Joe Pinkos’ Forecast – Week Seven

On October 7, 2014
BY JOE PINKOS

FORECAST FOR WEEK 7

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games (Games involving Prep Zone Power Poll teams in bold).

Class 8A
Apopka 38 over Evans
Belen Jesuit 36 over Braddock (Monday)
Belen Jesuit 8 over (GCFC) Key West
Bloomingdale 18 over (7A) East Bay
Braddock 26 over Coral Park
Centennial 9 over (7A) Sebastian River
Coral Springs 6 over South Plantation
Cypress Bay 32 over Western
Deerfield Beach 18 over Piper
DeLand 11 over Lyman
Douglas 3 over (6A) Stranahan
Ferguson 1 over Varela (Monday)
Ferguson 35 over Hialeah Gardens
First Coast (Jacksonville) 60 over (4A) Andrew Jackson
Flagler Palm Coast 34 over West Port (Monday)
Flagler Palm Coast 21 over (5A) Palatka
Flanagan 23 over Cooper City
Highlands KY 7 over Columbus
Killian 9 over Coral Gables
Lake Mary 39 over Olympia
Manatee 17 over (7A) Palmetto
Mandarin 1 over Fort Pierce Central
McArthur 5 over (7A) South Broward
Miami High 61 over Coral Park (Monday)
Miami High 40 over Sunset
Miramar 25 over Everglades
Monarch 44 over Taravella
North Miami 28 over Coral Reef
Park Vista 19 over Jupiter
Plant 15 over (7A) Sickles
Reagan 7 over Varela
Riverview 1 over (7A) Strawberry Crest
Sarasota Riverview 1 over (5A) Southeast
Seminole Ridge 14 over Santaluces
Southridge 38 over Dr. Krop
Southwest Miami 23 over South Miami
Spruce Creek 1 over Lake Brantley
St. Petersburg 29 over (7A) Seminole
Timber Creek 14 over (6A) Edgewater
University-Orange City 30 over Sanford Seminole
University-Orlando 34 over Colonial
Vero Beach 11 over Fort Pierce Central (Monday)
Vero Beach 48 over (6A) East Lee County
Wellington 25 over (3A) Cardinal Newman
West Orange 77 over Cypress Creek

Class 7A
American 1 over Charlotte
Atlantic Coast 9 over (8A) Sandalwood
Boyd Anderson 1 over Northeast-Oakland Park (Monday)
Braden River 41 over (5A) Bayshore
Chiles 8 over (Ind.) Potter’s House Christian
Countryside 10 over (5A) Tarpon Springs
Crestview 9 over (6A) Pine Forest
Durant 1 over (8A) Newsome
Ely 7 over Plantation
Fletcher 1 over (4A) Raines
Harmony 28 over Celebration
Hialeah-Miami Lakes 44 over Mourning
Hollywood Hills 39 over (Ind.) West Broward
Kissimmee Osceola 9 over Lake Nona
Lakeland 38 over Fort Lauderdale
Liberty 4 over Gateway
Mater Academy 55 over Westland Hialeah
Melbourne 6 over (6A) Bayside
Miami Springs 13 over Goleman
Niceville 6 over (6A) Navarre
Oak Ridge 41 over Ocoee
Oakleaf 63 over (Ind.) Arlington Country Day
Palm Beach Lakes 13 over Lake Worth
Plant City 14 over Tampa Bay Tech
Port Charlotte 27 over North Port
Ridge Community 10 over (5A) Mulberry
Riverdale 24 over (4A) LaBelle
Royal Palm Beach 7 over Atlantic-Delray Beach
St. Thomas Aquinas 54 over Northeast-Oakland Park
Steinbrenner 1 over (8A) Wharton
Tate 13 over (6A) Pensacola Washington
Viera 41 over (4A) Atlantic-Port Orange
Wekiva 6 over East River
West Boca Raton 60 over Olympic Heights
William T. Dwyer 38 over Forest Hill
Winter Springs 33 over Lake Howell
Wiregrass Ranch 26 over (5A) Ridgewood

Class 6A
Armwood 61 over Leto
Bartram Trail 22 over (5A) Ponte Vedra
Blake 25 over (5A) Middleton
Boynton Beach 31 over Dillard
Carol City 26 over (8A) North Miami Beach
Choctawhatchee 39 over (4A) East Gadsden
Citrus 3 over (5A) Mount Dora
Ed White 7 over Columbia
Escambia 25 over (7A) Leon
Gainesville 6 over (7A) Buchholz
Gulf Coast 11 over (5A) Lely
Hallandale 52 over Suncoast
Heritage 42 over Westwood
Hillsborough 14 over Chamberlain
Homestead 16 over (8A) Miami Palmetto
Ida Baker 1 over (5A) Booker
King 6 over Robinson
Lake Weir 7 over (5A) Eustis
Leesburg 5 over Ocala Forest
Lennard 6 over Jefferson
Mainland 26 over (8A) Oviedo
Matanzas 19 over Pine Ridge
Miami Central 37 over Norland
Middleburg 4 over Englewood
Milton 3 over (5A) Pensacola Catholic
Mitchell 11 over (Ind.) Lecanto
Naples 23 over (5A) Immokalee
Northwestern 22 over Norland (Monday)
Okeechobee 9 over Port St. Lucie
Pace 28 over Fort Walton Beach
Robert E. Lee 1 over Orange Park
Sebring 31 over (5A) Tenoroc
Seminole Osceola 11 over (7A) Northeast-St. Pete
South Fork 9 over Jensen Beach
South Fort Myers 42 over (8A) Hialeah
South Lake 17 over (7A) St. Cloud
Springstead 30 over (5A) Central-Brooksville
St. Augustine 11 over (5A) Clay
Sunlake 27 over (5A) Wesley Chapel
Venice 39 over (7A) Sarasota
Winter Haven 14 over (5A) Lake Wales

Class 5A
American Heritage-Plantation 7 over (4A) Bolles
Auburndale 4 over (6A) Lake Gibson
Baker County 8 over Paxon
Bay 3 over Arnold
Bishop Kenny 15 over Westside
Bishop Moore 12 over (8A) Hagerty
Cape Coral 4 over Lemon Bay
Cardinal Gibbons 10 over (6A) Coconut Creek
DeSoto 29 over (3A) Frostproof
Dunbar 20 over Cypress Lake
Dunedin 3 over (8A) Palm Harbor University
Gibbs 14 over (6A) Dixie Hollins
Godby 1 over (3A) Trinity Christian-Jacksonville
Golden Gate 28 over Mariner
Gulf 3 over (6A) Fivay
Hardee 23 over (4A) Avon Park
Hudson 1 over (6A) Land O’ Lakes
Island Coast 4 over North Fort Myers
Lakewood 24 over (7A) Martin County
Menendez 15 over (6A) Nease
Miami Jackson 3 over (8A) South Dade
Mosley 6 over Gulf Breeze
North Marion 17 over Dunnellon
Pasco 37 over Weeki Wachee
Ribault 12 over Yulee
Rickards 14 over (2A) FAMU DRS
Ridgeview 10 over (6A) Creekside
Rockledge 3 over Astronaut (Monday)
Rockledge 10 over (8A) Treasure Coast
Santa Fe 15 over Crystal River
South Sumter (Bushnell) 33 over Hernando
Suwannee (Live Oak) 47 over Belleview
Tavares 3 over (6A) Deltona
Wakulla 52 over (4A) Bradford
West Florida Tech 38 over Rutherford
Wolfson 3 over Stanton Prep
Zephyrhills 4 over Nature Coast

Class 4A
Booker T. Washington 16 over (6A) Northwestern
Clewiston 37 over (3A) Bishop Verot
Cocoa 23 over (6A) Seabreeze
Edison 8 over (8A) Miami Beach
Florida High 14 over (2A) North Florida Christian
Glades Central 9 over (8A) Palm Beach Gardens
Gulliver Prep 15 over Edison (Monday)
Gulliver Prep 39 over University School
Jones 3 over (8A) Freedom-Orlando
Monsignor Pace 2 over (2A) Dade Christian
Space Coast 15 over (5A) Poinciana
Taylor County 4 over (1A) Jefferson County
Umatilla 44 over (1A) Wildwood
West Nassau 14 over Fernandina Beach

Class 3A
Admiral Farragut 40 over (5A) Lake Highland Prep
American Heritage-Delray 1 over Phenix City Central AL
Calvary-Clearwater 28 over (2A) Jupiter Christian
Cardinal Mooney 28 over St. Pete Catholic
Chaminade 52 (Ind.) Citrus Park Christian
Clearwater Central Catholic 24 over (2A) University Christian
Episcopal 25 over (4A) Baldwin
Father Lopez 1 over (Ind.) Montverde Academy
Holy Trinity Episcopal 21 over Orangewood Christian
Lakeland Christian 27 over (1A) Williston
Maclay 14 over (1A) Wewahitchka
Melbourne Central Catholic 11 over John Carroll
P.K. Yonge 33 over (4A) Interlachen
Pahokee 12 over (8A) Boca Raton
Providence 13 over (2A) Village Academy
Trinity Catholic 14 over (5A) Jesuit
Trinity Prep 17 over (2A) Carrollwood Day
Westminster Christian 32 over Chaminade (Monday)
Westminster Christian 29 over (Ind.) Keys Gate Charter

Class 2A
Agape Christian 6 over Trinity Christian-Deltona
Boca Raton Christian 14 over (FIFC) Palmer Trinity
Cambridge 41 over (Ind.) Shorecrest Prep
Cedar Creek Christian 28 over (Ind.) Cornerstone Charter
Duval Charter 69 over (Ind.) Pinecrest Prep
Eagle’s View Academy 24 over (Ind.) Halifax Academy
First Baptist 34 over Moore Haven
Glades Day 34 over (4A) Somerset Academy
Indian Rocks Christian 52 over Canterbury-St. Pete
Northside Christian 14 over Bradenton Christian
St. John Neumann 28 over Marco Island Academy
Warner Christian 21 over St. Edward’s

Class 1A
Baker 41 over (Ind.) North Bay Haven
Blountstown 54 over Franklin County
Bronson 13 over Taylor-Pierson
Chipley 1 over Hilliard
Crescent City 40 over (2A) Harvest Community
Dixie County 7 over Hamilton County
Graceville 6 over Jay
Liberty County 44 over Bozeman
South Walton 41 over Cottondale
Toombs Christian GA 20 over Newberry
Trenton 12 over Chiefland
Vernon 34 over Holmes County
West Gadsden 21 over Bell

Independent
Bishop Snyder 14 over (1A) Branford
Doral Academy 48 over Miami Community Charter
Gateway Charter 18 over (3A) Out-of-Door Academy
IMG Academy 42 over (6A) Lake Minneola

Florida Independent Football Conference (FIFC)
Highlands Christian 18 over (Ind.) Pinecrest Prep (Monday)

Gold Coast Football Conference (GCFC)
Archbishop McCarthy 7 over North Broward Prep
Oxbridge Academy 69 over Coral Glades
Pembroke Pines Charter 20 over Inlet Grove

North Florida Football Conference (NFFC)
Florida Deaf 25 over (Ind.) Beacon of Hope
Munroe Day 5 over Oak Hall
Rocky Bayou Christian 6 over John Paul II Catholic
St. Johns Country Day 1 over St. Joseph

Southeastern Football Conference (SFC)
Benjamin 31 over Archbishop Curley
Calvary-Fort Lauderdale 28 over Florida Christian
Coral Springs Charter 48 over St. Andrew’s
King’s Academy 10 over Immaculata-LaSalle
Pine Crest 12 over Coral Shores
Pompano Beach 7 over Miami Country Day
Ransom Everglades 17 over Marathon
Westminster Academy 36 over Pope John Paul II

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
All Saints Academy 11 over St. John Lutheran
Berean Christian 20 over Canterbury-Fort Myers
Central Florida Christian 23 over The Master’s Academy
Community School of Naples 16 over (2A) Evangelical Christian
First Academy-Leesburg 40 over Ocala Christian
International Community 6 over Merritt Island Christian
Keswick Christian 7 over St. Stephen’s Episcopal
Legacy 24 over Lake Mary Prep
Mount Dora Bible 50 over Temple Christian Academy
Orlando Christian Prep 41 over Faith Christian
Seffner Christian 16 over Santa Fe Catholic
Seven Rivers Christian 9 over St. Francis Catholic (Gainesville)
Zion Lutheran 1 over Southwest Florida Christian

Forecast Record
Last Week 194-42, 82.2%
Season 1,175-309, 79.2%