Joe Pinkos’ Game Forecasts – Week #10

joepinkosgameforecastFORECAST FOR WEEK 10

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games. Games involving teams ranked in The Prep Zone Power Poll are in bold.

Class 8A
Apopka 28 over Olympia
Belen Jesuit 1 over Ferguson
Bloomingdale 24 over Wharton
Boone 35 over Colonial
Braddock 17 over Sunset
Columbus 73 over Coral Park
Coral Gables 28 over Miami Beach
Cypress Bay 37 over McArthur
Deerfield Beach 1 over South Plantation
DeLand 21 over Lake Brantley
Douglas 3 over Coral Springs
Dr. Phillips 21 over Freedom-Orlando
First Coast (Jacksonville) 25 over Sandalwood (Jacksonville)
Flagler Palm Coast 3 over Mandarin (Jacksonville)
Flanagan 41 over Western
Fort Pierce Central 46 over Treasure Coast
Hagerty 6 over University-Orlando
John I. Leonard 7 over Boca Raton
Killian 10 over Southridge
Lake Mary 7 over University (Orange City)
Manatee 45 over Palm Harbor University
Miami High 18 over South Miami
Miramar 37 over Cooper City
Monarch 25 over (6A) Dillard
Newsome 13 over Riverview
North Miami 28 over Dr. Krop
North Miami Beach 18 over Hialeah
Palm Beach Central 7 over Park Vista
Plant 41 over Alonso
Reagan 17 over Hialeah Gardens
Santaluces 8 over Spanish River
Seminole Ridge 21 over Jupiter
South Dade 28 over Coral Reef
Southwest Miami 11 over Varela
Spruce Creek 20 over Lyman
St. Petersburg 28 over Sarasota Riverview
Taravella 21 over Piper
Timber Creek 10 over Oviedo
Vero Beach 27 over Centennial
Wellington 14 over Palm Beach Gardens
West Orange 44 over Evans
West Port 43 over (1A) Wildwood
Winter Park 48 over Cypress Creek

Class 7A
American 14 over Mater Academy
Atlantic Coast 17 over Buchholz
Atlantic-Delray Beach 13 over Lake Worth
Bartow 11 over Ridge Community
Boyd Anderson 1 over (8A) Miami Palmetto
Braden River 1 over Palmetto
Brandon 2 over Plant City
Clearwater 1 over Seminole
Countryside 5 over Pinellas Park
Durant 10 over East Bay
East Lake 27 over Northeast-St. Pete
East River 24 over Lake Howell
Eau Gallie 23 over (4A) Cocoa Beach
Ely 38 over Northeast-Oakland Park
Fleming Island 6 over (6A) Creekside
Forest Hill 39 over Olympic Heights
Fort Myers 28 over Riverdale
Freedom-Tampa 12 over Wiregrass Ranch
Gaither 11 over Steinbrenner
Gateway 29 over Celebration
Haines City 20 over George Jenkins
Hialeah-Miami Lakes 7 over Goleman
Hollywood Hills 13 over Nova
Kissimmee Osceola 30 over St. Cloud
Lake Nona 24 over Harmony
Lakeland 21 over Kathleen
Lakewood Ranch 11 over Sarasota
Leon 13 over Chiles
Lincoln 17 over (6A) Gainesville
Melbourne 4 over Sebastian River
Miami Springs 41 over Mourning
Niceville 38 over Crestview
Oakleaf (Orange Park) 9 over Fletcher (Neptune Beach)
Ocoee 21 over East Ridge
Port Charlotte 8 over Charlotte
Royal Palm Beach 24 over Palm Beach Lakes
South Broward 15 over (Ind.) West Broward
St. Thomas Aquinas 27 over Plantation
Tampa Bay Tech 7 over Sickles
Viera 31 over Martin County
William T. Dwyer 13 over West Boca Raton
Winter Springs 1 over Wekiva

Class 6A
Armwood 55 over Chamberlain
Bartram Trail 26 over Nease
Bayside 3 over Heritage
Boynton Beach 12 over Hallandale
Carol City 8 over Norland
Choctawhatchee 29 over Fort Walton Beach
Citrus 10 over Lake Weir
Coconut Creek 20 over Stranahan
Columbia (Lake City) 25 over Middleburg
Deltona 38 over Pine Ridge
Ed White (Jacksonville) 61 over Terry Parker (Jacksonville)
Edgewater (Orlando) 14 over South Lake (Groveland)
Escambia 13 over Pensacola Washington
Hillsborough 7 over Robinson
Ida Baker 25 over East Lee County
Jefferson 17 over Blake
Jensen Beach 21 over Okeechobee
King 27 over Leto
Lake Gibson 23 over Sebring
Lake Minneola 7 over Leesburg
Largo 33 over Dixie Hollins
Lennard 3 over (5A) Spoto
Mainland (Daytona Beach) 35 over Seabreeze (Daytona Beach)
Miami Central 24 over (5A) Miami Jackson
Naples 23 over Barron Collier
Navarre 20 over Dothan AL
Northwestern 9 over Homestead
Orange Park 6 over Englewood
Pace 20 over Milton
Palmetto Ridge 18 over Estero
Pensacola 14 over Pine Forest
South Fork 21 over Port St. Lucie
South Fort Myers 31 over Lehigh
Springstead 1 over Land O’ Lakes
St. Augustine 31 over Matanzas (Palm Coast)
Suncoast 42 over (GCFC) Inlet Grove
Sunlake 30 over Fivay
Vanguard 3 over Ocala Forest
Venice 27 over Seminole Osceola
Westwood 3 over (Ind.) Doral Academy
Winter Haven 33 over Lake Region

Class 5A
American Heritage-Plantation 21 over Cardinal Gibbons
Auburndale 56 over Poinciana
Bishop Kenny 7 over Baker County
Bishop Moore 37 over Eustis
Booker 7 over Southeast
Cape Coral 39 over Mariner
DeSoto 7 over Hardee
Dunbar 6 over North Fort Myers
Dunnellon 4 over (Ind.) Lecanto
Gibbs 20 over Dunedin
Godby 43 over (6A) New Smyrna Beach
Golden Gate 6 over (6A) Gulf Coast
Gulf 21 over Wesley Chapel
Gulf Breeze 1 over Arnold
Hernando 14 over Central-Brooksville
Hudson 7 over Anclote
Jesuit 51 over Middleton
Lake Highland Prep 17 over (Ind.) Halifax Academy
Lake Wales 63 over Tenoroc
Lely 1 over Immokalee
Lemon Bay 27 over Cypress Lake
Menendez 10 over Ridgeview
Merritt Island 32 over Rockledge
Mosley 1 over Bay
Mount Dora 7 over Tavares
Nature Coast 39 over Weeki Wachee
North Marion (Citra) 55 over Belleview
Palatka 10 over Ponte Vedra
Palm Bay 33 over Satellite
Ribault 38 over Wolfson
Rickards 1 over Wakulla
River Ridge 45 over Ridgewood
Santa Fe 14 over Eastside
Suwannee (Live Oak) 39 over Crystal River
Tarpon Springs 17 over Boca Ciega
Titusville 24 over Astronaut
West Florida Tech 12 over Pensacola Catholic
Westside 7 over Paxon
Yulee 35 over Stanton Prep
Zephyrhills 9 over Pasco

Class 4A
Andrew Jackson 10 over Baldwin
Avon Park 23 over Lake Placid
Bolles (Jacksonville) 38 over West Nassau (Callahan)
Booker T. Washington 51 over Edison
Bradford 7 over Keystone Heights
Clewiston 66 over LaBelle
Cocoa 27 over Jones
Florida High 34 over Marianna
Fort White 20 over Taylor County
Gulliver Prep 21 over Monsignor Pace
Madison County 47 over Fernandina Beach
Space Coast 1 over Atlantic-Port Orange
The Villages 20 over Interlachen
Umatilla 31 over (2A) Trinity Christian-Deltona
Walton 24 over East Gadsden

Class 3A
American Heritage-Delray 52 over Cardinal Newman
Berkeley Prep 18 over Frostproof
Calvary-Clearwater 46 over St. Pete Catholic
Cardinal Mooney 6 over Bishop Verot
Episcopal 10 over (1A) Hilliard
Lakeland Christian 17 over Fort Meade
Melbourne Central Catholic 13 over Holy Trinity Episcopal
Pahokee 16 over (2A) Village Academy
P.K. Yonge 1 over Maclay
Tampa Catholic 4 over (2A) Indian Rocks Christian
The First Academy 18 over John Carroll
Trinity Catholic (Ocala) 42 over Father Lopez
Trinity Christian (Jacksonville) 41 over Providence (Jacksonville)
Trinity Prep 28 over Orangewood Christian
Westminster Christian 51 over (4A) University School

Class 2A
Bradenton Christian 22 over (Ind.) Shorecrest Prep
Cambridge 28 over Canterbury-St. Pete
Duval Charter 34 over Harvest Community
Eagle’s View Academy 34 over Christ’s Church Academy
Evangelical Christian 1 over (Ind.) Gateway Charter
First Baptist 48 over Marco Island Academy
Foundation Academy 23 over Agape Christian
Glades Day 11 over (3A) Chaminade
Jupiter Christian 14 over Boca Raton Christian
Moore Haven 7 over St. John Neumann
North Florida Christian 14 over FAMU DRS
Northside Christian 27 over Carrollwood Day
University Christian 22 over Cedar Creek Christian
Victory Christian 70 over (3A) Out-of-Door Academy
Warner Christian 3 over (Ind.) Montverde Academy[p

Class 1A
Bell 1 over Hawthorne
Blountstown 28 over Gray Collegiate Academy SC
Chipley 22 over Holmes County
Crescent City 27 over Taylor-Pierson
Dixie County (Cross City) 35 over Chiefland
Graceville 9 over Cottondale
Hamilton County (Jasper) 35 over Jefferson County (Monticello)
Jay 7 over Freeport
Lafayette 42 over Branford
Northview 14 over Baker
Port St. Joe 23 over Liberty County
South Walton 56 over Bozeman
Trenton 32 over Bronson
Union County 28 over Williston
Vernon 28 over Sneads
Wewahitchka 8 over Franklin County

Independent
Cornerstone Charter 10 over Citrus Park Christian
IMG Academy 14 over (3A) Clearwater Central Catholic
Keys Gate Charter 3 over (4A) Somerset Academy
North Bay Haven 24 over (NFFC) Munroe Day
Potter’s House Christian 24 over Bishop Snyder

Florida Independent Football Conference (FIFC) Championship Game
Hillel 14 over Palmer Trinity

Gold Coast Football Conference (GCFC)
Key West 55 over Coral Glades
North Broward Prep 12 over Pembroke Pines Charter
Oxbridge Academy 13 over (2A) Champagnat Catholic

North Florida Football Conference (NFFC)
Florida Deaf 1 over St. Joseph
John Paul II Catholic 18 over Oak Hall
Rocky Bayou Christian 1 over Aucilla Christian
St. Johns Country Day 46 over (Ind.) Beacon of Hope

Southeastern Football Conference (SFC)
Playoff Semifinals
Coral Springs Charter 6 over Westminster Academy
Calvary-Fort Lauderdale 9 over Pine Crest
Developmental Division
Pompano Beach 44 over (Ind.) Miami Community Charter
Ransom Everglades 6 over (2A) St. Edward’s

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
Playoff Quarterfinals
Berean Christian 6 over Seffner Christian
Central Florida Christian 1 over Mount Dora Bible
Orlando Christian Prep 2 over First Academy-Leesburg
Windermere Prep 6 over Community School of Naples

Seeded Games
Bishop McLaughlin 14 over International Community
Faith Christian 10 over Canterbury-Fort Myers
Keswick Christian 16 over Ocala Christian
Merritt Island Christian 12 over Temple Christian Academy
Santa Fe Catholic 1 over Seven Rivers Christian
Southwest Florida Christian 27 over Legacy
St. Stephen’s Episcopal 7 over St. Francis
Zion Lutheran 21 over The Master’s Academy

Regular Season
All Saints Academy 27 over Lake Mary Prep

Forecast Record
Last Week 210-38, 84.7%
Season 1,799-428, 80.8%