
Countryside 1 over (6A) Largo
East Lake 7 over (8A) St. Petersburg
Eau Gallie 1 over Harmony
Ely 1 over (6A) Dillard
Fleming Island 20 over (6A) Orange Park
Fletcher 41 over (5A) Wolfson
Forest Hill 18 over (2A) Village Academy
Fort Myers 38 over (5A) Dunbar
Freedom-Tampa 4 over (8A) Riverview
Gaither 3 over Plant City
Goleman 18 over (8A) Hialeah Gardens
Haines City 7 over (6A) Lake Region
Hollywood Hills 24 over (8A) McArthur
Lake Nona 14 over East River
Leon 10 over (3A) Providence
Liberty 31 over (5A) Poinciana
Mater Academy 32 over (4A) Somerset Academy
Melbourne 21 over (5A) Astronaut
Niceville 7 over (4A) Bolles (Jacksonville)
Oak Ridge 15 over (8A) Evans
Oakleaf (Orange Park) 23 over (5A) Menendez (St. Augustine)
Palm Beach Lakes 10 over (8A) Boca Raton
Palmetto 21 over (5A) Southeast
Pinellas Park 25 over (5A) Dunedin
Plantation 17 over (8A) South Plantation
Port Charlotte 14 over Lakewood Ranch
Riverdale 1 over (6A) Lehigh
Royal Palm Beach 20 over (8A) Seminole Ridge
Sebastian River 7 over (3A) John Carroll
Sickles 10 over (8A) Alonso
St. Thomas Aquinas 45 over (8A) Deerfield Beach
Wekiva 7 over (8A) University-Orlando
Winter Springs 11 over (8A) Lake Brantley
Wiregrass Ranch 14 over (5A) Wesley Chapel

Class 6A
Armwood 55 over (7A) Strawberry Crest
Bartram Trail 17 over (5A) Ridgeview
Carol City 8 over (7A) American
Choctawhatchee 11 over (4A) Florida High
Citrus 7 over (5A) Crystal River
Columbia (Lake City) 3 over (5A) Suwannee (Live Oak)
Deltona 13 over (4A) Umatilla
Edgewater 1 over (8A) Boone
Englewood 34 over (5A) Stanton Prep
Escambia 9 over (7A) Tate
Estero 5 over (5A) Cypress Lake
Fivay 4 over (5A) Hudson
Hillsborough 7 over (7A) Tampa Bay Tech
Jefferson 1 over (7A) Steinbrenner
Jensen Beach 10 over (7A) Martin County
Lake Gibson 28 over (7A) Ridge Community
Lake Minneola 41 over (7A) East Ridge
Mainland (Daytona Beach) 22 over (8A) Fort Pierce Central
Matanzas 1 over (4A) Atlantic-Port Orange
Mitchell 1 over (5A) Gulf
Naples 10 over (5A) Island Coast
Navarre 32 over (5A) Gulf Breeze
New Smyrna Beach 24 over (8A) Treasure Coast
Norland 24 over (7A) Hialeah-Miami Lakes
Northwestern 4 over (5A) Miami Jackson
Ocala Forest 32 over (5A) Belleview
Pensacola 20 over (7A) Crestview
Robert E. Lee 6 over (4A) Andrew Jackson
Seabreeze 17 over Nease
Sebring 16 over (4A) Avon Park
South Fork 14 over (8A) Jupiter
South Fort Myers 18 over (5A) Immokalee
South Lake (Groveland) 11 over (7A) Gateway (Kissimmee)
Springstead 1 over (5A) Hernando
St. Augustine 17 over (5A) Palatka
Stranahan 24 over (7A) Fort Lauderdale
Sunlake 1 over (5A) Zephyrhills
Winter Haven 24 over (5A) Auburndale

Class 5A
American Heritage-Plantation 34 over (7A) Kathleen
Arnold 3 over (1A) Port St. Joe
Bishop Kenny (Jacksonville) 14 over (3A) Episcopal (Jacksonville)
Bishop Moore 35 over (8A) Colonial
Booker 1 over (3A) Cardinal Mooney
Cardinal Gibbons 4 over (8A) Coral Springs
Clay (Green Cove Springs) 39 over (6A) Middleburg
Eastside 31 over (4A) Bradford
Gibbs 18 over (8A) Palm Harbor University
Godby 7 over (7A) Lincoln
Golden Gate 1 over (6A) Palmetto Ridge
Hardee 13 over (7A) North Port
Jesuit 11 over (3A) Tampa Catholic
Lake Wales 12 over (7A) Bartow
Lakewood 17 over (7A) Northeast-St. Pete
Lely 14 over (6A) Barron Collier
Lemon Bay 49 over (4A) Lake Placid
Merritt Island 21 over Ponte Vedra
Mulberry 1 over (7A) George Jenkins
Nature Coast 11 over (6A) Lake Weir
North Marion (Citra) 30 over (8A) West Port
North Fort Myers 14 over (3A) Bishop Verot
Palm Bay 21 over (6A) Bayside
Paxon 21 over (4A) Baldwin
Rickards 30 over (4A) East Gadsen
River Ridge 3 over Pasco
Santa Fe 45 over (4A) Keystone Heights
Satellite 28 over (4A) Cocoa Beach
South Sumter (Bushnell) 26 over (6A) Leesburg
Spoto 39 over (6A) Leto
Tarpon Springs 21 over (6A) Dixie Hollins
Tavares 38 over (6A) Pine Ridge
Titusville 25 over (4A) Space Coast
Wakulla 4 over (6A) Gainesville
West Florida Tech 11 over (6A) Pensacola Washington
Yulee 1 over (4A) West Nassau

Class 4A
Clewiston 54 over (6A) Okeechobee
Cocoa 49 over (5A) Rockledge
Fernandina Beach 39 over (2A) Christ’s Church Academy
Glades Central 31 over (3A) Pahokee
Gulliver Prep 31 over (Ind.) Keys Gate Charter
Jones 4 over (8A) Olympia
Madison County 17 over (8A) North Miami Beach
Marianna 1 over (5A) Rutherford
Raines (Jacksonville) 20 over (5A) Ribault
The Villages 32 over (1A) Hawthorne
Walton 1 over (5A) Mosley

Class 3A
American Heritage-Delray 24 over (6A) Heritage
Berkeley Prep 1 over (7A) Brandon
Cardinal Newman 28 over (8A) Spanish River
Chaminade 63 over (7A) Westland Hialeah
Clearwater Central Catholic 63 over (5A) Anclote
Father Lopez 24 over (1A) Taylor-Pierson
Fort Meade 51 over (5A) Tenoroc
Frostproof 6 over (5A) Bayshore
Holy Trinity Episcopal 1 over (2A) Foundation Academy
Lakeland Christian 59 over (2A) Agape Christian
Melbourne Central Catholic 56 over (5A) Lake Highland Prep
Orangewood Christian 3 over (2A) Trinity Christian-Deltona
P.K. Yonge 8 over (1A) Bronson
The First Academy 21 over (1A) Crescent City
Trinity Christian-Jacksonville 30 over (6A) Vanguard

Class 2A
Carrollwood Day 30 over (Ind.) Shorecrest Prep
Dade Christian 13 over (Ind.) Doral Academy
FAMU DRS 14 over (1A) Jefferson County
First Baptist 17 over Duval Charter
Indian Rocks Christian 35 over Cambridge
Jupiter Christian 21 over St. Edward’s
Marco Island Academy 19 over (SSAC) All Saints Academy
Northside Christian 37 over (3A) St. Pete Catholic
University Christian 52 over (Ind.) Arlington Country Day
Warner Christian 4 over (3A) Admiral Farragut

Class 1A
Bell 1 over Branford
Bozeman 6 over (Ind.) North Bay Haven
Chipley 12 over Graceville
Dixie County (Cross City) 21 over Lafayette (Mayo)
Hamilton County (Jasper) 27 over (4A) Taylor County
Hilliard 6 over (2A) Cedar Creek Christian
Liberty County 31 over Sneads
Newberry 11 over (7A) Chiles
Northview 4 over Blountstown
South Walton 7 over Baker
Union County 69 over Wildwood
Vernon 51 over Franklin County
West Gadsden 21 over Wewahitchka

Independent
Bishop Snyder 3 over (NFFC) St. Joseph
Gateway Charter 6 over (2A) Canterbury-St. Pete
IMG Academy 41 over (2A) Champagnat Catholic
Lecanto 3 over (6A) Land O’ Lakes
Montverde Academy 31 over (2A) Boca Raton Christian

Gold Coast Football Conference (GCFC) Semifinals
Key West 12 over Archbishop McCarthy
Oxbridge Academy 34 over North Broward Prep

North Florida Football Conference (NFFC)
Aucilla Christian 41 over (Ind.) Beacon of Hope
John Paul II Catholic 17 over Munroe Day
Rocky Bayou Christian 6 over (1A) Freeport

Southeastern Football Conference (SFC)
Ransom Everglades 47 over (Ind.) Miami Community Charter

Sunshine State Athletic Conference (SSAC) Playoffs
Semifinals
Orlando Christian Prep 1 over Central Florida Christian
Windermere Prep 13 over Seffner Christian

Consolation Bracket
Community School of Naples 4 over Berean Christian
Mount Dora Bible 1 over First Academy-Leesburg

Seeded Games
International Community 6 over Canterbury-Fort Myers
Keswick Christian 3 over Faith Christian
Santa Fe Catholic 20 over Ocala Christian
Southwest Florida Christian 24 over Seven Rivers Christian
St. Francis 1 over Bishop McLaughlin
St. Stephen’s Episcopal 14 over Legacy
The Master’s Academy 13 over Temple Christian
Zion Lutheran 28 over Merritt Island Christian

Forecast Record
Last Week 215-39, 84.6%
Season 2,014-467, 81.2%